Czym zajmuje się Inspektor Danych Osobowych?

29 listopada 2021

Rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) przyczyniło się do wprowadzenia stanowiska Inspektora Danych Osobowych. Kim jest IOD i czym dokładnie się zajmuje? Tego wszystkiego dowiesz się z dalszej części tekstu.
 

Czym zajmuje się Inspektor Danych Osobowych?
Czym zajmuje się Inspektor Danych Osobowych?

Kim jest Inspektor Danych Osobowych?

Inspektor Danych Osobowych, jak wskazuje sama nazwa stanowiska, to osoba odpowiedzialna za ochronę danych osobowych w przedsiębiorstwie. Ponieważ praktycznie każda firma przetwarza dane osobowe (czy to pracowników, czy klientów), to w związku z tym musi ona takie dane odpowiednio zabezpieczyć. Zadaniem Inspektora Danych Osobowych jest czuwanie nad tym, aby wszelkie operacje na danych osobowych były wykonywane zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jakie są zadania Inspektora Danych Osobowych? 

Inspektor Danych Osobowych podejmuje szereg działań w ramach swojego stanowiska. Najprościej jego obowiązki jest podzielić na następujące kategorie: informowanie i doradzanie, monitorowanie przestrzegania RODO, przeprowadzanie szkoleń dla pracowników w tematyce danych osobowych, wykonywanie audytów oraz doradzanie w kwestiach dotyczących oceny skutków dla ochrony danych.

Outsourcing IOD w Twojej firmie 

Każdy z podmiotów publicznych ma obowiązek powołania Inspektora Ochrony Danych. To bardzo odpowiedzialne zadanie, któremu nie zawsze potrafi sprostać wewnętrzny IOD. Jeśli więc nie masz pracownika o potrzebnych kwalifikacjach, outsourcing IOD będzie idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. 

Ekspertami w zakresie ochrony danych osobowych, którzy oferują także usługę outsourcingu IOD, jest EDUODO. To firma z wieloletnim doświadczeniem, która pojawiła się na rynku w 2013 roku. Od tego momentu współpracowali już z wieloma klientami, pomagając im wdrażać rozwiązania zwiększające ochronę danych osobowych oraz bezpieczeństwo informacji.

Co zapewni Ci outsourcing IOD, jeśli zajmie się nim EDUODO? To przede wszystkim:

  • spokojna głowa - stawiając na tych ekspertów, masz pewność, że wszystkie sprawy związane z ochroną danych osobowych zostaną prawidłowo wykonane;
  • pełna reprezentacja przy kontroli UODO;
  • dedykowany Inspektor Ochrony Danych na wyłączność;
  • edukacja pracowników w zakresie bezpieczeństwa danych osobowych;
  • profesjonalne podejście do każdego klienta.