Czy to dobry czas na zakup srebra?

2 maja 2023 | 4 min. czytania

Jedną z form bezpiecznego lokowania kapitału jest srebro inwestycyjne, które może mieć postać zarówno sztabek, jak i monet bulionowych.

Czy to dobry czas na zakup srebra?
Czy to dobry czas na zakup srebra?

Wartość tego metalu od kilku lat systematycznie rośnie, co jest spowodowane między innymi tym, że przemysł wykorzystuje go coraz więcej. Wielu analityków uważa, że notowania srebra jeszcze bardziej będą się więc zwiększać. Jeśli chcesz pomnożyć posiadany kapitał, zależy Ci na dywersyfikacji portfela, to teraz, kiedy ceny srebra nie są jeszcze bardzo wysokie, jest dobry czas na jego zakup.

Jakie są popularne srebrne monety bulionowe?

Jeśli chcesz zakupić srebrne monety bulionowe, do wyboru masz ich kilka rodzajów. Do tych najbardziej popularnych zalicza się:

  • Orzeł amerykański;
  • australijski Kangur;
  • kanadyjski Liść Klonowy;
  • austriacki Wiedeński Filharmonik;
  • Britannia.

Te srebrne monety możesz kupić o różnej gramaturze - najczęściej wybierane są te o wadze jednej uncji, co odpowiada wadze 31,1 gramów. Powód ich popularności jest bardzo prosty: aby wejść w ich posiadanie, nie musisz mieć dużych oszczędności. Jedna srebrna moneta o gramaturze 31,1 gramów kosztuje około 140 zł.

Ile kosztuje jedna srebrna moneta bulionowa?

Zależy to od wielu czynników: cena uzależniona jest między innymi od tego, ile surowiec ten kosztuje na światowych giełdach. W Polsce pod uwagę brane są głównie ceny na giełdzie w Londynie i Nowym Jorku. Zakupione na giełdzie srebro musi zostać przetopione na monety i sztabki, dlatego też w ich cenę wlicza się koszty produkcji, transportu i marże. Pamiętaj, że srebro inwestycyjne w świetle obowiązujących w Polsce przepisów nie jest walutą: jest traktowane jako przedmiot kolekcjonerski i objęte jest 23 % podatkiem VAT. Cena srebra inwestycyjnego uzależniona jest też od marży sprzedawcy oraz od popytu: im więcej osób chce je kupić, tym jego notowania są wyższe.

Jakie zalety mają srebrne monety inwestycyjne?

Do lokowania kapitału srebrne sztabki i monety sprawdzają się równie dobrze, jak złote. Zrobione ze srebra monety bulionowe - w odróżnieniu od kolekcjonerskich - nie posiadają określonego nakładu. Zarówno monety, jak i sztabki wykonywane są wyłącznie z czystego srebra - jest na nich wybita próba 99,9. Monety inwestycyjne możesz kupić pojedynczo lub w zestawach. Jeśli dysponujesz mniejszym kapitałem, są one doskonałą alternatywą dla srebrnych sztabek. Możesz je też z łatwością przechować - zajmują one zdecydowanie mniej miejsca niż sztabki. Nie musisz się także martwić o to, że będziesz mieć problemy z ich spieniężeniem - sprzedaż je bez trudu na całym świecie.

Jeszcze kilka lat temu ceny srebra były bardzo niskie. Mniej więcej od trzech lat notowania tego kruszcu są coraz wyższe. Analitycy uważają, że w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy jego cena będzie jeszcze większa. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, kiedy zainwestować w zakup srebra inwestycyjnego, to teraz jest naprawdę dobry czas na rozpoczęcie inwestycji. Kupując je obecnie, możesz sporo zyskać, na pewno też na zakupie srebra nie stracisz - rośnie bowiem popyt na ten kruszec.