Twój wniosek o kredyt został odrzucony? Oto 5 sposobów na oszczędzanie!

18 kwietnia 2023 | Aktualizacja: 25 kwietnia 2023 | Artykuł sponsorowany | 5 min. czytania

Chociaż o kredyt coraz trudniej, nie oznacza to, że nie mamy żadnego wyjścia. Możemy szukać oszczędności w codziennym życiu – poznajcie nasze sposoby!

Twój wniosek o kredyt został odrzucony? Oto 5 sposobów na oszczędzanie!
Twój wniosek o kredyt został odrzucony? Oto 5 sposobów na oszczędzanie!

Korzystaj z gazetek promocyjnych - kup taniej elektronikę, spożywkę, ubrania

Każdy z nas regularnie robi zakupy. Oprócz podstawowych artykułów spożywczych kupujemy również artykuły chemiczne, odzież, elektronikę, czy też produkty sezonowe. Korzystanie z gazetek promocyjnych niesie za sobą wiele korzyści i jest świetnym sposobem na oszczędne i przemyślane zakupy. Niezależnie od tego, czy wybieramy opcję robienia zakupów raz na tydzień, czy robimy je kilka razy w tygodniu, powinniśmy planować nasze zakupy w taki sposób, aby móc przy tym możliwie jak najwięcej zaoszczędzić.

Dzięki gazetkom promocyjnym wybór jest o wiele prostszy. Po pierwsze, treść gazetki podzielona jest w sposób tematyczny, co pomaga nam w szybszym znalezieniu produktów, których potrzebujemy, a do sklepu idziemy już z konkretną listą zakupów, przez co podczas wizyty w sklepie nie rozpraszają nas inne rzeczy, których de facto nie potrzebujemy. Szczególnie przydatne i niezmiernie popularne są gazetki sezonowe i świąteczne, z których dowiadujemy się, kiedy zaczyna się wyprzedaż asortymentu letniego, czy zimowego, jak również kiedy możemy udać się po większe zakupy celem organizacji wielkanocnego śniadania, czy kolacji wigilijnej.

Wiele sieci sklepów spożywczych posiada zarówno gazetki internetowe, jak i papierowe, a informacje o promocjach pojawiają się z kilkudniowym wyprzedzeniem, co zdecydowanie ułatwia planowanie i oszczędzanie. Przykładem może być Lidl - gazetka najnowsza pojawia się co tydzień. 

Sprzedawaj na Vinted i OLX – zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na zakup rzeczy z drugiej ręki

Oszczędzanie na zakupach nie oznacza ciągłego chodzenia w jednym zestawie ubrań. Obecnie na rynku istnieje wiele rozwiniętych platform sprzedażowych takich jak Vinted, czy OLX, dzięki którym w łatwy i szybki sposób możemy odświeżyć naszą garderobę, tchnąć w nieużywane już przez nas ubrania drugie życie, a także kupić odzież z drugiej ręki w bardzo dobrym stanie. Taka opcja pozwala nam zaoszczędzić wiele pieniędzy, a dodatkowo pozytywnie wpływa na nasze środowisko.

Pamiętaj jednak, że przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu warto zastanowić się, czy naprawdę tego potrzebujesz. Nie podejmuj decyzji bezmyślnie i zastanów się, czy jest to tylko chwilowy impuls. Rób przemyślane zakupy, przejrzyj swoją szafę, sprawdź czego Ci brakuje. Pamiętaj, że nawet jeśli coś kosztuje mało, to wcale nie oznacza, że musisz to mieć.

Kupuj poza sezonem

Zauważalną tendencją jest wzrost cen towarów w momencie zwiększonego popytu, czyli na przykład podczas nadejścia danego sezonu. Dotyczy to głównie ubrań i artykułów sportowych. Witryny sklepowe co sezon kuszą nas nowymi kolekcjami, wzorami i kolorami danych produktów. Warto się jednak zastanowić nad tym, że wspomniane artykuły są uniwersalne i nie ulegną przeterminowaniu, będą tak samo dobre teraz, jak i później. Najlepszym sposobem na naprawdę spore oszczędności jest kupowanie produktów po sezonie, gdy sklepy czyszczą magazyny z zalegających rzeczy. 

Bardzo dobrze widać to w okresie Bożego Narodzenia, gdy zabawki na wiele czasu przed świętami są o wiele tańsze w porównaniu do cen występujących na kilka dni przed czy kupionymi na ostatnią chwilę. Jeśli wiemy czego potrzebujemy, nie warto czekać z zakupem do ostatniej chwili. Alternatywą dla zakupów po sezonie jest kupowanie w outletach. Wiele sklepów posiada szeroki asortyment produktów z końcówek kolekcji, wyprzedaży lub likwidacji. Oferowane produkty są pełnowartościowe, a ich cena jest zazwyczaj dużo niższa.

Naprawiaj, zamiast kupować nowe

Typowe dla naszych czasów jest przekonanie, że w przypadku zepsucia się jakiegoś sprzętu musimy kupić nowy, zamiast zastanowić się nad jego naprawą. Spirale kupowania nowego nakręcają też sami producenci sprzętów, którzy celowo postarzają sprzęt i wmawiają nam, że cena naprawy przewyższa zakup nowego produktu. Awaria sprzętu elektronicznego, starte podeszwy butów czy pęknięty szew wcale nie przesądzają o konieczności wyrzucenia tych rzeczy do kosza i kupieniu nowych. Wiele usterek da się naprawić z pomocą odpowiedniego fachowca, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na inne cele.

Sprawdź, czy Twój dom jest energooszczędny

Energooszczędny dom oraz wypracowanie codziennych, odpowiednich nawyków, to świetny sposób na zminimalizowanie opłat za jego użytkowanie z ukłonem w stronę dbania o środowisko. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej w domu, które są do zrealizowania przez każdego z nas i nie wymagają większego wysiłku. Powinniśmy między innymi: wykorzystywać światło dzienne oraz pamiętać o wyłączaniu niepotrzebnego światła, wyłączaj nieużywane sprzęty z kontaktu, nie przegrzewać mieszkania i nie otwierać okien przy odkręconym grzejniku. Staraj się uruchamiać pełną zmywarkę i pralkę, wymień żarówki na energooszczędne. Wszystkie te sposoby pomogą nam dużo zaoszczędzić.