Sankcja kredytu darmowego – w jakich przypadkach można skorzystać z takiego rozwiązania?

16 marca 2023 | Artykuł sponsorowany

Sankcja kredytu darmowego to najlepszy sposób na uchronienie się przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych. W niektórych przypadkach rozwiązanie to pozwala na całkowite zlikwidowanie wszystkich kosztów kredytu lub pożyczki. Pytanie tylko, w jakich sytuacjach można odwołać się do sankcji kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego – w jakich przypadkach można skorzystać z takiego rozwiązania?
Sankcja kredytu darmowego – w jakich przypadkach można skorzystać z takiego rozwiązania?

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego jest rozwiązaniem prawnym, które stworzone zostało z myślą o wszystkich osobach korzystających z różnego typ kredytów i pożyczek. Podstawowym celem sankcji jest zapewnienie konsumentom pełnej ochrony przed nieuczciwymi praktykami firm pożyczkowych. 

Nie bez powodu sankcja kredytu darmowego jest rozwiązaniem, które cieszy się coraz większą popularnością wśród kredytobiorców. Jest to bowiem sposób na obniżenie kosztów kredytu do zera. Nie od dziś wiadomo, że całkowity koszt kredytu może być o wiele wyższy niż kwota udzielonej pożyczki. Na koszty składają się między innymi prowizje, ubezpieczenie czy oprocentowanie. 

Osoby, które podejrzewają, że padły ofiarą nieuczciwych praktyk ze strony firmy pożyczkowej, z pewnością powinny zdecydować się na odwołanie się do sankcji kredytu darmowego. W ten sposób możliwe będzie nie tylko obniżenie kosztów, ale też pozbawienie kredytodawcy wszelkich zysków. Być może dzięki temu w przyszłości firma ta zrezygnuje ze stosowania tego typu praktyk. 

Kiedy można odwołać się do sankcji kredytu darmowego?

Szczegółowe informacje na temat tego, kiedy dokładnie można skorzystać z sankcji kredytu darmowego, można znaleźć w Ustawie z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim. Podstawowa informacja jest taka, że odwołanie się do sankcji jest możliwe tylko wtedy, gdy kwota pożyczki lub kredytu nie przekracza 255 500 zł lub równowartości tej kwoty w innej walucie. W większości przypadków odwołanie się do sankcji nie jest też możliwe w przypadku kredytów hipotecznych. 

Najczęściej z sankcji kredytu darmowego korzystają osoby, w przypadku których firma pożyczkowa zastosowała nieuczciwe praktyki. Mowa tutaj między innymi o dodatkowych kosztach, o których klient nie został wcześniej poinformowany lub o umieszczaniu w umowie różnego typu zapisów, które uznawane są za abuzywne, czyli niedozwolone. 

Dodatkowo Ustawa o kredycie konsumenckim reguluje szereg kwestii, związanych z niedopełnieniem obowiązku informacyjnego przez firmę pożyczkową. Do sankcji można odwołać się również wtedy, gdy w umowie zabraknie ważnych informacji. Chodzi tu między innymi o takie informacje, jak termin spłaty kredytu czy wysokość comiesięcznych rat. 

Jak przygotować odpowiednie oświadczenie?

Aby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, koniecznie będzie przygotowanie odpowiedniego oświadczenia. W dokumencie – oprócz wszelkich danych osobowych czy danych kredytodawcy – muszą znaleźć się informacji o podstawie prawnej oraz o tym, że konsument wyraża wolę odwołania się do sankcji kredytu darmowego. Dodatkowo powinny zostać wskazane praktyki, które stały się podstawą do złożenia takiego oświadczenia. 

Niestety, firmy pożyczkowe niechętnie rezygnują ze swoich zysków. W związku z tym kredytobiorca powinien zadbać o to, aby oświadczenie zawierało wszystkie niezbędne informacje. Dzięki temu ma on o wiele większą szansę, że firma pożyczkowa przychyli się do wniosku. 

HelpHero – postaw na profesjonalne wsparcie prawne

Nie masz pewności, jak przygotować oświadczenie o chęci odwołania się do sankcji kredytu darmowego? A może złożyłeś już taki dokument, jednak spotkałeś się z negatywną odpowiedzią od firmy pożyczkowej? Nie martw się – możesz skorzystać ze wsparcia prawnego. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na obniżenie kosztów kredytu lub pożyczki do zera. 

HelpHero to pierwszy w Polsce Ekspert Pośrednictwa Prawnego, który oferuje pomoc dla osób, chcących odwołać się do sankcji kredytu darmowego. Możesz liczyć na pełne wsparcie oraz na to, że uzyskasz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania. Nie czekaj – już dzisiaj dowiedz się, czy możesz skorzystać z sankcji kredytu darmowego.