Prawo pracy 2022. Co zmienia nowy ład?

4 lutego 2022 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Nowy Ład to reforma podatkowa, ale też liczne zmiany w prawie pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zastanawiają się, czy zmiany te okażą się korzystne. Sprawdziliśmy, czego mogą się spodziewać.

Prawo pracy 2022. Co zmienia nowy ład?
Prawo pracy 2022. Co zmienia nowy ład?

Nowy Ład – zmiany dla pracowników

Reforma podatkowa to zmiany w sposobie naliczania podatków, a więc także zmiany wysokości wynagrodzeń. Najogólniej rzecz ujmując: ci, którzy zarabiali najmniej, zyskają, ci, którzy zarabiali najwięcej – stracą. Wysokość zarobków tzw. klasy średniej nie powinna ulec zmianie. Ma temu służyć między innymi ulga dla klasy średniej.

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku wyniesie 3010 brutto. W związku z podwyższeniem kwoty wolnej od podatku najniższa pensja nie zostanie opodatkowana. To kolejna zmiana, z której niewątpliwie cieszą się osoby najmniej zarabiające. Jednocześnie muszą mieć świadomość, że brak zaliczek na podatki oznacza brak możliwości korzystania z rozmaitych ulg podatkowych.

Unijna dyrektywa work-life balance przyniesie zmiany w zakresie urlopów rodzicielskich oraz wydłużenie tzw. opieki na dziecko z dwóch dni do pięciu. Dni te będą mogły być wykorzystane także na opiekę nad innymi członkami rodziny. Warunkiem będzie prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego.

Nowe przepisy uregulują też zagadnienia związane z pracą zdalną. Do tej pory to pojęcie w Kodeksie Pracy nie istniało, mimo iż praca zdalna de facto jest bardzo często wykonywana. Nowe przepisy wprowadzą między innymi ochronę związków zawodowych dla pracowników pracujących zdalnie, a także uregulują kwestię kosztów, które powinien ponieść pracodawca.

Zmiany w sposobie naliczania zasiłków chorobowych i okresów zasiłkowych oznaczają dla pracowników mniejszą niż do tej pory ochronę przed zwolnieniem. Jeśli przerwa między okresami niezdolności do pracy nie przekroczy 60 dni, traktuje się je łącznie, niezależnie od klasyfikacji jednostki chorobowej. Nie będzie można wracać do pracy na kilka dni i ponownie udawać się na zwolnienie lekarskie, by naliczać okres chorobowy od nowa. Zmiany nie będą dotyczyły kobiet w ciąży.

Nowy Ład w oczach pracodawców

Zatrudnianie na umowę zlecenia przestanie być tak korzystne jak do tej pory, zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Oskładkowanie każdej umowy zlecenia to dwie złe wiadomości – w kieszeni pracownika zostanie mniej pieniędzy, pracodawca będzie musiał ponieść wyższe koszty pracy. Przy czym trzeba zauważyć, że zmiany te nie równoważą się. Koszty pracodawcy będą dużo wyższe od „straty” pracownika.

Pracodawcy już teraz muszą borykać się z dużą presją płacową, którą dodatkowo spotęgowała inflacja. Niemniej stanowisko pracowników jest jasne – nie chcą zarabiać mniej niż w ubiegłym roku. Dla wielu pracodawców oznacza to konieczność podniesienia kwoty brutto wynagrodzenia.

Zapisy Nowego Ładu to między innymi możliwość całkowitej likwidacji umów cywilno-prawnych przy zatrudnianiu pracowników. Jedynym słusznym wyborem ma być umowa o pracę. To z kolei nie zadowoli tzw. freelancerów, którzy chętnie wykonują zlecenia dla różnych podmiotów. Jeśli umowy cywilno-prawne zostaną zakazane, niewykluczone, że będziemy mieli wysyp nowych firm jednoosobowych.

Nowy Ład zakłada elastyczny wymiar czasu pracy dla rodziców. Pracodawcy będą musieli dostosować się do oczekiwań rodziców w tej kwestii – godziny ich pracy nie będą sztywno określone grafikiem, część zadań będą mogli wykonywać zdalnie.

Pracodawcy mogą się też spodziewać większej niż dotąd podaży pracowników w wieku emerytalnym. To efekt zlikwidowania podatku dochodowego dla seniorów, którzy mimo nabytych praw zrezygnują z emerytury i pozostaną aktywni zawodowo.

Jak szukać pracy w dobie Nowego Ładu?

Z technicznego punktu widzenia poszukiwanie pracy w dobie Nowego Ładu będzie przebiegało tak samo, jak w poprzednich latach. To, na co warto zwrócić uwagę, to proponowane wynagrodzenia. Najczęściej są podawane w kwocie brutto i trzeba to sobie przeliczyć, zanim odpowiemy na ofertę. Może się bowiem okazać, że kwota netto będzie wnosiła mniej, niż zakładamy, szczególnie w przypadku umów zleceń.

Warto odwiedzać media społecznościowe, założyć konto na portalach rekrutacyjnych, przeglądać oferty na www.gowork.pl/praca i innych giełdach ogłoszeń. Dobrym posunięciem jest też uruchomienie kontaktów ze studiów lub z poprzedniego miejsca zatrudnienia, aktywny udział w targach pracy i targach branżowych.