Jak najszybciej zlikwidować spółkę z o.o.?

20 kwietnia 2023 | Artykuł sponsorowany

Wspólnicy, którzy decydują się na zakończenie działalności spółki z o.o., najczęściej chcą, żeby jej ostatni etap działalności trwał jak najkrócej. Likwidacja niestety nie jest krótkim procesem, a wspólnicy powinni uzbroić się w cierpliwość. Dlaczego ten proces jest tak długotrwały? Czy istnieją jakiekolwiek sposoby na jego skrócenie? Zapraszamy do lektury!

Jak najszybciej zlikwidować spółkę z o.o.?
Jak najszybciej zlikwidować spółkę z o.o.?

Obowiązki likwidatora, czyli dlaczego likwidacja spółki z o.o. może trwać bardzo długo
Zanim spółka przestanie istnieć, wspólnicy muszą zadbać, żeby w odpowiedni sposób ją do tego przygotować. W tym celu podejmują uchwałę i powołują likwidatora. To on dba, żeby wszystkie formalności zostały dopełnione, a spółka została wykreślona z rejestru. Co musi zrobić?

Obowiązki likwidatora

Przede wszystkim, likwidator to osoba odpowiedzialna za sporządzenie licznych sprawozdań. Rachunkowość spółki z o.o. nie należy do najprostszych, a likwidator jest za nią odpowiedzialny. Poza tym likwidator kończy bieżące interesy spółki, ściąga wszystkie wierzytelności od dłużników spółki, płaci zobowiązania, a w końcu upłynnia majątek podmiotu. 

Słowem – musi zrobić wszystko, żeby spółka nie funkcjonowała tak, jak miało to miejsce przed likwidacją.

Publikacja ogłoszenia w MSiG

Zanim jednak likwidator rozpocznie wszystkie opisane wyżej działania, musi dopełnić jeszcze jednego obowiązku – opublikować ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W jego ramach wzywa wierzycieli do zgłaszania przysługujących im wierzytelności. 

Moment ogłoszenia jest bardzo ważny, bo likwidator nie może podzielić pozostałego majątku spółki między wspólników, póki nie upłynie 6 miesięcy od daty publikacji tego ogłoszenia. 

Jak przyśpieszyć likwidację spółki z o.o.?

W kontekście tego, jak dużo obowiązków ma likwidator, pytanie nasuwa się samo – jak przyśpieszyć likwidację spółki? W jaki sposób doprowadzić do tego, żeby to wszystko zajęło jak najmniej czasu? Odpowiedzi jest przynajmniej kilka.

Rada pierwsza – przemyślany wybór likwidatora

Likwidator często musi współpracować ze wszystkimi byłymi członkami zarządu i wspólnikami spółki. Warto, żeby nie był z nimi skonfliktowany, bo to znacząco utrudnia i wydłuża cały proces. Domyślnie likwidatorami są dotychczasowi członkowie zarządu spółki, chyba że umowa lub uchwała stanowią inaczej. 

Jeśli dotychczas było kilku członków zarządu, warto pomyśleć o ograniczeniu ich liczby. Niektóre dokumenty powinni podpisać wszyscy likwidatorzy, a żmudna procedura zbierania podpisów, potrafi wydłużyć likwidację nawet o kilka tygodni.

Rada druga – efektywna organizacja pracy likwidatora

Po drugie – dobra organizacja pracy likwidatora to podstawa. Jeśli za likwidację spółki z o.o. odpowiada dobrze zorganizowana osoba, proces będzie znacznie szybszy. Dużą część dokumentów likwidator może przygotować zawczasu. Sprawozdania finansowe, protokoły zgromadzeń wspólników, oświadczenia – sporządzenie ich szkiców i późniejsze wypełnienie danymi z całą pewnością skróci potrzebny czas. 

Rada trzecia – skorzystanie z pomocy profesjonalnego doradcy

Ta rada może wydawać równie oczywista, jak poradzenie, żeby osoba szukająca męczących ją schorzeń w internecie, udała się do lekarza. Niestety, często takie proste sugestie okazują się najlepsze. W wielu przypadkach analizowanie i weryfikacja obowiązków likwidatora zajmują zdecydowanie więcej czasu niż samo działanie. 

Błędy podczas likwidacji mogą skutkować koniecznością powtórzenia wszystkich działań, a to może zająć wiele miesięcy. Dlatego – o ile to możliwe, a wspólnicy i likwidatorzy nie mają specjalistycznej wiedzy, to może być najprostsze rozwiązanie. 

Likwidacja to skomplikowany i często wymagający specjalistycznej wiedzy etap funkcjonowania spółki. Tylko precyzyjne wykonywanie wszystkich obowiązków i doskonała kooperacja między likwidatorem, członkami zarządu oraz wspólnikami może ją znacząco przyśpieszyć. 

Warto również zapoznać się z obszernym kompendium wiedzy: likwidacja spółki z o o - krok po kroku, przygotowanym przez Kancelarię Prawną Baran & Pluta.

Polecamy również: