Bindowanie wniosków i dokumentów

26 kwietnia 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Bindowanie to jedna z najpopularniejszych metod oprawiania dokumentów, stosowana zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na trwałym oraz estetycznym złączeniu dokumentów. Sprawdź, na czym dokładnie polega bindowanie i kiedy warto sięgnąć po tę metodę łączenia wniosków oraz dokumentów.

Bindowanie wniosków i dokumentów
Bindowanie wniosków i dokumentów

Bindowanie wniosków

Wnioski, sprawozdania finansowe, sprawozdania z działalności merytorycznej, oferty, cenniki to tylko przykładowe typy dokumentów, które oprawiane są właśnie z wykorzystaniem metody bindowania.

W zależności od rodzaju wniosków i wymagań instytucji, do której są składane, możemy spotkać się z różnego rodzaju zaleceniami dot. bindowania dokumentów. Poniżej kilka przykładów sytuacji, w których może być wskazane związanie dokumentów:

  1. Wnioski o pracę – warto zbindować dokumenty, jeśli wniosek aplikacyjny składa się z wielu elementów (CV, list motywacyjny, kopie świadectw, listy referencyjne),
  2. Wnioski o dotacje – w przypadku wielu naborów, instytucje odpowiedzialne za przyjmowanie i ocenę wniosków wręcz wymagają bindowania wniosków o dotację. W ten sposób dużo łatwiej przegląda się dokumentację projektową. Złączone razem dokumenty stanowią całość i ograniczamy w ten sposób ryzyko zgubienia dokumentu. Oczywiście jednak każdorazowo przed złożeniem wniosku o dotację należy zapoznać się z wytycznymi dot. formy składania wniosku, aby upewnić się, w jaki sposób należy złożyć dokumenty.
  3. Wnioski o pozwolenie na budowę - jeśli wniosek o pozwolenie na budowę wymaga załączenia planów, specyfikacji technicznych i innych dokumentów, to warto zbindować je w jeden dokument, aby ułatwić pracę urzędników odpowiedzialnych za rozpatrzenie wniosku.

Każdorazowo, zanim złożymy wniosek, należy sprawdzić zalecenia instytucji dot. sposobu i formy składania wniosku. Niekiedy bindowanie dokumentów będzie obowiązkową formą złożenia wniosku, a w innych przypadkach konieczne będzie np. złożenie dokumentów niezwiązanych ze sobą w trwały sposób np. w kopercie.

Na czym polega bindowanie?

Bindowanie to technologia introligatorska, która polega na łączeniu luźnych kartek za pomocą metalowego kanału lub plastikowej spirali. Bindowanie pozwala więc na trwałe połączenie kartek papieru, co jest szczególnie ważne, gdy zależy nam na utrzymaniu porządku i zabezpieczeniu kartek przed zgubieniem.

Możemy wyróżnić dwie najpopularniejsze metody bindowania:

  • spiralne – wymaga wykonania otworów w luźnych kartkach,
  • kanałowe – nie wymaga wykonywania otworów w kartkach.

Alternatywne metody łączenia dokumentów

Bindowanie nie jest jedyną metodą łączenia luźnych kartek w jeden dokument. Alternatywnymi metodami są:

  • Zszywanie – za pomocą zszywacza możemy spiąć kartki w jedną całość. Dużym ograniczeniem jest tutaj niewielka ilość kartek, które możemy razem spiąć przy użyciu zszywacza. Wykorzystując klasyczne zszywacze, możemy spinać tylko kilkunastostronicowe dokumenty.
  • Klejenie – za pomocą kleju lub taśm klejących możemy złączyć razem kartki. W warunkach domowych możemy raczej złączyć w ten sposób niewielką ilość kartek. Jeśli chcemy aby wniosek wyglądał profesjonalnie, musielibyśmy skorzystać z profesjonalnych metod introligatorskich, które zapewniają precyzyjne klejenie dokumentów.
  • Wpinanie do segregatora – metoda ta polega na umieszczeniu kartek papieru w specjalnych klamrach segregatora. Jest to wygodna metoda na uporządkowanie dokumentów, które wymagają regularnej aktualizacji.

Spośród wyżej wymienionych metod łączenia dokumentów bindowanie jest zdecydowanie najwygodniejsze i najczęściej wykorzystywane, jeśli zależy nam na trwałym złączeniu kartek.

Zalety bindowania dokumentów

Bindowanie dokumentów ma wiele zalet, m.in.:

  • usprawnia organizację i utrzymanie porządku,
  • zwiększa trwałość dokumentów,
  • ułatwia przenoszenie dokumentów,
  • poprawia ich estetykę,
  • ułatwia przeglądanie dokumentów.