Apostazja – czym jest i jak jej dokonać?

17 listopada 2021 | Aktualizacja: 14 października 2022

Coraz więcej osób decyduje się na dokonanie apostazji, czyli odejścia od kościoła katolickiego. Z jakimi formalnościami się to wiąże? Czy za apostazję trzeba płacić? Jakich dokumentów będziesz potrzebował? Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o apostazji.

Apostazja – czym jest i jak jej dokonać?
Apostazja – czym jest i jak jej dokonać?

Apostazja, czyli zerwanie więzi z Kościołem

Apostazja to formalne, dobrowolne i świadome odejście od Kościoła katolickiego. Apostazji można dokonać także w innych religiach, m.in. w judaizmie, islamie czy u Świadków Jechowy. Porzucenie religii jest jednym z praw człowieka – chroni je Karta Praw Podstawowych, traktat lizboński oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych. Oznacza to, że każdy ma prawo do dokonania apostazji.

Konsekwencje apostazji

Każda osoba, która rozważa apostazję, powinna zdawać sobie sprawę z konsekwencji, które za sobą niesie. Po nałożeniu ekskomuniki, apostata traci prawo do katolickiego pogrzebu, przyjmowania i udzielania sakramentów oraz wykonywania urzędów, posług i zadań w kościele. Nie może także należeć do żadnych organizacji i stowarzyszeń katolickich. Najbardziej dotkliwe jest jednak odebranie możliwości zostania świadkiem na chrzcie, bierzmowaniu lub ślubie. Apostata może jednak wziąć ślub kościelny, jeżeli jego druga połówka należy do Kościoła – jest to tzw. ślub jednostronny. 

Potrzebne dokumenty, koszty

Aby dokonać apostazji, trzeba dostarczyć na parafię kilka istotnych dokumentów. Są to 3 egzemplarze oświadczenia woli, odpis aktu chrztu (jeżeli sakrament przyjmowaliśmy w innej parafii) oraz dowód osobisty, który trzeba okazać przy składaniu reszty dokumentów. 

Czy za apostazję trzeba zapłacić? Na szczęście ta procedura nie wiąże się z żadnymi kosztami. Wyłącznie czasami, niektóre parafie naliczają symboliczną opłatę za wydanie aktu chrztu np. za znaczek pocztowy.

Procedura apostazji

Cały proces apostazji jest podzielony na kilka kroków. Pierwszym z nich jest dostarczenie dokumentów na ręce proboszcza parafii, do której należymy. Następnie duchowny przejrzy dokumenty pod kątem formalnym. Kolejnym etapem jest rozmowa duszpasterska, w trakcie której ksiądz upewni się, że decyzja o odejściu z kościoła została podjęta dobrowolnie i świadomie. Po rozmowie podpisze oświadczenie woli, a na świadectwie chrztu umieści adnotację o nałożeniu ekskomuniki. 

A czy po dokonaniu apostazji możliwe jest powrócenie na łono Kościoła? Tego dowiesz się dzięki przygotowanemu przez nas poradnikowi. Opisujemy w nim, jak dokładnie wygląda proces apostazji oraz bardziej szczegółowo przedstawiamy jej skutki. Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej! 


Powiązana sprawa