Planujesz wyjazd? Sprawdź, czy jesteś uprawniony do otrzymania bonu turystycznego!

4 lutego 2021 | Aktualizacja: 26 lipca 2021 | 3 min. czytania

Przez pandemię znacznie ucierpiała branża turystyczna. Aby poprawić sytuację polskiej turystyki, powstał Polski Bon Turystyczny, który ma zachęcać Polaków do spędzania wakacji i ferii w kraju. Korzystają na tym również rodziny z dziećmi, które otrzymują dofinansowanie do zorganizowania sobie wypoczynku. 

Planujesz wyjazd? Sprawdź, czy jesteś uprawniony do otrzymania bonu turystycznego!
Planujesz wyjazd? Sprawdź, czy jesteś uprawniony do otrzymania bonu turystycznego!

Polski Bon Turystyczny

Polski Bon Turystyczny to wyjątkowy rodzaj wsparcia zarówno dla turystyki jak i polskich rodzin. Dofinansowanie w wysokości 500 złotych przysługuje na każde dziecko w rodzinie. O dodatkowe fundusze mogą się starać rodzice dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Za pomocą bonu, wydawanego tylko i wyłącznie w formie elektronicznej, można uiścić opłaty związane z wypoczynkiem, na przykład usługi hotelowe, kolonie i obozy zorganizowane. Nie może on zostać wymieniony na gotówkę ani na żaden inny środek płatniczy. Warto zaznaczyć, że bon może być wykorzystany tylko i wyłącznie w placówkach znajdujących się na terenie kraju! Ma to zachęcić Polaków do planowania wypoczynku w ojczyźnie. 

Podstawowe informacje

Jak zostało wcześniej wspomniane, bon turystyczny o kwocie 500 złotych jest przyznawany na każde dziecko, które nie ukończyło 18. roku życia. Rodzice z dziećmi z niepełnosprawnością, po złożeniu odpowiedniego wniosku i okazania potrzebnych dokumentów mogą otrzymać kolejne 500 złotych, mające ułatwić wakacje dziecku niepełnosprawnemu. Czas na wykorzystanie bonu jest ograniczony – jest on ważny do 31 marca 2022 roku. Może on zostać wykorzystany na terenie Polski; lista bazy turystycznej, która respektuje wykorzystanie bonu jako zapłaty, została zamieszczona tutaj. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopłacać do kwoty pozostałej na bonie – jeżeli zapłata za wypoczynek wyniesie więcej niż 500 złotych w ramach bonu, resztę opłaty można uiścić gotówką lub przelewem. Ponadto bonem można płacić wielokrotnie, dopóki kwota przyznanego świadczenia nie zostanie całkowicie wykorzystana.

Jak otrzymać bon?

Aby dostać bon turystyczny, nie jest konieczne składanie jakiegokolwiek wniosku. Wystarczy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i tam odebrać przyznany bon. W celu aktywacji konieczne jest podanie swojego aktywnego adresu e-mail i numeru telefonu – te dane będą konieczne do późniejszego wykorzystania świadczenia. Plusem jest fakt, że bon może zostać aktywowany w dowolnym momencie – nawet na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem. Rodzice osób niepełnosprawnych, aby otrzymać dodatkowe świadczenie, muszą złożyć specjalne oświadczenie oraz okazać dokument potwierdzający niepełnosprawność dziecka. Wszystkich tych czynności można dokonać przez internet – bez konieczności wychodzenia z domu! 

Płatność bonem

Dokonywanie płatności za pomocą bonu jest naprawdę proste. Tuż po aktywowaniu bonu na PUE ZUS, na podany adres mailowy przyjdzie wiadomość z tzw. kodem obsługi płatności. Właśnie z jego pomocą możemy płacić za usługi za pomocą bonu. Tuż po dokonaniu płatności otrzymujemy wiadomość SMS z kodem potwierdzającym płatność, który podajemy osobie ją przyjmującą np. recepcjoniście w hotelu. Nie trzeba się obawiać, iż w razie pomyłki bon traci ważność – bez przeszkód można podać kod ponownie!

Planujesz wyjazd i chcesz dowiedzieć się więcej o bonie turystycznym? Przygotowaliśmy specjalną instrukcję, w której krok po kroku opisujemy, jak aktywować bon! Kliknij w link poniżej i dowiedz się więcej!