Zakładanie działalności gospodarczej – poradnik dla początkujących

13 września 2022 | Aktualizacja: 3 października 2022 | Artykuł sponsorowany

Chcesz uniezależnić się finansowo od potencjalnych pracodawców i zyskać możliwość osiągnięcia znacznie większego dochodu w skali miesiąca lub roku?

Zakładanie działalności gospodarczej – poradnik dla początkujących
Zakładanie działalności gospodarczej – poradnik dla początkujących

W takim razie sprawdź, jak w praktyce wygląda zakładanie działalności gospodarczej. To proces, który obecnie zrealizujesz praktycznie w 100% online lub za pośrednictwem pełnomocnika. Sprawdź krótki poradnik i przekonaj się, że zakładanie działalności gospodarczej w Polsce nie jest takie trudne!

Własna działalność gospodarcza w Polsce – czy warto?

Wiele osób w dzisiejszych czasach ma doskonałe pomysły, aby rozwinąć skrzydła i założyć własny biznes, ale wciąż waha się i zastanawia nad ryzykiem z tym związanym. Oczywiście zakładanie działalności gospodarczej powinno być przemyślaną decyzją. Kiedy już postawisz na własną firmę pamiętaj o wielu obowiązkach, jak np.:

  • odprowadzanie podatków do Urzędu Skarbowego,

  • płacenie składek zdrowotnych ZUS,

  • konieczność prowadzenia ewidencji sprzedaży,

  • pełna odpowiedzialność za prowadzone działania jako przedsiębiorstwa.

Pamiętaj, że jako pracodawca będziesz też w 100% odpowiedzialny za działania swoich pracowników oraz ich bezpieczeństwo w miejscu pracy. Samo zakładanie działalności gospodarczej jest dość proste, ale wymaga też poświęcenia i mocnego zaangażowania w realizowane później zadania. Ogólnie rzecz biorąc, naprawdę warto założyć własną firmę w Polsce, pod warunkiem że jesteś w stanie zarobić na opłaty ZUS, podatki, wypłaty pracownicze oraz utrzymanie firmy w dobrej kondycji finansowej.

Kiedy założyć własną firmę?

Są pewne sygnały, które wskazują, że to odpowiedni czas na założenie działalności gospodarczej. Jakie? Kiedy czujesz potrzebę zmiany trybu swojego życia, chcesz osiągnąć wyższe dochody lub po prostu masz pomysł na świetny i dochodowy biznes – to główne sygnały, które wskazują, że zakładanie działalności gospodarczej to dobra decyzja! Nigdy nie odkładaj własnej firmy na później – lepiej działaj od razu kiedy tylko masz taką możliwość. W skrajnych przypadkach może okazać się, że ktoś wpadł na podobny pomysł do Twojego i rozpoczął działalność wcześniej.

Zakładanie działalności gospodarczej – krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak wygląda zakładanie działalności gospodarczej w Polsce, oto kilka prostych kroków:

  1. Wybierz formę prawną działalności (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka, stowarzyszenie, wspólnota).

  2. Określ formę opodatkowania (podatek liniowy, karta podatkowa, zryczałtowany podatek od dochodów ewidencjonowanych).

  3. Wybierz kod PKD – ten powinien być ściśle związany z profilem działalności.

  4. Nawiąż współprace z profesjonalnym biurem rachunkowo-księgowym.

  5. Wypełnij poprawnie wniosek CEIDG-1 na druku urzędowym.

Ostatecznie możesz też założyć konto bankowe dla swojej firmy. Nie jest to obowiązkowe, ale w dzisiejszych czasach jak najbardziej wskazane. Dlaczego? Głównie ze względu na fakt, iż ułatwia to rozliczenia z kontrahentami oraz instytucjami takimi, jak Urząd Skarbowy oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zakładanie działalności gospodarczej a wniosek CEIDG-1

Wniosek o rejestrację działalności gospodarczej w Polsce zawiera kilka stron i jest dość prosty do uzupełnienia. Przede wszystkim musisz określić rodzaj wniosku CEIDG, określić datę i miejsce jego sporządzenia, a także podać swoje dane – jako wnioskodawcy. W kolejnych krokach podaj datę rozpoczęcia działalności, informacje firmie, miejscu wykonywania działalności oraz dane kontaktowe. Pamiętaj, że tylko poprawnie uzupełniony wniosek CEIDG-1 pozwoli Ci na szybkie i bezproblemowe zakładanie działalności gospodarczej.