Z jakimi problemami najczęściej mierzą się małe firmy?

25 listopada 2021 | Artykuł sponsorowany

Jedno jest jasne dla wszystkich przedsiębiorców - bez prowadzonej dobrze księgowości firma nie osiągnie na pewno sukcesu. Bardzo ważne jest nie tylko samo pozyskiwanie pieniędzy, ale także wysyłanie terminowe deklaracji oraz formularzy do ZUS-u, urzędu skarbowego, jak i rozliczanie podatków, czy też innych należności. Natomiast, bez żadnego dostępu do posegregowanych sensownie danych dających jasny oraz kondycji naszej firmy jest trudno o odniesienie sukcesu. Na pewno przydatny okaże się dobry program do fakturowania.


Z jakimi problemami najczęściej mierzą się małe firmy?
Z jakimi problemami najczęściej mierzą się małe firmy?

Te rzeczy blokują powstawanie nowych firm: papierologia, brak finansowania, księgowość w nowej firmie

Prowadzenie własnej firmy w dzisiejszych czasach nie jest takie proste. Wiele osób marzy o własnej działalności, ale niestety obawia się licznych przeciwności. Głównie obawiamy się braku finansowania firmy. Do tego wszystkiego także mamy do czynienia z papierologią, która naprawdę daje się nam we znaki. Osoby nie lubiące siedzieć nad papierami oraz takie, które mają bałagan w dokumentach mają jeszcze trudniejsze zadanie.

Problematyczna bardzo często okazuje się także księgowość w nowej firmie. Nie każdy młody przedsiębiorca ma wolny budżet, aby zatrudnić księgowego. Wydaje się, że osoby takie raczej nie poradzą sobie z prowadzeniem działalności. Jednak, gdy zapoznają się z możliwościami na rynku, to pojawia się promyk nadziei. Okazuje się, że naszym pomocnikiem może się okazać dobry program do fakturowania. Trudne z pozoru początki, wcale takie nie będą.

Odpowiedni program do księgowania ułatwi trudne początki

Wybierając program do fakturowania warto pomyśleć o tym, że nie tylko był on odpowiednim narzędziem pracy, ale także aktywnie pomagał nas. Funkcja kontrolowania poprawności dokonywanych wpisów oraz przypominania jest niezwykle użyteczna oraz ważna dla każdej osoby zajmującej się księgowością. Nikt nie jest nieomylny. Dobrze jeśli program sygnalizuje wszelkie popełnione błędy, na przykład informacje, że pominęliśmy coś w formularzu i trzeba to natychmiast uzupełnić.

Nowoczesny program do fakturowania posiadać może także funkcję, która polega na przypisaniu danych operacji do właściwych ewidencji oraz kolumn. Skraca to również czas pracy oraz eliminuje pomyłki. Innym rozwiązaniem bardzo użytecznym jest także możliwość zakładania przeróżnych baz danych, na przykład katalogu biznesowych partnerów z funkcją ich łatwego przeszukiwania. Także bardzo pomocne jest to, gdy program posiada swoje własne bazy danych, takie jak na przykład informacje o wskaźnikach ekonomicznych, finansowych oraz informacje o urzędach skarbowych, które powinny być na bieżąco aktualizowane. Genialną opcją, która ułatwia zarządzanie finansami jest połączenie konta, jak i także księgowości.

Jednak przede wszystkim, decydując się na dany program do fakturowania, musimy się upewnić czy otrzymujemy jego najnowszą wersję. Tylko taka zagwarantuje pełną zgodność systemu, a więc zgodność sposobu naliczania podatków z obowiązującymi przepisami oraz do tego wzorów formularzy. W Polsce niestety bardzo szybko się zmieniają. Bardzo ważne jest upewnienie się, czy oraz jak nabyte oprogramowanie będzie aktualizowane. Jeśli decydujemy się na internetową księgowość, a więc taką, z której korzystać możemy jedynie będąc podłączonym do sieci raczej nie będzie potrzeby martwić się o to, czy program jest uzupełniany na bieżąco o nowe przepisy oraz zasady, a wszelkie formularze wymieniane.

Dostawca trzyma na ogół rękę na pulsie oraz dokonuje zmian na bieżąco. Jednak jeśli program do fakturowania będzie stacjonarnie zainstalowany na firmowych komputerach musimy się dowiedzieć czy sprzedawca nam zagwarantuje jego aktualizację, czy informuje o wejściu nowych przepisów, a do tego jakich kosztów z tym związanych, musimy się spodziewać.

W zasadzie to z każdym nowym programem musimy się z nim zapoznać. Program do fakturowania musi być łatwy do opanowania przez pracowników firmy, którzy będą na co dzień z niego korzystać, a więc intuicyjny oraz prosty w obsłudze. Jednak to nie wystarczy, gdy księgowość w danej firmie jest skomplikowana oraz rozbudowana. Najlepiej, towarzyszy także klientowi na każdym etapie wdrażania systemu oferowanego.

Jeśli program do fakturowania, który zamierzamy zakupić, ma obsługiwać księgowość niezmiernie rozbudowanego przedsiębiorcy, dobrze, aby pracownicy firmy, która go nam dostarcza będzie wdrażać go, dokonali wcześniej rzetelnej analizy biznesowych procesów przedsiębiorstwa, a więc poznali jego organizacyjną strukturę, obieg informacji oraz dokumentów. Na pewno znajdziemy na rynku taki program do fakturowania, który spełni wszelkie nasze oczekiwania.