Ubezpieczenie OC. Co należy wiedzieć?

17 maja 2024 | Artykuł sponsorowany | 5 min. czytania

Ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe, a zakres ochrony - regulowany prawnie. Mimo tego jego wybór może przysporzyć dużych problemów. Co zatem trzeba wiedzieć o ubezpieczeniach obowiązkowych?

Ubezpieczenie OC. Co należy wiedzieć?
Ubezpieczenie OC. Co należy wiedzieć?
O ile ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków jest dobrowolne, to polisa OC powinna być wykupiona przez każdego posiadacza samochodu. Kierowcy mają jednak możliwość wyboru dowolnej oferty. Te różnią się między sobą nie tylko tym, ile należy zapłacić za składkę ubezpieczenia, ale też dodatkowymi usługami, takimi jak assistance czy autocasco w cenie polisy. Na co jednak zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy ubezpieczenia, by w przypadku szkód spowodowanych przez nas nie przydarzyły się przykre niespodzianki? Czemu warto wybrać ubezpieczenie samochodu z TUZ? Na ten temat więcej piszemy w nowym artykule. 
 
 

Ubezpieczenie OC - obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Jak wybrać polisę?

Jak już wspomnieliśmy, ubezpieczenie OC komunikacyjne jest obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego. Jego celem jest ochrona osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku z winy ubezpieczonego kierowcy, firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty odszkodowania dla pokrzywdzonych, obejmujące zarówno szkody majątkowe, jak i osobowe. Ważne jest, że OC nie pokrywa kosztów naprawy pojazdu sprawcy, lecz jedynie szkody wyrządzone innym uczestnikom ruchu. Jeśli kierowca chce zyskać ochronę również w takich przypadkach, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia AC (autocasco), które chroni przed szkodami spowodowanymi przez niego oraz nieszczęśliwymi wypadkami (w tym kradzieżą lub uszkodzeniem w wyniku klęsk żywiołowych lub aktów wandalizmu).
 

Ubezpieczenie samochodu OC. Jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie auta?

Brak ważnego ubezpieczenia OC niesie za sobą wysokie kary finansowe. Ich wysokość jest uzależniona od rodzaju pojazdu i długości okresu bez ubezpieczenia. Dla samochodów osobowych kara wynosi równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów – trzykrotność, a dla pozostałych pojazdów – jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia. Kara jest również zależna od okresu pozostawania bez ochrony: do 3 dni jest to 20 proc. pełnej opłaty karnej, od 4 do 14 dni – 50 proc., a powyżej 14 dni – 100 proc. pełnej opłaty karnej. Warto pamiętać, że nawet jednodniowa przerwa w ciągłości ubezpieczenia może skutkować nałożeniem kary przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.
 
Kupując samochód zarejestrowany w Polsce, nabywca otrzymuje również polisę OC sprzedawcy, która jest ważna przez 30 dni od momentu zakupu. Po tym czasie nowy właściciel musi zdecydować, czy przejmie tę polisę, czy wykupi nową. Jeśli nie zrezygnuje z polisy w ciągu 30 dni, automatycznie zostaje ona przepisana na niego i jest zobowiązany do płacenia składki. W przypadku rejestracji samochodu w Polsce po raz pierwszy, polisa OC musi być wykupiona najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej - obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu

Na co jednak zwrócić uwagę, przy wyborze ubezpieczenia OC komunikacyjnego? Najważniejszym kryterium jest z całą pewnością cena. Jako że zakres ochrony OC co do zasady jest identyczny w każdej firmie, warto skupić się na znalezieniu najtańszej oferty. Najprostszym sposobem na znalezienie najkorzystniejszej propozycji jest skorzystanie z porównywarek internetowych, które umożliwiają szybkie zestawienie cen wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Można również skontaktować się z agentami oferującymi polisy różnych firm. Ubezpieczenie OC w TUZ cechuje się atrakcyjnymi warunkami oraz wygodnym systemem zgłaszania szkód. 
 
Koszt składki może być uzależniony od różnych czynników - właściwie każdy ubezpieczyciel wylicza go na podstawie nieco innych danych. Zazwyczaj jednak koszty związane z polisą OC zależą od:
 
  • wieku kierowcy: młodsi kierowcy zazwyczaj muszą zapłacić więcej;
  • staż kierowcy: im dłuższy jest okres bezszkodowej jazdy, na tym niższą składkę może liczyć dany kierowca;
  • rodzaj pojazdu: na cenę ubezpieczenia mogą wpływać np. marka, model, a nawet typ nadwozia (np. kombi vs. sportowy);
  • miejsce zamieszkania: kierowcy z większych miast często płacą więcej niż ci z mniejszych miejscowości;
  • stan cywilny: w niektórych przypadkach osoby w związku małżeńskim i posiadające dzieci mogą liczyć na niższe składki;
  • przysługujące zniżki: przyznawane są przede wszystkim za bezszkodową jazdę i mogą znacznie obniżyć koszt polisy.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych

Wybierając ubezpieczenie OC, warto przede wszystkim skupić się na cenie polisy. Zakres ochrony jest bowiem regulowany prawnie i wygląda tak samo w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Duże znaczenie ma również zapewnienie ciągłości ubezpieczenia. W przeciwnym razie kierowca musi liczyć się z wysokimi karami. Przy zakupie samochodu z drugiej ręki, nowy właściciel ma 30 dni na decyzję dotyczącą polisy OC. Dzięki porównywaniu ofert i uwzględnieniu wszystkich czynników wpływających na wysokość składki, łatwo znajdziecie najkorzystniejszą opcję ubezpieczenia OC.