Te kwestie warto wiedzieć o karcie EKUZ

6 czerwca 2023 | Artykuł sponsorowany

Wybierasz się z rodziną na wycieczkę do jednego z europejskich krajów i obawiasz się, że piękny wyjazd zostanie pokrzyżowany przez Twoją chorobę lub Twojego dziecka? Nie wiesz czy będzie możliwa pomoc medyczna w nagłych przypadkach i czy będzie trzeba za nią płacić? Na te i wiele innych pytań, znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.

Te kwestie warto wiedzieć o karcie EKUZ
Te kwestie warto wiedzieć o karcie EKUZ

Karta EKUZ – dlaczego warto ją mieć, gdy wyjeżdżasz za granicę?

Nawet wyjazd do najpiękniejszego zakątka świata, może nie być przyjemnością, jeśli napotkamy na takie trudności jak zatrucie pokarmowe czy nagły i silny ból zęba. Niestety na takie sytuacje nie możemy się przygotować. Jeśli nie chcesz zmarnować wyjazdu, musisz szukać pomocy medycznej, co nie zawsze jest łatwe, a czasem jest też bardzo kosztowne. Nie każdy o tym wie, ale jeśli opłacasz składkę zdrowotną, to możesz wyrobić sobie tzw. kartę EKUZ, która umożliwia Ci skorzystanie z pomocy medycznej na takich samych warunkach, jak inni obywatele danego kraju opłacający składki. Taka karta może umożliwić Ci pomoc medyczną nie tylko w takich sytuacjach, jak zatrucie pokarmowe, czy ból zęba, ale także w znacznie poważniejszych, a nawet zagrażających życiu, jak np. udar czy zawał. W zależności od zasad panujących w danym państwie, zakres pomocy może być inny, a także jego cena. W niektórych krajach np. nie będziesz mógł skorzystać z darmowego wezwania ambulansu, tyko będziesz musiał pokryć koszty z własnej kieszeni. Czasami też refundacja przez NFZ, nie będzie możliwa od razu, tylko na zwrot kosztów będziesz musiał poczekać już po powrocie do Polski. Co ważne tak karta zapewnia nie tylko ochronę Tobie, ale także może obejmować pomoc Twojemu dziecku.

EKUZ– jak wyrobić kartę?

Procedura zdobycia karty nie jest trudna, ani nie zajmie Ci zbyt wiele czasu. Po złożeniu wniosku, po zaledwie kilku dniach otrzymasz pocztą swoją kartę. Wniosek możesz pobrać w Oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie możesz go złożyć, ale także pobrać go przez internet, wpisując w wyszukiwarkę „ekuz wniosek pdf”. Jeśli chcesz wyrobić kartę dziecku w ramach swojego ubezpieczenia zdrowotnego, wpisz w rubryce „Dane osoby” dane swojego dziecka, natomiast w rubryce „Status osoby…” będziesz musiał zaznaczyć opcję „Członek rodziny osoby ubezpieczonej”. Pamiętaj, że wniosek musi być podpisany przed rodzica. Podczas rozmowy z urzędnikiem, nie ma konieczności, by dziecko było razem z Tobą. Jeśli będziesz składać wniosek osobiście w placówce NFZ, kartę otrzymasz niezwłocznie, jednak jest jeszcze inna droga, dzięki której możliwe jest otrzymanie karty, a mianowicie złożenie wniosku bez wychodzenia z domu, przy pomocy skrzynki podawczej ePUAP lub Internetowe Konto Pacjenta, wówczas karta zostanie wysłana do Ciebie w ciągu kilku dni roboczych. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat karty EKUZ dla dziecka, znajdziesz dodatkowe informacje na stronie https://ekuz.com.pl/ekuz-dla-dziecka/.

W jakich przypadkach karta EKUZ nie wystarczy?

Niestety karta EKUZ, nie obejmuje wszystkich sytuacje, jakie mogą Cię spotkać. W niektórych krajach nie będziesz mógł skorzystać bezpłatnie np. z leczenia stomatologicznego, konsultacji ze specjalistą, czy pobytu w szpitalu. EKUZ nie pokrywa także kosztów ratownictwa, które niekiedy sięgają kilkudziesięciu tysięcy euro. Jeśli chcesz otrzymać pomoc, nie tylko medyczną, w o wiele szerszym zakresie niż gwarantuje Ci to karta EKUZ, to możesz wykupić polisę turystyczną w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki takiej polisie, możesz otrzymać taką pomoc, jak:

  • Wsparcie finansowe potrzebne na opłacenie leczenia;
  • Transport medyczny;
  • Pokrycie kosztów ratownictwa;
  • Ubezpieczenie OC;
  • Pomoc prawną;
  • Ubezpieczenie bagażu;
  • Zwrot kosztów w przypadku odwołania lotu.

To, jak szeroki zakres będzie miała polisa, będzie zależało od wybranego bez Ciebie ubezpieczenia. Zestawienie ofert z różnych towarzystw ubezpieczeniowych, możesz otrzymać dzięki porównywarce cen ubezpieczeń, dostępnej w internecie. Dobrą polisę, znajdziesz już za kilka złotych dziennie.