Sprzedajesz samochód? Tych wniosków będziesz potrzebować

20 marca 2023 | Artykuł sponsorowany

Sprzedaż samochodu nie kończy się jedynie na przekazaniu kluczyków nowemu właścicielowi. Warto mieć na uwadze wszystkie formalności oraz dokumenty, które jesteśmy zobowiązani wypełnić jako osoby zbywające auto. Zapoznaj się z nimi, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.

Sprzedajesz samochód? Tych wniosków będziesz potrzebować
Sprzedajesz samochód? Tych wniosków będziesz potrzebować

Zgłoszenie sprzedaży samochodu - kto i kiedy?

Jeżeli sprzedajemy samochód, który jest zarejestrowany na nasze nazwisko, jesteśmy zobowiązani to zgłoszenia przeniesienia tytułu własności na inną osobę. W sytuacji, gdy pojazd przynależy do kilku osób w świetle prawa, wtedy cały proces powinien być przeprowadzony przez wszystkich współwłaścicieli. Ważną kwestią jest oczywiście okres, w jakim owo zgłoszenie należy wykonać. W przypadku zbycia auta będzie to 30 dni kalendarzowych od zawarcia transakcji, tutaj wyznacznikiem okazuje się podpisana przez obie strony umowa kupna-sprzedaży. Warto podkreślić, że niespełnienie obowiązku zgłoszenia sprzedaży pojazdu w określonym terminie wiąże się dla byłego już właściciela karą finansową w wysokości od 200 do 1000 zł. Więcej informacji na ten temat znajdziesz również na stronie: https://wnioskionline.pl/wnioski/komunikacja/zgloszenie-sprzedazy-samochodu/.

Dokumenty przy zgłoszeniu zbycia pojazdu

Zanim rozpoczniemy proces zgłaszania sprzedaży samochodu, warto przygotować niezbędne dokumenty. W tym wypadku nie ma ich wiele, otóż wystarczy nam dowód osobisty, dane nabywcy pojazdu oraz skan lub papierowa wersja dokumentu potwierdzającego zbycie auta. Wśród dopuszczalnych form uwzględnia się umowę kupna-sprzedaży czy umowę darowizny. Warto pamiętać, że mamy oficjalnie dwie drogi załatwiania formalności, czyli stacjonarną oraz elektroniczną. W przypadku tej drugiej możemy skorzystać z platformy ePUAP. Przejdźmy przez ten proces krok po kroku:

  • przygotuj skan umowy;
  • zaloguj się na stronie login.gov.pl;
  • przejdź do usługi mój Pojazd;
  • wybierz opcję Zgłoś zbycie pojazdu;
  • podaj datę zbycia auta;
  • uzupełnij swoje dane i dane nabywcy;
  • dołącz skan;
  • wybierz urząd docelowy;
  • podpisz elektronicznie z wykorzystaniem profilu zaufanego;
  • wyślij zgłoszenie.

Te same informacje będą potrzebne, jeżeli zdecydujemy się na podanie informacji do urzędu osobiście.

Zgłoszenie sprzedaży pojazdu - co warto wiedzieć?

Usługa zgłoszenia sprzedaży pojazdu jest obowiązkowa w przypadku zbywającego, tym samym okazuje się ona bezpłatna. Oznacza to, że nie musimy uiszczać żadnych opłat z tytułu zmiany właściciela samochodu. Cały proces natomiast nie trwa długo. Decydując się na drogę stacjonarną, wszelkie informacje zostaną wprowadzone i zaakceptowane od ręki. Natomiast w przypadku, gdy przesyłamy zgłoszenie drogą elektroniczną, ten proces będzie zależny od momentu, w którym dane zostaną przyjęte przez urząd. Nie warto odwlekać tej czynności, gdyż zaniedbanie obowiązku będzie wiązało się dla nas z finansową karą grzywny. Chcąc przez ten proces przejść szybko i sprawnie można skorzystać z platformy wnioskionline.pl do pobierania wniosków, w tym również zgłoszenia zbycia pojazdu.