Sankcja darmowego kredytu, czyli tańszy kredyt, to możliwe i legalne

17 maja 2024 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Wada prawna w umowie kredytu uprawnia kredytobiorcę do skorzystania z sankcji darmowego kredytu i w pełni legalnie do czerpania korzyści, jaką jest spłata kapitału kredytu bez odsetek i innych opłat pobieranych przez banki w związku z udzieleniem kredytu.

Sankcja darmowego kredytu, czyli tańszy kredyt, to możliwe i legalne
Sankcja darmowego kredytu, czyli tańszy kredyt, to możliwe i legalne

Co zrobić, aby skorzystać z darmowego kredytu?

Zainteresowanie darmowym kredytem, a raczej przekształceniem swojego zobowiązania w darmowy kredyt jest bardzo duże. Zważywszy, że to właśnie odsetki i prowizje, opłaty powodują, że kredyt jest drogi, opcja spłaty jedynie kapitału kredytu wydaje się bardzo intratna i warta zachodu. Nie zawsze jednak jest to takie proste, bowiem sankcja darmowego kredytu nie jest dostępna dla każdego. Trzeba spełnić kilka przesłanek, aby móc myśleć o profitach z niej płynących. Po pierwsze suma kredytowa nie może przewyższać kwoty dwustu pięćdziesięciu pięciu tysięcy pięciuset złotych, po drugie kredytobiorca musi być konsumentem. 

Kiedy jest możliwa sankcja kredytu darmowego?

Najważniejszą, kluczową przesłanką musi być wada zawarta w umowie, którą możemy i umiemy udowodnić, uzasadniając swoje żądanie sankcji darmowego kredytu. Najczęściej jest to naruszenie obowiązku informacyjnego, ale nie tylko. Dość istotnym niuansem różniącym sankcję kredytu darmowego od sytuacji frankowiczów i unieważnienia kredytu frankowego jest fakt, iż chcąc skorzystać z darmowego kredytu, musi być to kredyt konsumencki, nie zaś hipoteczny. Dodatkowym warunkiem jest konieczność zgłoszenia roszczenia i wskazania wady maksymalnie przed upływem roku od całkowitej spłaty zobowiązania.

Korzyści z darmowego kredytu

Korzyści bezkosztowego kredytu nie trzeba omawiać, gdyż są oczywiste, jednakże, by zmobilizować kredytobiorcę do działania, warto zobrazować profity pod postacią konkretnych sum. Jak kształtuje się sankcja darmowego kredytu kalkulator internetowy w łatwy sposób przedstawi faktyczne, szacowane kwoty, jakie bank zobowiązany jest zwrócić klientowi oraz o ile obniży ratę kredytową i finalnie pozwoli zaoszczędzić na kredycie.

W ślad za frankowiczami

Konsumenci, kredytobiorcy złotówkowi idąc w ślad za frankowiczami, również podważają zgodność z prawem umów kredytowych. Jak praktyka pokazuje, prawie w każdej umowie można znaleźć uchybienie. Kwestią o wiele trudniejsza jest udowodnienie błędu i winy banku oraz uzyskanie pozytywnego rozstrzygnięcia w postępowaniu sądowym. Aby cieszyć się darmowym kredytem, potrzebna jest ponowna kalkulacja kredytu oparta na sądowym uznaniu uchybienia powodującego sankcję kredytu darmowego. Jak się okazuje kredyty przewalutowane jak i konsolidacyjne obarczone są największą ilością błędów. Aby sprawdzić, czy i nasza umowa kwalifikuje się do podważenia w sądzie oraz jakie szanse mamy na bezkosztowy kredyt, warto poddać swój kredyt analizie prawnej. Kancelarie prawne, zwłaszcza kancelarie frankowe wyspecjalizowane w zakresie orzekania abuzywności umów i unieważnień kredytów chętnie wykonują analizy wraz z omówieniem wniosku i możliwych opcji dla kredytobiorcy.