Samochód nowy czy poleasingowy?

8 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Nosząc się z zamiarem zakupu samochodu, można myśleć o wyborze nowego auta z salonu. Taka decyzja z pewnością niesie za sobą zalety, oraz wady. Samochody nowe np. będą relatywnie pewnym wyborem.

Samochód nowy czy poleasingowy?
Samochód nowy czy poleasingowy?

Czy to jedyna droga, aby wejść w posiadanie pewnego auta? Otóż nie, można również zainteresować się pojazdami poleasingowymi, które również posiadują wiele atutów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, czy lepiej wybrać pojazd nowy, a może poleasingowy, przeczytaj poradnik!

Samochód nowy, używany, a może samochód poleasingowy?

Na wstępie wyjaśnijmy, dlaczego z marszu odrzucimy samochody używane, które do sprzedaży oferują prywatni klienci. Często takie samochody posiadają niejasną przeszłość, np. wypadkową. Mają już również trochę lat na karku i mogą być zdecydowanie bardziej awaryjne, aniżeli samochody nowe, czy prawie nowe, poleasingowe. Powiecie, "przecież można kupić prawie nowe używane auto od osoby prywatnej" - racja, aczkolwiek jego cena nadal może być wyższa niż auta poleasingowego, a przeszłość być może nadal nie do końca jasna.

W tym momencie możemy płynnie przejść do kwestii aut poleasingowych. Więcej przeczytasz poniżej!

samochody nowe czy poleasingowe

Samochody poleasingowe - czy auta poleasingowe są godne zaufania?

Wiele osób, nawet do niedawna, a być może i po dziś dzień ma złe zdanie o pojazdach, które służyły w firmach. Krąży na ich temat różna opinia, np. taka, że są one mocno wyeksploatowane, a podczas użytkowania, nikt o nie nie dbał. Jednak czy jest to prawda? Sprawdźmy to!

Zainteresowanie samochodami poleasingowymi z roku na rok wzrasta. Na te kwestie składa się kilka czynników. Jednym z istotnych powodów jest możliwość zakupu stosunkowo młodego auta (często tuż po okresie gwarancyjnym, a nawet jeszcze podczas jego trwania), taniej, aniżeli trzeba byłoby zapłacić za pojazd używany tego samego typu, lub nowy w salonie.

To nie jedyny powód. Aktualnie, często mentalność wielu użytkowników aut leasingowych jest inna, niż było jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu. Obecnie o samochody poleasingowe się dba. Ba, niekiedy, nawet kiedy firma decyduje się pozbyć pojazdu po zakończeniu umowy, użytkownik, który "pracował" z nim te kilka lat decyduje się go odkupić.

Otóż firmy bardzo często serwisują dane samochody w autoryzowanych serwisach, z zastosowaniem oryginalnych części. Przecież takie auta cały czas muszą być sprawne. Nie można tego samego powiedzieć na temat samochodów używanych od prywatnych osób. Czasami, po prostu nie każdy właściciel należycie serwisuje swój samochód, nie wspominając już o serwisowaniu w autoryzowanych punktach z uwagi na wysokie koszta takich wizyt, a kolejno napraw.

Aut poleasingowych najlepiej szukać w pewnych miejscach. Istnieje wiele firm, które trudnią się sprzedażą najlepszych samochodów poleasingowych z pewnych źródeł i takie miejsca właśnie warto odwiedzać jeśli nosimy się z zamiarem kupna aut omawianego typu.

Jakie są zalety i wady samochodów poleasingowych

Aby móc konkretnie dowiedzieć się co przemawia za zakupem auta poleasingowego, a co przeciwko - przyjrzyjmy się wadom i zaletom takich rozwiązań.

Zalety

Na pierwszym miejscu zdecydowanie można postawić stosunek ceny do rocznika. Często za bardzo dobrą cenę (niższą niż rynkowa w porównaniu do takiego samego pojazdu) możemy kupić kilkuletnie auto w dobrym stanie.

Kolejna zaleta to przebieg. Auta poleasingowe bardzo często posiadają oryginalne przebiegi, zgodne z tym co widnieje w książce serwisowej. Fakt, mogą być one duże, aczkolwiek jeżeli pojazd był odpowiednio serwisowany, nie ma się czego obawiać.

Historia pojazdu to kolejna kwestia, którą należy zaliczyć do zalet. Takowa w przypadku aut poleasingowych często udokumentowana jest w ASO. Wszystkie naprawy również wykonuje się najczęściej na bieżąco w autoryzowanych serwisach.

Ponadto wymienić jeszcze można kilka innych zalet. Np. w przypadku zakupu na firmę, można odliczyć podatek VAT itp.

Wady

Niestety pojazdy takie mają również kilka wad. Pierwszą jest to, że czasami ciężko może być, znaleźć pojazd z bogatszą specyfikacją. Zarówno pod względem silnika, jak i wyposażenia. Auta firmowe zazwyczaj wyjeżdżają z fabryki z podstawowym silnikiem w gamie producenta, jak i niezbyt bogatym wyposażeniem. Oczywiście mogą zdarzyć się wyjątki.

Kolejną wadą jest możliwość natrafienia na, potocznie zwany “bubel”, co prawda jest ich na naszych drogach coraz mniej, jednak wciąż istnieje takie ryzyko. Otóż zdarzają się samochody poleasingowe, które posiadają nie jasną, historię, lub są zwyczajnie zaniedbane. Takie najlepiej omijać szerokim łukiem.

Samochody nowe - coś więcej na ich temat

W tym przypadku jest nieco prościej. Wystarczy wiedzieć, jaki pojazd się nam podoba, pojechać do salonu i go kupić. Przygotować się należy jednak na kilka kwestii. Otóż pierwszą z nich jest to, że czasami nietypowe, lub indywidualne skonfigurowanie danego egzemplarza może być podyktowane długim oczekiwaniem na jego wyprodukowanie. Inną kwestią jest to, że auta nowe są droższe niż samochody poleasingowe. Na koniec należy przygotować się na to, że prawie każdy pojazd nowy w przeciągu kilku pierwszych lat bardzo szybko traci na wartości. Mówi się nawet, że tuż po wyjechaniu z salonu, auto traci kilkadziesiąt procent względem ceny, jaką za niego zapłaciliśmy.

Zalety, oraz wady aut nowych

Jakie są wady i zalety nowych aut? Sprawdźmy to!

Zalety

Nowe auto objęte jest nie tylko standardową rękojmią, jaka często obowiązuje w przypadku zakupu aut używanych, ale również gwarancją producenta. Taka często trwa 5, a nawet 7 lat.

Kupując nowy, wybrany samochód, możemy go dowolnie skonfigurować i dobrać takie elementy wyposażenia, jakie tylko chcemy.

Wady

Pierwsza wada to wysoka cena zakupu. Często za 2/3 ceny auta nowego, można kupić używane kilkuletnie (np. samochody poleasingowe) wyższej klasy, a nawet niekiedy bogatszej specyfikacji, co może być niespodzianką.

Kolejną wadą jest utrata wartości, która postępuje szybko w pierwszych kilku latach użytkowania.

Auto poleasingowe, czy nowe - co wybrać?

Nie ma do końca jednoznacznej odpowiedzi, czy wybrać auto poleasingowe, czy nowe. Jest to kwestia, do której najlepiej podchodzić w sposób indywidualny z uwzględnieniem swoich oczekiwań, jak i potrzeb. Na pewno nie można odmówić nowym samochodom uroku nowości, aczkolwiek można także trafić na rozmaite pułapki.

Podsumowanie

Ostateczna decyzja powinna być podyktowana kwestiami indywidualnymi. Powinna również zależeć od zasobności portfela, oraz tego czego oczekujemy od samochodu. Zatem samochody poleasingowe, czy nowe? Już wiesz, którymi się zainteresujesz?