Restrukturyzacja zadłużenia – na czym polega?

13 grudnia 2022 | Artykuł sponsorowany

Problemy z rosnącym zadłużeniem dotykają coraz więcej osób – zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Jeśli tego typu kłopoty finansowe dotyczą również Ciebie, koniecznie sprawdź, czym jest restrukturyzacja zadłużenia. Być może rozwiązanie to pozwoli Ci na odzyskanie płynności finansowej.

Restrukturyzacja zadłużenia – na czym polega?
Restrukturyzacja zadłużenia – na czym polega?

Na czym polega restrukturyzacja zadłużenia?

Restrukturyzacja zadłużenia jest rozwiązaniem, którego podstawowym celem jest ustalenie nowych zasad spłaty zobowiązań oraz zazwyczaj częściowa redukcja zadłużenia, a w efekcie – poprawa sytuacji finansowej dłużnika. Obecnie restrukturyzacja staje się coraz bardziej popularna wśród przedsiębiorców. To dobry sposób na przywrócenie firmie płynności finansowej, a także na uchronienie jej przed upadłością.

Więcej informacji na temat restrukturyzacji zadłużenia znajdziesz tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/restrukturyzacja-zadluzenia/

Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Wiele osób, w szczególności przedsiębiorców, zastanawia się nad tym, kiedy warto zdecydować się na restrukturyzację. Oczywiście odpowiedź na to pytanie wymaga szczegółowej analizy sytuacji finansowej, jednak w większości przypadków, im szybciej rozpoczęte zostaną działania, tym lepiej. Z reguły bowiem nie warto czekać na to, aż suma zadłużenia się zwiększy. Decydując się na restrukturyzację na wczesnym etapie problemów finansowych, w większości przypadków można liczyć na lepsze efekty.

Restrukturyzację powinny rozważyć w szczególności te osoby, w przypadku których sytuacja finansowa jest naprawdę kiepska. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i konsumentów. Nie zawsze bowiem ogłoszenie upadłości jest jedynym wyjściem z takiej sytuacji. W wielu przypadkach restrukturyzacja zadłużenia może w pozytywny sposób wpłynąć na sytuację finansową, i to w stosunkowo krótkim czasie.

W jaki sposób przeprowadzić restrukturyzację zadłużenia?

Restrukturyzacja zadłużenia jest procesem, który powinien zostać przeprowadzony według ściśle określonego schematu. Przede wszystkim niezbędna jest dokładna analiza sytuacji finansowej firmy lub konsumenta. Na tej podstawie można określić, czy restrukturyzacja zadłużenia rzeczywiście będzie dobrym rozwiązaniem. Jeśli tak, można rozpocząć negocjacje z wierzycielami, postępowanie restrukturyzacyjne (dotyczy firm) lub układ konsumencki.

Kluczowym etapem jest przygotowanie wniosku o restrukturyzację. Konstruując taki wniosek, należy skupić się przede wszystkim na dokładnym opisie sytuacji majątkowo-finansowej. Mowa tu między innymi o posiadanym zadłużeniu, a także o majątku, o wysokości rat czy o powodach utraty płynności finansowej.

Na kolejnych etapach może zostać stworzony plan restrukturyzacji, który powinien zostać wprowadzony w życie. Ograniczenie kosztów działalności negocjacje z wierzycielami czy opracowanie dogodnego dla każdej strony harmonogramu spłaty – wszystko to może pozwolić na spłatę zadłużenia, a tym samym na odzyskanie płynności finansowej.

Restrukturyzacja zadłużenia – postaw na profesjonalne wsparcie prawne

Restrukturyzacja zadłużenia jest dość skomplikowanym procesem, w związku z czym konieczne może okazać się skorzystanie ze wsparcia prawnego. Decydując się na pomoc doświadczonego prawnika, możesz liczyć na to, że wniosek restrukturyzacyjny zostanie skonstruowany w odpowiedni sposób, dzięki czemu restrukturyzacja będzie mogła się odbyć. Tego typu wsparcie przyda się także na kolejnych etapach, a w wielu przypadkach może mieć decydujący wpływ na powodzenie restrukturyzacji zadłużenia. Jeśli rozważasz restrukturyzację – koniecznie zacznij od konsultacji prawnej. Dostępnych jest bowiem obecnie wiele możliwych narzędzi prawnych do wykorzystania, aby odzyskać płynność finansową.

Dowiedz się więcej o restrukturyzacji tutaj: https://lipinskikancelaria.pl/