Planujesz budowę domu? Sprawdź, o czym należy pamiętać

30 marca 2022 | Artykuł sponsorowany

Budowa domu to nie lada wyzwanie. Bez wątpienia oznacza to również sporo pracy i ogrom formalności. Warto dowiedzieć się, jak się do tego przygotować i o czym pamiętać. Jak oszacować koszty, wybrać odpowiednią działkę i właściwego wykonawcę? Kwestie te zostaną omówione szerzej w tym artykule.

Planujesz budowę domu? Sprawdź, o czym należy pamiętać
Planujesz budowę domu? Sprawdź, o czym należy pamiętać

Budowa domu - wybór odpowiedniej działki

Planując budowę domu, warto rozpocząć przygotowania od znalezienia idealnej działki. Ogromne znaczenie w wyborze działki ma oczywiście lokalizacja. Powinniśmy ją wybrać w oparciu, o własne upodobania czy potrzeby. Bardzo istotną kwestią przy wyborze działki jest sprawdzenie jej stanu prawnego. W tym celu należy dokładnie przeanalizować księgi wieczyste. Warto również zapoznać się z terenem w pobliżu działki. Zanim wybraną działkę kupimy, należy oczywiście wystąpić do gminy z wnioskiem o warunki zabudowy oraz ocenić czy wybrany projekt domu wpisuje się w we wskazane parametry techniczne. Należy również poznać warunki gruntu, wykonując badanie geotechniczne. Dobrze jest także obejrzeć teren na działce i dookoła oraz ocenić jego ukształtowanie, czyli odległość od drogi, spadki i wzniesienia. Istotny krok to sprawdzenie, czy teren należy do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Budowa domu - projekt

Projekt domu to bardzo ważny aspekt jego budowy i warto go dobrze przygotować. Po zapoznaniu się ze wcześniej wspomnianym MPZP można już rozpocząć plan projektu. Wówczas warto wziąć pod uwagę takie kwestie, jak wielkość ogrodu czy usytuowanie garażu. Projekt domu musi uwzględniać takie aspekty, jak: wielkość, kształt oraz otoczenie wybranej działki. Koniecznie należy zadbać również o sprawdzenie kanalizacji, a także, czy w pobliżu znajduje się sieć wodociągowa oraz gazowa i elektroenergetyczna. Jeśli którejś z sieci nie ma, należy ją podłączyć. Poszukując pomysłów na projekt czy aranżację wystroju domu i mieszkania, warto obejrzeć apartamenty we Wrocławiu na obido.pl, by zdobyć inspirację. Można tam również znaleźć mieszkanie marzeń.

Budowa domu - wybór wykonawcy

Wybór wykonawców domu powinien być dokładnie przemyślany. W tym celu sprawdzi się solidny research w sieci, na portalach z ogłoszeniami, na forach z opiniami, a także wśród znajomych. Ta ostatnia opcja może okazać się najtrafniejszą, ponieważ otrzymamy szczere opinie od osób, które faktycznie powierzyły budowę domu ekipie budowlanej, są więc w stanie dobrze nam doradzić. Podwykonawcy powinni być przede wszystkim godnymi zaufania specjalistami w swoim fachu. W wyborze odpowiedniej ekipy nie warto się spieszyć, nawet jeśli czas nas goni. Zbyt wiele zależy od wykonawców, by można było dokonać tego wyboru w pośpiechu i bez zastanowienia. Lepiej zdecydować się na kilku fachowców od różnych zadań niż grupę wykonawców, którzy twierdzą, że są w stanie wykonać wszystkie prace na budowie. Przed podjęciem prac warto poprosić o kosztorys wszystkich planowanych prac. Zadbaj również o wybór odpowiedniego sklepu budowlanego. Materiały powinny być dobre jakościowo.

Jak widać, budowa domu nie jest łatwym zadaniem i wymaga odpowiedniego przygotowania. Wybór działki, projektu i wykonawców budowy to ważne aspekty. Należy pamiętać także przede wszystkim o załatwieniu wymaganych formalności. Bez nich nie rozpoczniesz budowy domu. Warto zastosować przedstawione wskazówki, by ułatwić sobie ten trudny etap, jakim jest budowa domu.