Oryginalne czy zamienniki? Jakie części samochodowe wybrać

29 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Musisz dokonać naprawy w swoim aucie i stajesz przed wyborem: części oryginalne od producenta, czy zamienniki? Nie martw się, nie jesteś jedyny! Poznaj zalety oryginalnych części samochodowych oraz ich zamienników i sprawdź, która opcja w Twoim wypadku będzie korzystniejsza. Zapraszamy do lektury!

Oryginalne czy zamienniki? Jakie części samochodowe wybrać
Oryginalne czy zamienniki? Jakie części samochodowe wybrać

Zalety oryginalnych części samochodowych

Nie jest tajemnicą, że oryginalne części do samochodów są o wiele droższe niż ich zamienniki. Każdy właściciel auta doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Zdarza się, że producenci aut życzą sobie nawet kilkukrotnie wyższą cenę za dany podzespół w porównaniu do niezależnych producentów. Nie da się też ukryć, że powszechną wiedzą jest fakt, iż producenci wcale nie wykonują sami używanych przez siebie elementów. W wielu przypadkach dane auto części samochodowe są produkowane przez podwykonawców, a na auto części umieszczane jest jedynie logo oraz numer seryjny danego konstruktora pojazdów. W tym wypadku o wiele bardziej opłacalną opcją będzie zakup takiej części bezpośrednio od producenta. Oryginalne części samochodowe mają najważniejszą zaletę, czyli identyczną jakość i wszystkie parametry podzespołu, jak w przypadku obecnej części, którą należy wymienić. Dodatkowo w wielu przypadkach na część na tzw. pierwszy montaż (auto części, z których konstruowany jest samochód opuszczający fabrykę) czeka się o wiele krócej.

Zalety zamienników 

Warto wiedzieć, że nie jest to jedyna opcja. Wiele części zamiennych wytwarzanych jest przez niezależne przedsiębiorstwa. Co więcej, zdarza się, że są to absolutni liderzy w produkcji danych elementów. Mogą to być np. sprzęgła, układy wydechowe, czy wtryskiwacze, a dane firmy wręcz specjalizują się w tego typu podzespołach. Wiele z nich oferuje części samochodowe do niemal wszystkich dostępnych na rynku aut, a ich jakość jest naprawdę wysokim poziomie. Wśród zamienników należy wymienić także takich producentów, którzy dostarczą bardzo solidne produkty za adekwatną cenę. Oczywiście możesz nie być w stanie zweryfikować jakości danych części, jednak nie znaczy to, że nie powinieneś skorzystać z takiej okazji. Wystarczy wybrać sprawdzonych dostawców, którzy np. zaopatrują sieci niezależnych serwisów, czy firmy dostarczające zaopatrzenie dla warsztatów. Dla takich przedsiębiorstw reputacja i zadowolenie jest priorytetem, dlatego też raczej bardzo starannie wybierają współpracujące marki. Może być to dobra wskazówka podczas wyboru.

Które wybrać?

Zastanawiasz się, które części samochodowe wybrać? Pamiętaj, że na rynku części zamiennych znajduje się też sporo firm, które dostarczają produkt niskiej jakości. Dlatego też korzystanie z części zamiennych od niezależnych dostawców ma sens i jest dobrą alternatywą tylko wówczas, gdy doskonale wiesz, jakiej jakości są dane części samochodowe. Świetnym wyborem będzie np. Unicar. Sprawdzony wytwórca zagwarantuje Ci wysoką jakość i korzystną cenę. Jeżeli zdecydowanie nie ma sensu ryzykować i montować kiepskiej jakości części, o których pochodzeniu nic nie wiesz. W ten sposób możesz jedynie mieć jeszcze większy kłopot, a zysk z zakupu tego typu części bardzo szybko zostanie utracony z powodu np. szybkiej awarii i ponownej naprawy. Warto stawiać na jakość.