Opony zimowe na letnie - poradnik wymiany

10 lutego 2022 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Wbrew pozorom opony stanowią bardzo ważny element samochodu. To od nich w dużej mierze zależy Twoje bezpieczeństwo na drodze i to dzięki oponom pojazd trzyma się odpowiednio powierzchni jezdni. Decydują o powodzeniu nagłego manewru czy skrętu a także o długości drogi hamowania.  Ogumienie odpowiada ponadto za komfort podróżowania. Kiedy zatem należy wymienić opony zimowe na letnie, aby zagwarantować sobie i współpasażerom bezpieczeństwo przy zmieniających się okresowo warunkach atmosferycznych?

Opony zimowe na letnie - poradnik wymiany
Opony zimowe na letnie - poradnik wymiany

Kiedy wymienić opony na letnie?

Wymiana opon w odpowiednim czasie to dla kierowcy jedna z ważniejszych czynności, o której nie powinno się zapominać. Nie ma ściśle określonej daty w kalendarzu, kiedy należy tego dokonać. Trzeba zwracać uwagę na temperaturę powietrza i jeśli przekroczy ona 7 stopni Celsjusza to znak, że to odpowiedni moment na wymianę opon zimowych na letnie. Warto myśleć o tym z lekkim wyprzedzeniem, aby mieć czas na ewentualny zakup nowych opon w Płocku. „Autko” to sklep motoryzacyjny, który prowadzi sprzedaż opon letnich i zimowych wszystkich wiodących producentów, a wykwalifikowani sprzedawcy z przyjemnością pomagają w doborze ogumienia, zgodnego z oczekiwaniami klienta.

Różnica między oponami letnimi a zimowymi

Opony letnie i zimowe różnią się od siebie przede wszystkim mieszanką kauczukową, z której są wykonane a także strukturą i wzorem bieżnika. To wszystko ma zapewnić optymalne osiągi w temperaturach powyżej lub poniżej 7 stopni Celsjusza. Guma oraz rowki w oponach letnich muszą zagwarantować właściwą przyczepność zarówno na suchej jak i mokrej nawierzchni. W oponach zimowych z kolei, właściwości gumy muszą pozostać niezmienne nawet przy skrajnie niskich temperaturach. Ponadto muszą być niezawodne zarówno na suchej jak i mokrej, zaśnieżonej a nawet oblodzonej nawierzchni jezdni. Charakteryzują się one głębokim bieżnikiem, składającym się z tysięcy rowków i wąskich szczelin, które wgryzają się w błoto, śnieg bądź lód, zapewniając w ten sposób właściwą przyczepność na drodze. Opony letnie posiadają mniej rowków i zazwyczaj prosty wzór bieżnika a także dużą powierzchnię styku z drogą.

Jakie opony letnie wybrać?

Przy wyborze opon letnich, istotną kwestią jest wybór producenta. Należy decydować się na produkty jedynie sprawdzonych marek, które istnieją na rynku od wielu lat i posiadają mocną pozycję w poszczególnych segmentach. Testy jasno pokazują, że opony letnie wiodących producentów znacznie lepiej się zachowują na drodze aniżeli ich tańsze odpowiedniki niższej klasy.

Opony letnie letnie dzielą się na: ekonomiczne, średnie i premium

  • Opony letnie klasy ekonomicznej

To ogumienie wybierane przez kierowców, którzy poszukują produktu taniego, o przeciętnych parametrach. Wytwarzane jest ono w oparciu o starsze, sprawdzone technologie.

  • Opony letnie klasy średniej

To grupa opon, gdzie jest zachowana doskonała równowaga pomiędzy ceną a jakością. To uniwersalne produkty, które zadowolą kierowców, nie wymagających ponadprzeciętnych parametrów.

  • Opony letnie klasy premium

To najdroższe opony, które są efektem wielu testów i badań nad innowacyjnością, posiadające nietypowe rozwiązania w zakresie bieżników. Skuteczność hamowania i przyczepność a także wytrzymałość na uszkodzenia są znacznie wyższe aniżeli w pozostałych grupach.