Opiekunka osoby starszej zawodem przyszłości?

15 czerwca 2022 | Artykuł sponsorowany | 2 min. czytania

Jak doskonale wiadomo nic na tym świecie nie jest dane raz na zawsze. Dotyczy to także świata pracy i tego na jakie zawody w danym momencie jest zapotrzebowanie i na jakie z nich będzie nadal.

Opiekunka osoby starszej zawodem przyszłości?
Opiekunka osoby starszej zawodem przyszłości?

Można mówić o zawodach schyłkowych oraz o zawodach przyszłości, które gwarantują zatrudnienie na wiele lat, czy nawet dekad. Jeśli mowa o tych drugich, to najczęściej wymienia się wśród nich zajęcia związane z programowaniem, nowymi technologiami, sztuczną inteligencją itp. Jednak tak naprawdę prawdziwą gwiazdą jest branża opieki osób starszych, która w związku ze starzeniem się światowej populacji, przeżywa i będzie przeżywała swój renesans.

Oczywiście sytuacja zróżnicowana jest, w zależności od kraju, o którym mówimy. Na przykład rynek opieki najbardziej rozwinięty jest w Niemczech, gdzie średni wiek mieszkańca dochodzi już w okolice 50 lat. Widać tam silne zapotrzebowanie na pracę opiekunek oraz opiekunów osób starszych. Za popytem idzie podaż. Co roku setki tysięcy opiekunek przyjeżdżają do Niemiec aby opiekować się niemieckimi seniorami. Wiele z nich pochodzi z Polski i jest bardzo ceniona na niemieckim rynku opieki. Jednak tak naprawdę z czym wiąże się praca opiekunki seniora, jakie są wymagania i ile można zarobić w ciągu miesiąca?

Dla większości opiekunek do osób starszych jest to praca zmianowa, jednak nie chodzi tu o zmiany dzień/noc, lecz o to, że po okresie około 6 tygodni następuję zjazd do Polski i zastąpienie przez zmienniczkę. Można więc powiedzieć, że większość opiekunek osób starszych w Niemczech pracuje tak naprawdę pół roku, chociaż oczywiście zdarzają się przypadki pań, które zostają na cały rok lub jadą tylko raz do roku np. na czas wakacji. Jeśli chodzi o zarobki opiekunki osoby starszej w Niemczech, to w firmie Veritas Opieka średnie wynagrodzenie oscyluje w okolicach 1800 euro netto za miesiąc pracy. Oprócz tego opiekunka ma zapewnione darmowe zakwaterowanie, wyżywienie oraz transport na miejsce zlecenia. Więcej informacji na temat pracy w branży opieki w Niemczech oraz najnowsze oferty pracy znajdziesz na stronie: https://www.veritas-opieka.pl/oferty-pracy/