Od czego zacząć proces uzyskania dotacji unijnej?

9 marca 2023 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Dotacje unijne cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim możliwy jest szybki zastrzyk gotówki, który ułatwi realizację swoich marzeń oraz celów. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że współcześnie wiele osób stara się o uzyskanie dotacji, w efekcie czego pozytywne rozpatrzenie wniosku wcale nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wstępnie wydawać, toteż warto dowiedzieć się, jak działa aplikowanie o dotację.

Od czego zacząć proces uzyskania dotacji unijnej?
Od czego zacząć proces uzyskania dotacji unijnej?

Uzyskanie dotacji unijnej - w jaki sposób się o nie ubiegać?

Aplikowanie o dotację nie jest specjalnie skomplikowane, jednak składa się z kilku obligatoryjnych etapów, o których należy pamiętać. Aby uzyskać dotację unijną, należy przede wszystkim określić cel, na jaki będzie przeznaczona ta dotacja oraz upewnić się, że ten cel jest zgodny z priorytetami unijnymi i możliwy do realizacji. Następnie należy znaleźć odpowiedni program finansowania, który odpowiada celowi naszego projektu. W tym celu można skorzystać z różnych źródeł informacji, takich jak internet, biura informacyjne, czy doradcy techniczni. Po wyborze odpowiedniego programu należy zapoznać się z wymaganiami formalnymi, jakie musi spełnić projekt, aby móc otrzymać dotację. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na terminy składania wniosków, wymagane dokumenty oraz kryteria oceny projektów. Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://edoradca.pl/dotacje-unijne/aplikowanie-o-dotacje/

Jak uzyskać dotację unijną?

Po zapoznaniu się z obligatoryjnymi formalnościami można zwrócić się o konkretną pomoc w uzyskaniu środków. Kolejnym krokiem jest bowiem przygotowanie wniosku o dotację zgodnie z wymaganiami programu finansowania oraz zgodnie z zasadami unijnymi. Wniosek powinien zawierać chociażby szczegółowe i precyzyjne informacje o celu projektu, sposobie realizacji, kosztach, efektach i zasadach monitorowania projektu. Po złożeniu wniosku należy czekać na wyniki oceny, które zazwyczaj są ogłaszane po kilku miesiącach od terminu składania wniosków, jednak niekiedy czas oczekiwania może przyjmować inne wartości. Jeśli projekt zostanie wybrany, należy podpisać umowę z instytucją finansującą i rozpocząć realizację projektu zgodnie z harmonogramem i warunkami określonymi w umowie.

Kto może korzystać z dotacji unijnych?

Pomoc w uzyskaniu środków realizowana przez Unię Europejską ma szerokie spektrum zalet. Dzięki niej wiele osób może otrzymać bonusową gotówkę, która nierzadko okazuje się przydatna w realizacji swoich celów. Co ważne, z przywileju tego może skorzystać spora część społeczeństwa, albowiem nie ma konieczności bycia zgłoszonym jako bezrobotny, aby móc ubiegać się o finansowe wsparcie. Dotacje unijne są przeznaczone dla wszystkich osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą, toteż oferta ta jest dostępna dla niemal wszystkich, z wyjątkiem osób prywatnych. Dzięki dotacji rozwijanie swojej firmy jest o wiele prostsze, w efekcie czego w przyszłości może ona osiągać znacznie lepsze rezultaty. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że otrzymanie dotacji jest związane z dużą liczbą obligatoryjnych formalności, które należy spełnić, by zakwalifikować się do finansowej pomocy.