Najpopularniejsze sporty ekstremalne - na czym polegają?

21 marca 2022 | Artykuł sponsorowany

Popularne sporty ekstremalne to termin używany w odniesieniu do dyscyplin, które wymagają od osób wykazania nieprzeciętnych umiejętności i sprawności fizycznej, będąc jednocześnie narażonymi na znaczne ryzyko obrażeń fizycznych. Jak wygląda lista ekstremalnych sportów uprawianych na całym świecie?

Najpopularniejsze sporty ekstremalne - na czym polegają?
Najpopularniejsze sporty ekstremalne - na czym polegają?

Surfowanie po wulkanie


Ten stosunkowo nowy sport istnieje naprawdę, pomimo swojej budzącej grozę nazwy. Na liście ekstremalnych sportów widnieje od 2005 roku. Surfing po wulkanie polega na tym, że surfer wspina się na wulkan, a następnie zjeżdża po nim wyłącznie przy użyciu deski. Ta jest jednak dość odporna na temperaturę i nawierzchnię, ponieważ została wzmocniona stalą, metalem i formicą. Surfer ma możliwość usiąść na desce lub pozostać w pozycji pionowej, chociaż weterani tego popularnego ostatnio sportu ekstremalnego często wolą używać tej drugiej techniki ze względu na większą adrenalinę. Surferzy muszą bezwzględnie nosić odzież ochronną, w tym gogle i kombinezon ze względu na ryzyko uderzenia w skały wulkaniczne podczas zjeżdżania.

Lista sportów ekstremalnych z roku na rok się powiększa. Ludzie non stop wymyślają coraz to nowsze i bardziej niebezpieczne dyscypliny w celu wzbudzenia w sobie większych emocji. Część popularnych sportów ekstremalnych można typować u legalnych polskich bukmacherów. Najczęściej serwisy dodają ofertę wyłącznie podczas najważniejszych zawodów. Jednym z takich serwisów jest Superbet, który wprowadza wiele zróżnicowanych rynków zdarzeń. Zarejestruj się, wpisując specjalny kod promocyjny superbet i zgarnij największy cashback na polskim rynku!

Wspinaczka po lodzie


Po wpisaniu hasła „sporty ekstremalne lista” rzadko można natknąć się na ten niepowtarzalny sport. Wspinaczka lodowa jest pod wieloma względami podobna do wspinaczki skałkowej, ale obejmuje wchodzenie po lodospadach, zamarzniętych wodospadach, klifach i pokrytych lodem płytach skalnych. Sport ten jest popularny przede wszystkim wśród osób mieszkających w miejscach, w których panują ekstremalne warunki zimowe. Przed XX wiekiem wspinacze lodowi musieli radzić sobie z wieloma problemami, takimi jak tworzenie własnego przyczółka. Z czasem ten popularny sport ekstremalny stał się znacznie bezpieczniejszy, ale wciąż niesie ze sobą wiele zagrożeń dla początkujących wspinaczy. Radzenie sobie z mroźnymi warunkami wymaga dużo sprawności i koncentracji, a mały błąd często może skutkować poważnym wypadkiem.

Chodzenie po taśmie na dużych wysokościach (highlining)


Highlining to w zasadzie chodzenie po linie lub taśmie, ale na znacznie większej wysokości. W tym ekstremalnym sporcie osoba musi przechodzić z jednego punktu do drugiego po linie o szerokości od 2,5 do 5 cm bez żadnego wsparcia poza uprzężą zabezpieczającą, która przywiązana jest do liny/taśmy. Lina rozciąga się na odległość około 30 metrów, a ryzykowne chodzenie po niej odbywa się na klifie, który często ma ponad 1000 metrów wysokości. Specjalny materiał nylonowy sprawia, że lina jest bardziej rozciągliwa niż lina stalowa, ale także bardziej elastyczna, co powoduje, że kołysze się o wiele bardziej. To sprawia, że highlinerowi trudno jest przejść bez upadku. Brak siatki bezpieczeństwa i możliwość zranienia się pomimo obecności szelek sprawia, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych sportów ekstremalnych na świecie.

Sporty ekstremalne lista – wyścigi BMX


Wyścigi BMX to jeden z najpopularniejszych rowerowych sportów ekstremalnych na świecie. Powstał w latach 70. i wywodzi się z już istniejących wyścigów motocrossowych, z którymi nadal łączy go wiele wspólnego. BMX zadebiutował jako sport medalowy na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Nierówny i zróżnicowany teren sprawia, że jest to bardzo kontuzjogenny sport. Mimo tego sport ten jest niezwykle popularny m.in. w Australii, Francji, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii i Stanach Zjednoczonych.

Latanie w kombinezonie


Popularne sporty ekstremalne uprawiane są nie tylko na lądzie lub w wodzie. Dobrym tego przykładem może być tzw. wingsuit flying. Sport ten polega na lataniu w powietrzu w specjalnym kombinezonie. Początki tej niecodziennej aktywności sięgają już XX wieku, chociaż popularność latania w kombinezonie wzrosła w czasach nowożytnych wraz z wprowadzeniem obecnego kształtu specjalnego ubrania. Kombinezon przypominający skrzydła ptaka zwiększa powierzchnię skoczka dzięki zastosowaniu materiału między nogami i ramionami, co pozwala mu doświadczać znacznego unoszenia podczas lotu. Lot kończy się otwarciem spadochronu, dzięki czemu skoczek może bezpiecznie wylądować na ziemi. Ekstremalny charakter tego popularnego sportu sprawia, że nie jest on dostępny dla każdej normalnej osoby. Aby móc wziąć udział w lataniu w kombinezonie ze skrzydłami, wymagane jest minimum 200 skoków spadochronowych, co uzasadnia, że jest to jeden z najniebezpieczniejszych sportów ekstremalnych na liście.

Wolna wspinaczka (free solo)


Wolna wspinaczka lub wspinaczka solo to popularny sport ekstremalny, który jest podobny do wspinaczki skałkowej, ale bez lin asekuracyjnych, uprzęży, ochraniaczy lub jakichkolwiek elementów wspomagających. Jest to freestyle’owy sposób wspinania się, który ma wiele wspólnego z siłą i umiejętnościami wspinacza. We wspinaczce solo śmiałkowie muszą być w stanie utrzymać dużą koncentrację, aby zapobiec nieprzyjemnym upadkom. Muszą oni również poradzić sobie z utrzymaniem własnego ciężaru ciała za pomocą palców u rąk i nóg. Istnieje wiele zagrożeń związanych z tym sportem, w tym nieprzewidywalny teren i zmienne warunki pogodowe. Jedno małe poślizgnięcie się może oznaczać śmierć dla wspinacza. Pomimo oczywistego ryzyka, swobodne wspinanie nadal ma wielu entuzjastów.

Spływ górski

Kolejny sport ekstremalny na naszej liście to spływ górski. Polega on na użyciu nadmuchiwanej tratwy i poruszaniu się po rzekach lub innych zbiornikach wodnych. Zbiorniki wodne są często bardzo wzburzone, z gwałtownymi falami i wymagają pracy zespołowej oraz manewrowania. Na świecie istnieje Międzynarodowa Federacja Spływów Górskich, która organizuje spływy w różnych rzekach, takich jak rzeka Arkansas w Kolorado.

Parkour


Wywodząca się ze szkolenia wojskowego idea Parkour polega na przechodzeniu z jednego punktu do drugiego bez użycia jakiejkolwiek pomocy. Zazwyczaj parkurowcy wykorzystują podczas ćwiczeń elementy biegania, wspinania się i skakania, aby pokonywać przeszkody naturalne lub miejskie. Fascynujące do oglądania tego popularnego sportu ekstremalnego są ruchy podobne do tych praktykowanych w sztukach walki. Parkour wymaga dużej wytrzymałości ciała, równowagi i umiejętności szacowania trudności napotykanych przeszkód.

Gonitwa byków


Gonitwa byków to słynny sport ekstremalny, który ma swoje początki w XIV wiecznej Hiszpanii. W północno-wschodniej części tego kraju mężczyźni próbowali przyspieszyć proces transportu bydła, próbując je popychać lub przestraszyć. Ostatecznie przekształciło się to w konkurs, a jego popularność od tego czasu ugruntowała go jako tradycję. Impreza biegów byków odbywa się na wydzielonym odcinku ulic Hiszpanii, gdzie biegacze muszą uciekać przed stadem wypuszczonych na nich byków. Najsłynniejszy bieg odbywa się w Pampelunie i trwa aż osiem dni.