Najlepszy krem na noc - sprawdź, jakie powinien mieć składniki

24 czerwca 2022 | Artykuł sponsorowany

W trakcie snu nasza skóra regeneruje się na kolejny dzień. Naprawia wtedy uszkodzenia powstałe w wyniku promieni ultrafioletowych, zanieczyszczeń czy stresu oksydacyjnego. Aby jeszcze bardziej wspomóc naskórek w tym procesie, warto jest wybrać najlepszy krem na noc. Czym się charakteryzuje i jakie powinien mieć składniki? Podpowiadamy.

Najlepszy krem na noc - sprawdź, jakie powinien mieć składniki
Najlepszy krem na noc - sprawdź, jakie powinien mieć składniki

Jak skóra regeneruje się w trakcie nocy?

Kiedy śpimy proces regeneracyjny na skórze zachodzi nawet trzy razy szybciej niż w ciągu dnia. Odpowiedzialne są za to między innymi hormony, takie jak melatonina czy HGH. Pierwszy z nich sprawia, że jednocześnie powoduje senność z nastaniem mroku, a drugi pobudza odnowę komórkową. Między północą a 4:00 nad ranem komórki naskórka dzielą się do dziesięciu razy szybciej niż w ciągu dnia. Zwiększa się też mikrokrążenie w obrębie tkanek i delikatnie podnosi się ich temperatura.

Dzięki temu cera lepiej przyswaja składniki odżywcze, które zawarte są w nakładanych kosmetykach. Z kolei nocą następuje też największa utrata nawodnienia. W ciągu dnia bariera hydrolipidowa zostaje uszkodzona przez działanie czynników zewnętrznych. Mimo tego w trakcie snu skóra pochłania większość składników aktywnych i rozpoczyna się przyspieszony proces regeneracyjny. Usuwane są również toksyny, a kolagen ma możliwość do łatwiejszej produkcji. Warto więc dobrze wybrać najlepszy krem na noc, który usprawni te procesy.

Jak działa najlepszy krem na noc?

Dobrze dobrany kosmetyk na noc pomoże nam w skuteczniejszej regeneracji naskórka. Warto, aby bazował on na składnikach pobudzających odnowę komórkową i odbudowujących właściwości ochronne skóry. Z pewnością przyda się witamina C, retinol, kwas hialuronowy czy koenzym Q10. Bardzo często preparaty na noc mają bogatszą i bardziej odżywczą konsystencję niż ich dzienne odpowiedniki. Są także pozbawione filtrów przeciwsłonecznych oraz pigmentów, które mają za zadanie poprawiać koloryt skóry.

Bardzo często do takich kosmetyków wykorzystywane są oleje roślinne, które uzupełniają ubytki w płaszczu hydrolipidowym skóry. Równie cenne są także antyoksydanty, które niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników. Przydają się również składniki łagodzące i kojące, takie jak woda termalna. Redukuje bowiem podrażnienia i zaczerwienienia, które powstały w ciągu dnia.

Jak stosować najlepszy krem na noc?

Podobnie w przypadku kremu na dzień, jego nocny odpowiednik również powinien być nakładany na dobrze oczyszczoną skórę. Cera, która nie została dokładnie umyta nie przyjmie cennych składników zawartych w kosmetykach. Zamiast tego będzie przeznaczać wszystkie swoje siły na ochronę przed zanieczyszczeniami. Po tym etapie warto jest nałożyć tonik. Przywraca on bowiem cerze właściwe dla niej pH, dzięki czemu zdecydowanie lepiej wchłonie wszelkie substancje.

Działanie kremu może spotęgować serum nawilżające. Oba te produkty działające w parze mogą skutecznie wspomóc proces regeneracyjny skóry. Dobrze jest również wykonywać peeling skóry, aby pozbyć się martwych komórek naskórka. Ułatwi to wchłanianie się produktów i odblokuje zatkane pory.