Maszyny niezbędne na każdej budowie – zastosowanie i ich prawidłowa eksploatacja

21 lutego 2023 | Artykuł sponsorowany | 6 min. czytania

Obecnie trudno wyobrazić sobie rozpoczęcie prac budowlanych bez wsparcia odpowiednich maszyn. To właśnie one przyspieszają tempo prac, a w przypadku niektórych działań umożliwiają ich wykonanie. W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci najważniejsze urządzenia budowlane, opiszemy ich zastosowanie, a także podpowiemy, jak zadbać o ich bezpieczeństwo i funkcjonalność.

Maszyny niezbędne na każdej budowie – zastosowanie i ich prawidłowa eksploatacja
Maszyny niezbędne na każdej budowie – zastosowanie i ich prawidłowa eksploatacja

Maszyny niezbędne podczas robót ziemnych

Na samym początku warto podkreślić, że nie wszystkie wymienione poniżej maszyny budowlane są zawsze wykorzystywane podczas robót ziemnych. To, czy zastosujemy finalnie dany sprzęt, zależy od rodzaju terenu, czy materiału, który jest wykorzystywany podczas budowy. Najczęściej jednak używane są:

  • koparki i koparkoładowarki,
  • wywrotki,
  • spycharki.

Koparki i koparkoładowarki

Trudno sobie wyobrazić plac budowy bez koparki, która jest niezbędna na etapie wykonania wykopów pod fundamenty, szamba, kanalizację oraz budowę zbiorników wodnych. 

Przed zakupem lub wynajmem odpowiedniego typu warto wziąć pod uwagę kilka kwestii. Koparki można podzielić na dwa rodzaje: 

  • pracujące w cyklu przerywanym,
  • pracujące w cyklu ciągłym. 

Koparki z pierwszej kategorii wyposażone są w jedno naczynie urabiające i wymagają etapów pomocniczych (takich jak opróżnienie łyżki) między poszczególnymi etapami pracy. 

Z kolei koparki pracujące w trybie ciągłym – jak zresztą sama nazwa wskazuje – mogą pracować bez przerw i wyposażone są w kilka naczyń urabiających. 

W praktyce jednak koparki w cyklu przerywanym w zupełności wystarczają, aby wykonać potrzebne prace. Są też częściej wybierane ze względu na niższą cenę.

Świetną alternatywą dla koparki jest koparkoładowarka, która łączy funkcję koparki i ładowarki. Takie miks sprawia, że jest ona niezwykle wszechstronna i przydatna na różnego rodzaju budowach. 

Na rynku dostępne są modele kołowe, jak i gąsienicowe, a ich konstrukcja opiera się na platformie traktora, zwanej również budą. 

Koparkoładowarki nie tylko umożliwiają wykonywanie wykopów, ale również doskonale sprawdzają się w niwelacji terenu. Co więcej, wyposażenie można dostosować do konkretnych potrzeb, wybierając spośród różnego rodzaju łyżek, widelców i innych narzędzi. 

Wywrotki

Kolejnym przydatnym sprzętem są wywrotki. To samochody samowyładowcze, dzięki którym można wywieźć ziemię i gruz bądź dostarczyć materiały. 

To, która wywrotka najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji, zależy od rodzaju inwestycji. Jeśli budujesz oczko wodne albo garaż, to wystarczy Ci najmniejszy model o wadze 3,5-18 ton, który jest w stanie przetransportować maksymalnie 10 ton ładunku.

Przy budowie domu potrzebujesz już modelu o większej pojemności. Sprawdzi się tu 3-osiowy model.

Z kolei na trudnym terenie przydają się wywrotki 4-osiowe o ładowności 17-20 ton.

Spycharki

Niezbędna podczas robót ziemnych okazuje się także spycharka, jest ona przydatna podczas wykonywania nasypów, wykopów czy niwelowania oraz profilowania terenu. Często też używana jest do karczowania drzew i krzewów. 

Co dokładnie robi spycharka? Jej zadanie polega na odspajaniu lemieszem gruntu od podłoża oraz przesuwaniu urobku na niewielkie odległości bezpośrednio po podłożu. Maszyna ta składa się z ciągnika, lemiesza i układu zawieszenia ze sterowaniem, który nazywany jest osprzętem. Dostępne są modele spycharek z kołami lub gąsienicami. W zależności od potrzeb możesz wybrać spycharko-zrywarkę z dodatkowym osprzętem zrywarkowym lub spycharko-ładowarkę z osprzętem ładowarkowym. Dodatkowe osprzęty spycharek można również stosować w innych maszynach budowlanych na przykład w koparce łyżkowej.

Maszyny potrzebne podczas budowy i prac wykończeniowych

Po zakończeniu robót ziemnych przychodzi czas na budowę i prace instalacyjne. Na tym etapie przydatne okazują się mniejsze maszyny budowlane oraz różne rodzaje elektronarzędzi. Wśród niezbędnych należy wymienić:

  • betoniarkę,
  • szlifierkę,
  • frezarkę,
  • listwę do wygładzenia betonu,
  • wkrętarkę,
  • przecinarkę,
  • aparat spawalniczy,
  • agregat prądotwórczy.

W ostatnim etapie, czyli podczas prac wykończeniowych, wykorzystywane są akcesoria do malowania, odkurzacze budowlane czy zamiatarki. 

Jak prawidłowo eksploatować i konserwować maszyny, by uniknąć przestojów w budowie?

Utrzymanie maszyn budowlanych w jak najlepszym stanie jest niezwykle istotne dla właściciela firmy budowlanej. To ważne nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa pracowników, ale także ze względu na ciągłość wykonywania prac.

Pierwsze nieprawidłowości najczęściej zauważa operator, który ma do czynienia z urządzeniem na co dzień. Bez większych trudności dostrzeże on wycieki z układów hydraulicznych czy zanotuje gorszą pracę przekładni, silnika lub hamulców. 

Maszyny budowlane podobnie jak samochody osobowe wymagają kontroli stanu płynów eksploatacyjnych. Stan oleju powinno się sprawdzać przy maksymalnie podniesionym osprzęcie ładowarkowym, a stan płynów przekładniowych – po rozgrzaniu silnika i napędu.

Kontrola stanu olejów to niejedyne zadanie, które warto regularnie wykonywać. Istotna jest także wymiana smarów. Popularnym rozwiązaniem, spotykanym m.in. w urządzeniach marki Liebherr czy Volvo, jest centralne smarowanie. Umożliwia ono smarowanie elementów takich jak sworznie ramion i wysięgników, przez co układ ten pełni istotną funkcję w utrzymaniu sprzętu budowlanego w dobrej kondycji. Przykładem centralnego układu smarowania jest BEKA-MAX. To układ progresywny wykorzystujący pompę centralnego smarowania BEKA-MAX EP-1.

Pamiętaj, że dokładna kontrola i regularna wymiana olejów czy smarów, to niejedyne kroki, jakie możesz podjąć, aby dana maszyna budowlana sprawnie działała. Znaczenie ma również eksploatacja – jednym z najczęściej popełnianych błędów przez operatorów jest zmuszanie urządzenia do ciężkiej pracy bez wcześniejszego rozgrzania silnika i przekładni. Z kolei czynności konserwacyjne przekładają się na dłuższy czas pracy poszczególnych elementów.