Mały dom zamiast kawalerki? Tanio, szybko, bez pozwolenia na budowę

15 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Pośród licznych projektów domów, które mamy do dyspozycji są również takie, które można zrealizować bez pozwolenia na budowę. Projekty domów umożliwiające budowę na zgłoszenie to ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy chcą uprościć proces inwestycyjny. Czym się charakteryzują i gdzie ich szukać? Warto poznać korzyści z wyboru takich projektów.

Mały dom zamiast kawalerki? Tanio, szybko, bez pozwolenia na budowę
Mały dom zamiast kawalerki? Tanio, szybko, bez pozwolenia na budowę

Projekty domów na zgłoszenie – co trzeba wiedzieć o procedurze?

Projekty domów posiadające powierzchnie zabudowy do 70 m², w świetle aktualnych przepisów, można realizować na podstawie zgłoszenia. Planowany budynek musi mieścić się całkowicie w obszarze oddziaływania naszej działki. Jest to procedura o wiele prostsza i szybsza niż tradycyjna droga występowania o pozwolenie na budowę. Jak przebiega w skrócie taka ścieżka?

Najpierw, jak w przypadku normalnej procedury, musimy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy. Otrzymamy ją w odpowiedniej jednostce urzędu gminy, czy miasta na prawach powiatu. Następnie konieczne jest przygotowanie projektu architektoniczno-budowalnego. Wszystkie gotowe projekt domów, po wykonaniu przystosowania (adaptacji) stają się projektami architektoniczno-budowlanymi. Po uzyskaniu takiej dokumentacji składamy wniosek w starostwie. Do wniosku należy dołączyć oświadczenie o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane, odpowiednie opinie i uzgodnienia, 3 komplety projektu architektoniczno-budowlanego, opracowanego w oparciu o wybrany projekt domu. Właściwy urząd weryfikuje dokumenty i zamieszcza w Biuletynie Informacji Publicznej informację o dokonanym zgłoszeniu. Jeśli do 30 dni od złożenia zawiadomienia wydział nie podejmie żadnych czynności uprawomocniona zostaje milcząca zgoda na podjęcie działań budowlanych.

Zostaje nam tylko złożyć zawiadomienie o planowanym terminie rozpoczęcia budowy do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego oraz projektanta sprawującego nadzór. Po wykonaniu tych czynności możemy przystąpić do budowy domu.

Dom przy Bukowej 35 

Nowoczesne i tanie w budowie projekty domów na zgłoszenie. Poznaj Domy przy Bukowej 35

W poszukiwaniu projektów domów możliwych do wbudowania na zgłoszenie warto zwrócić uwagę na serię Domów przy Bukowej 35 autorskiej pracowni projektowej GALERIADOMOW.PL. To gotowe projekty domów o powierzchni zabudowy 35 m², czyli takiej, która pozwala na ominięcie procedury uzyskiwania pozwolenia na budowę.

Seria liczy trzy różne warianty projektowe. Są zaprojektowane jako tanie w budowie i szybkie w realizacji projekty domów. Domy przy Bukowej 35 zostały opracowane tak, by spełniały standardy budownictwa jednorodzinnego, oraz rekreacji indywidualnej. Są również możliwe do wykonania, jako domki letniskowe, czy projekty domów całorocznych.

Powierzchnia użytkowa każdego z projektów wynosi 28,4 m². Układ funkcjonalny został zaprojektowany niezwykle ergonomicznie. Przewidziano tu pokój dzienny z aneksem kuchennym, wygodną sypialnię oraz łazienkę. Projekty różnią się między sobą lokalizacją sypialni oraz kuchni. Wszystkie trzy projekty domów przy Bukowej 35 posiadają miejsce parkingowe pod lekką wiatą garażową. Zwarta bryła i prosty, dwuspadowy dach pozwalają budować przy minimalnym nakładzie kosztów. Domy zaprojektowano w technologii szkieletowej. Taka konstrukcja dodatkowo obniża koszty budowy domu. Możliwość taniej budowy nie oznacza jednak słabej jakości wykonania projektu! Każdy gotowy projekt domu posiada komplet instalacji wewnętrznych, oraz niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę charakterystykę energetyczną. To projekty domów opracowane w standardzie energooszczędnym.

 Dom przy Bukowej 35 N


Projekty domów przy Bukowej 35 to doskonała alternatywa dla dużych i drogich w wykonaniu domów. To ciekawy konkurent mikromieszkań i małych kawalerek. Na tej samej powierzchni oferują nie porównywalnie większy komfort życia. Można je realizować zarówno jako projekty domów jednorodzinnych, jak i całoroczne domy letniskowe, lub rekreacji indywidualnej. Powinny znaleźć się w kręgu zainteresowania tych, dla których ważniejsza od ilości pokoi jest bezpieczeństwo i spokój własnej działki oraz 4 ściany przytulnego domu.