Łańcuch rozrządu - objawy i powody uszkodzenia

1 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Łańcuch rozrządu podobnie jak pasek rozrządu służy do napędu układów rozrządu. Obecnie w większości nowych samochodów to właśnie łańcuch jest chętnie stosowany głównie ze względu na swoją cenę i długą eksploatację. Jednak łańcuch zupełnie jak inne elementy wyposażenia pojazdu z czasem ulega zniszczeniu i po prostu się psuje. Jak rozpoznać, że łańcuch rozrządu w naszym samochodzie jest zepsuty? I jakich błędów unikać, aby cieszyć się sprawnym autem długie lata?

Łańcuch rozrządu - objawy i powody uszkodzenia
Łańcuch rozrządu - objawy i powody uszkodzenia

Powody nagłego zużycia łańcucha 

Powody zużycia łańcucha różnią się od siebie w zależności od danego modelu samochodu. W historii produkcji samochodów osobowych nie trzeba szukać przypadków, gdzie na etapie produkcji pojazdu pojawiły się błędy konstrukcyjne. Świetnie ilustruje to silnik 1,4 TSI VW, w którym w końcu zrezygnowano z łańcucha na rzecz paska rozrządu. Innym rodzajem przyczyn zużycia są po prostu błędy jakościowe, które zdarzyły się niemal każdemu producentowi motoryzacyjnemu, m.in. dlatego niektóre serie czy linie produkcyjne już nie są dostępne w hurtowniach. W obu przypadkach przyczyny zużycia łańcucha są niezależne od jazdy i eksploatacji samochodu przez kierowcę. Jednak życie pokazuje, że na stan rozrządu wpływ ma również to, jak często w aucie wymieniany jest olej silnikowy. Olej do silnika powinien być wymieniany minimum raz w roku! Kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu rozrządu jest również sama jego eksploatacja. Jazda na krótkich odcinkach, agresywna jazda czy częste gaszenie i odpalanie silnika to jedynie niektóre grzechy kierowców, które mają negatywny wpływ na stan zużycia łańcucha. 

Oznaki zużycia 

  • metaliczny i uciążliwy hałas dobiegający spod pokrywy rozrządu, 
  • nierówna praca silnika, a w szczególności falowanie obrotów, gaśnięcie silnika czy trudności z odpaleniem, 
  • rozciągnięcie silnika, które w konsekwencji uruchamia kontrolkę check engine na tablicy zegarów. 

Wskutek awarii rozrządu dochodzi do kolizji tłoków z zaworami, co unieruchamia silnik, dlatego nie należy ignorować żadnych z wymienionych oznak. Jeżeli zauważyłeś w swoim samochodzie którykolwiek z objawów zużycia łańcucha rozrządu - zgłoś się do warsztatu samochodowego. Szczególnie polecamy mechanika samochodowego w Elblągu przyjmującego w serwisie Zelmot. Znajdziesz tam profesjonalną i niemal natychmiastową pomoc!

Jakie są błędy popełniane w trakcie wymiany

Jednym z największych błędów wynikających z niewiedzy właścicieli pojazdów jest uszczelnianie zużytych uszczelek silikonem. Silikon ma tendencję do przedostawania się do kanałów olejowych, co może doprowadzić nawet do zatarcia silnika. Kolejnym grzechem kierowców jest nieprawidłowy montaż łańcucha (szczególnie w przypadku samochodów o większych gabarytach). Demontaż i montaż powinni wykonywać specjaliści, którzy usługę przeprowadzają zgodnie z zaleceniami producenta i obowiązującymi normami. Równie istotnym błędem jest stosowanie części niskiej jakości lub nieprawidłowy dobór części. W takim przypadku dobrym wyjściem z sytuacji jest znalezienie zaufanego sklepu motoryzacyjnego lub mechanika, który doradzi i powie, jak wybrać najlepszy produkt w dobrej cenie.