Kredyt konsolidacyjny - wady i zalety konsolidacji kilku zobowiązań w jedno

20 września 2021 | Aktualizacja: 21 września 2021 | Artykuł sponsorowany

Przyzwyczajeni jesteśmy do oferty banków, które proponują nam kredyt hipoteczny czy gotówkowy. Coraz częściej zwracamy uwagę, że wśród tych produktów jest także kredyt konsolidacyjny. Z roku na rok jest on coraz bardziej popularny. Nic w tym dziwnego – w końcu większość z nas posiada nawet kilka zobowiązań i to w niejednym banku.

Kredyt konsolidacyjny - wady i zalety konsolidacji kilku zobowiązań w jedno
Kredyt konsolidacyjny - wady i zalety konsolidacji kilku zobowiązań w jedno

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Jest to jeden z wielu produktów bankowych, który w głównej mierze przeznaczony jest dla osób, które chcą połączyć swoje dotychczasowe zobowiązania w jedno. Dzięki temu możemy spłacać jedną ratę zamiast kilku – zazwyczaj ta kwota jest niższa. Konsolidacji podlegają nie tylko kredyty gotówkowe, ale nawet i hipoteczne lub dług powstały podczas użytkowania karty kredytowej.

Słysząc to uważamy, że to jest idealne rozwiązanie. Faktem jest, że ma ono wiele mocnych stron, ale posiada również wady. Warto je poznać zanim zdecydujemy się na taką opcję.

zobowiązania z kart kredytowych - również podlegające konsolidacji - laptop

Kredyt konsolidacyjny - zalety

Zacznijmy od tego co możemy zyskać starając się o owy kredyt. W tym przypadku główną zaletą jest niższa miesięczna rata kredytu. W szczególności spodoba się to osobom, które już teraz mają problem ze spłatą na czas swoich zobowiązań. By nie wpaść w spiralę długów, kredyt konsolidacyjny może w tym przypadku pomóc uniknąć jeszcze większych problemów. Mimo to niektórzy dziwią się - jak można płacić niższą ratę łącząc kilka kredytów?

Wydaje się, że powinna być ona nawet wyższa. Warto jednak zauważyć, że owy produkt bankowy został stworzony z myślą o osobach posiadających problem ze spłatą długów. To właśnie z uwagi na ten fakt bank oferuje nam niższą ratę. Ta ustalana jest często indywidualnie tak, by każdy miał realne szanse na spłatę swoich zadłużeń. Kosztem do poniesienia jest tutaj dłuższy okres kredytowania, ale o tym opowiemy w wadach.

Nawet jeśli posiadamy naprawdę spore problemy finansowe to zawsze warto szukać pomocy, by nie narobić sobie jeszcze większych kłopotów.Właśnie w takich przypadkach kredyt konsolidacyjny może być dla nas nieocenioną pomocą.

Kolejnym plusem jaki warto wymienić to możliwość połączenia kredytów, które posiadamy w różnych bankach. Co więcej – mogą być one nawet w różnych walutach. I tu pojawia się następna zaleta kredytu konsolidacyjnego.

Otóż nie musimy pamiętać o dokładnych datach spłaty poszczególnych zobowiązań, ponieważ w tym przypadku mamy do czynienia z jedną ratą, a tym samym – z jednym terminem. Dzięki temu łatwiej nam będzie to zapamiętać i regulować zadłużenia na czas.

Wady konsolidacji zobowiązań

Choć kredyt konsolidacyjny posiada wiele zalet i może znacząco polepszyć sytuację finansową niejednej osoby to warto wiedzieć, że to rozwiązanie ma też swoje wady. Nie mówi się o nich często wprost, przez co bagatelizujemy niektóre informacje. A jedną z nich jest wzrost ostatecznego kosztu kredytu. Ma to związek z podaną wyżej zaletą, czyli niższą ratą. Bank nie może być przecież stratny, dlatego w zamian musimy liczyć się z wydłużeniem okresu spłaty.

W konsekwencji mamy do czynienia z opłatami, które finalnie sporo nas kosztują. Oczywiście nie odczujemy tego od razu, ale w dłuższej perspektywie to znacząca kwota. Prócz tego musimy liczyć się często z dodatkowymi opłatami jak chociażby prowizja dla banku. By możliwie jak najbardziej obniżyć te koszty warto skorzystać z darmowego narzędzia jakim jest porównywarka kredytów. Kalkulator kredytowy pozwoli nam szybko porównać oferty kilku banków. Dzięki temu możemy znacząco zminimalizować wspomniane opłaty. W Internecie istnieją specjalne rankingi, które wyszczególniają również opcje dla konsolidacji chwilówek: https://darmopozyczka.pl/konsolidacja-chwilowek.

Czy warto "przejść" na kredyt konsolidacyjny?

Posiadając kilka kredytów, a do tego mając problemy z ich spłatą na czas jak najbardziej powinniśmy zainteresować się produktem bankowym jakim jest kredyt konsolidacyjny. Dzięki niemu wiele osób nie popadło w spiralę długów. Oczywiście, nawet i przed jego udzieleniem bank zobowiązany jest sprawdzić naszą zdolność kredytową, więc myślmy rozsądnie o swoich wydatkach przed wnioskowaniem.

Musimy jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna. Choć owy kredyt posiada wiele zalet, to niestety ma także swoje wady. Na początku niska rata może być dla nas zbawienna. Lecz z czasem zauważymy, że to właśnie przez nią okres spłaty kredytu znacząco się wydłużył, a całkowity koszt kredytu wzrósł. Warto mieć to na uwadze rozważając chęć starania się o kredyt konsolidacyjny. W końcu nie zawsze jest to uniwersalne – idealne rozwiązanie dla każdego kredytobiorcy.