Kiedy opłaca się anulować kredyt frankowy?

28 lipca 2022 | Artykuł sponsorowany

Co do zasady każdy kredyt frankowy opłaca się unieważnić, jeśli istnieje taka możliwość. Nie zawsze jednak ta możliwość jest. Kiedy jej nie ma? Przede wszystkim wówczas gdy kredyt hipoteczny był zaciągany na nieruchomość przeznaczoną na wynajem, odsprzedaż lub w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Kiedy opłaca się anulować kredyt frankowy?
Kiedy opłaca się anulować kredyt frankowy?

Unieważnienie ale nie dla wszystkich tak samo łatwe

Opłacalność unieważnienia umowy kredytowej wydaje się oczywista i nie wymagająca przeliczeń. W praktyce anulowanie kredytu przez sąd oznacza zwrot zobowiązania bez odsetek i prowizji bankowi, a umowa o kredyt uznawana jest za niebyłą, nieważną. Tym samym w każdej sytuacji zysk oscyluje wokół bardzo wysokich sum, proporcjonalnych do zaciągniętych zobowiązań. Mimo wszystko nie każdą sprawę frankową jest łatwo wygrać a niektóre umowy kredytowe jest bardzo trudno podważyć. Cele biznesowe zakupu nieruchomości za pośrednictwem kredytu we frankach praktycznie eliminują możliwości unieważnienia. W tym przypadku klientom pozostaje negocjowanie ugody z bankiem, co również nie jest chybionym rozwiązaniem. Trudniej wygra jest sprawy frankowe, gdy kredytobiorca posiadał w chwili zawarcia umowy ponadprzeciętną wiedzę ekonomiczną, jak chociażby kierunkowe wykształcenie, zatrudnienie w obszarze bankowym, na rynkach finansowych itp.

Koszty sprawy frankowej

Zasadniczym kosztem, jaki trzeba ponieść chcąc unieważnić kredyt we frankach jest koszt obsługi prawnej i prowizji jaką pobiera kancelaria frankowa. Niestety koszty te nie są niskie, trzeba liczyć się z kosztami rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych. Z drugiej strony patrząc, to sprawy frankowe wymagają obsługi przez bardzo długi okres, wymagają zwykle apelacji, jak też sporządzenia wielu indywidualnych pism procesowych. Celem wyliczenia zysków i strat w orientacyjnych sumach warto jest skorzystać po pierwsze z kalkulatora frankowego, jak również analizy prawnej umowy kredytowej. Kalkulator frankowy w szybki sposób szacuje potencjalny zysk z unieważnienia umowy, jednak nie uwzględnia poziomu jej skomplikowania, tym samym za pomocą kalkulator anie otrzymamy odpowiedzi na pytanie jak długo może trwać nasza sprawa frankowa, czego będzie wymagać itp. Analiza prawna realizowana jest indywidualnie, dzięki czemu możemy uzyskać dokładniejsze informacje, w jakiej jesteśmy sytuacji, na ile mamy szansę wygrać lub przegrać, czy nam się to opłaca itp.

Kwestie przedawnienia

Można unurzać bezsprzecznie, że unieważnić kredyt opłaca się zawsze, również wtedy gdy został nie całkowicie spłacony. Kredyt frankowy mbank jak i inne kredyty w frankach podlegają takim samym zasadą. Osoby mające do spłaty ostatnie lata kredytu nie są chętnie do podejmowania powództwa i sądzenia się z bankiem, a to spory błąd, bowiem roszczenie w zakresie unieważnienia kredytu frankowego nie podlega przedawnieniu. Co za tym idzie nawet spłacony kredyt można unieważnić i tym samym uzyskać nadpłaconą sumę. Warto cierpliwie poczekać rok a nawet dwa na rozstrzygnięcie sądowe, bowiem nadpłata może być bardzo sporą sumą. Nawet jeśli odliczymy koszty poniesione na kancelarię prawną, jej prowizję, ewentualne koszty dodatkowe, to i tak zyskamy. Oczywiście istnieje ryzyko przegranej, która również pociąga za sobą koszty, niemniej strata nawet kilkunastu tysięcy jest tego warta, przynajmniej możemy uzyskać poczucie, że spróbowaliśmy i zrobiliśmy wszystko co można było.