Jaki adwokat od rozwodów w Warszawie?

9 grudnia 2020 | Artykuł sponsorowany

Pewnie niejednokrotnie zastanawialiście się jaki będzie dobry adwokat od rozwodów w Warszawie i innych większych miastach w Polsce. Wybór jest bardzo duży - nie jest łatwo zdecydować się, polegając tylko na informacjach wyszukanych w internecie. 

Jaki adwokat od rozwodów w Warszawie?
Jaki adwokat od rozwodów w Warszawie?

W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytanie, czym kierować się przy wyborze prawnika? Jakie cechy powinien mieć adwokat, czy prawo rodzinne to część prawa, która wymaga specjalnych kwalifikacji? Jak znaleźć kogoś odpowiedniego i spełniającego nasze oczekiwania?

Opinie rodziny i znajomych

Pytanie o opinię rodzinę i znajomych to chyba najstarsza i najbardziej znana metoda poszukiwania adwokata od rozwodów i nie tylko. Z resztą, w bardzo wielu przypadkach się sprawdza. Zazwyczaj ktoś z naszej rodziny miał do czynienia z adwokatem i jest w stanie polecić kogoś dobrego. Wybór na podstawie opinii znajomych jest często skuteczny, można bowiem przypuszczać, że skoro ktoś z bliskich był zadowolony, to i ja będę zadowolony/a.

Mankamentem tej metody jest to, że nie zawsze nasz znajomy korzystał z adwokata w tej samej sprawie. Istotna jest specjalizacja prawnika. Wujek czy ciocia mogli na przykład potrzebować pomocy adwokata w sprawie spadkowej, a ja potrzebuję pomocy w sprawie rozwodowej, czy innej sprawie rodzinnej. Czy ten sam adwokat poradzi sobie tak samo dobrze z inną sprawą? To zależy…

Specjalizacja - czy tylko adwokat od prawa rodzinnego?

Zdarza się, że adwokat specjalizuje się w dwóch, czy trzech dziedzinach prawa. Nie jest możliwe natomiast, aby specjalizował się we wszystkim. Prawo jest obszerne i nie stanowią go tylko przepisy ustaw i kodeksu, ale również liczne komentarze, czy orzeczenia sądowe. Jedna osoba nie jest w stanie być dobra we wszystkim i moim zdaniem korzystanie z usług adwokata "od wszystkiego", może nie dać pożądanego efektu. To trochę tak, jak w przypadku lekarza - oczywiście każdy lekarz pomoże w wyleczeniu przeziębienia, ale już nie każdy będzie w stanie zdiagnozować i wyleczyć rzadką chorobę autoimmunologiczną. Tak jak w medycznych sprawach sercowych powinniśmy się udać do kardiologa, tak w tych prawnych sprawach "sercowych", czyli sprawach rodzinnych, powinniśmy się udać do prawnika specjalizującego się w takich właśnie sprawach, czyli adwokata prawa rodzinnego.

Szyld przed kancelarią adwokacką - zielona tabliczka

Zanim nastały czasy internetu, ludzie którzy nie mogli znaleźć adwokata z polecenia mieli spory problem ze znalezieniem odpowiedniego prawnika. Jedyną metodą było przejście ulicą i wejście “z ulicy” do lokalu oznaczonego zieloną tabliczką z napisem “Kancelaria adwokacka” - Warszawa jest ich pełna. Skuteczność tych poszukiwań zależała chyba jedynie od szczęścia.

Na szczęście, te czasy już minęły, a dziś adwokata można szukać w internecie. Oczywiście tu też trzeba uważać...

Opinie

W wyszukiwarkach internetowych takich jak google można znaleźć opinie na temat danego adwokata. Oczywiście wiele z tych opinii może być wystawionych przez znajomych czy nawet kupionych. Istnieją bowiem firmy, które trudnią się wystawieniem takich opinii za opłatą. Oczywiście takie postępowanie nie jest godne pochwały, ale niestety występuje. Jeśli przed długi czas na koncie danej firmy nie została wystawiona żadna opinia, a nagle pojawia się 30 opinii wystawionych w 1 miesiącu - jest to zjawisko podejrzane.

Wiele jednak z wystawionych opinii jest mimo wszystko prawdziwych i zakładając, że jedynie 30% jest wystawione przez prawdziwych klientów - można dowiedzieć się, jak pracuje dany adwokat.

Pierwszy wynik google

Każdy z nas ceni sobie swój wolny czas. Z tego powodu niejednokrotnie szukając informacji, klikamy w pierwszy wynik, który zaproponuje nam przeglądarka. Nie zawsze jest do dobre, ponieważ wyszukiwarka jako pierwsze wyniki zaproponuje nam najczęściej reklamy. Są to wyniki wyszukiwania, za które dana kancelaria płaci, a nie wyniki w naturalny sposób proponowane przez innych internautów. Działa to na zasadzie aukcji - “kto da więcej - wygrywa”. Kliknięcie w wynik google, oznaczony słowem reklama, po wpisaniu hasła "adwokat rozwody Warszawa" kosztuje około 14 zł.

Strona internetowa kancelarii adwokackiej prawa rodzinnego

Przy wyborze adwokata warto wejść również na stronę internetową jego kancelarii adwokackiej. Dbałość o szczegóły przy tworzeniu tej swoistej “wizytówki” może również świadczyć o przyszłej trosce o sprawy klienta.

Pierwszy kontakt z adwokatem

W sprawach rodzinnych ważna jest relacja z pełnomocnikiem i wzajemne zaufanie. Jeśli od samego początku ktoś nie budzi naszego zaufania, nie pasuje nam jego charakter, czy wręcz nas denerwuje - może warto rozważyć zmianę? Pamiętajmy, że w większości spraw rodzinnych nasza współpraca z pełnomocnikiem będzie długotrwała - niejednokrotnie może trwać nawet około 2 lat w sprawach rozwodowych, a potem jeszcze dłużej w sprawach o podział majątku.

Podsumowanie

Podsumowując, w mojej ocenie najważniejsze jest, aby kontakt z przyszłym pełnomocnikiem był dobry. Dodatkowo, na samym początku warto spojrzeć na jego stronę internetową i przeczytać, co sam o sobie pisze. Na koniec warto sprawdzić opinie na temat danego prawnika, a przede wszystkim spotkać się z nim i porozmawiać.