Jaką pracę mogą znaleźć dla siebie Ukraińcy w Polsce

8 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Obecnie w Polsce jest wiele możliwości pracy. Dość dawno temu pojawił się trend, zgodnie z którym Ukraińcy przyjeżdżają do Polski w celu podjęcia pracy tymczasowej lub na dłuższy czas. Ten kraj jest odpowiedni pod wieloma względami, w szczególności - dość duża liczba ofert pracy, bliskość granicy oraz podobna mentalność.

Jaką pracę mogą znaleźć dla siebie Ukraińcy w Polsce
Jaką pracę mogą znaleźć dla siebie Ukraińcy w Polsce

Wraz z wybuchem działań wojennych na terytorium Ukrainy, znacznie wzrosła liczba osób, które wyemigrowały do ​​Polski. Doprowadziło to do wzrostu zainteresowania zatrudnieniem. Teraz oferty pracy niani dla Ukraińców, są dostępne miejsca dla pielęgniarek, magistrów i wielu innych. Co więcej, Ukraińcy mają nawet możliwość pracy w wyspecjalizowanych dziedzinach. Wystarczy trochę wysiłku oraz znaleźć odpowiednią ofertę pracy.

Jakie oferty pracy dostępne są Ukraińcom

Wiele popularnych usług zapewnia Ukraińcom możliwość natychmiastowego znalezienia wolnych miejsc pracy, które są skierowane konkretnie do kandydatów migrujących. Na przykład podobne sekcje można znaleźć w portalu Jooble i wielu innych agregatorach. Główne cechy podobnych ofert:

  • uproszczona i jednocześnie legalna możliwość zatrudnienia;
  • nie są wymagane żadne specjalne dokumenty ani dodatkowe potwierdzenia dyplomów;
  • możesz dostać pracę bez znajomości języka polskiego;
  • zapewniona jest możliwość szybkiego zatrudnienia z praktycznie płatnościami natychmiastowymi.

Ponadto wielu pracodawców stara się maksymalnie uprościć całą procedurę dla Ukraińców poszukujących pracy, dzięki czemu udzielają wyczerpujących informacji na temat oferty w języku rosyjskim lub ukraińskim. Może to być wygodne dla tych wnioskodawców, którzy nie mówią po polsku i w innych językach.
Wielu Ukraińców uważa, że ​​w Polsce dostępna jest dla nich tylko praca niewykwalifikowana. Taki punkt widzenia jest błędny. Oczywiście, prace takie jak zbieranie truskawek czy inne dziedziny ludzkiej działalności są idealną okazją do szybkich pieniędzy.Jeśli jednak trochę postarasz się i przyłożysz przynajmniej minimalny wysiłek, możesz znaleźć pracę w swojej specjalności. Jednak w większości przypadków będzie to wymagało znajomości języka polskiego lub, w firmach międzynarodowych, angielskiego. Ważne jest, aby w CV zamieścić istotne informacje o swoich kompetencjach.

Jak Ukraińcowi zatrudnić się do pracy w Polsce

W przeszłości proces rekrutacji był znacznie bardziej skomplikowany. Wraz z nadejściem wojny władze polskie zrobiły wszystko, co w ich mocy, aby Ukraińcy mogli bez większego wysiłku znaleźć dobrą pracę. Każdemu, kto planuje pracować, wystarczy przejść procedurę rejestracji i uzyskać odpowiednie prawo. W większości przypadków władze polskie nie odmawiają Ukraińcom tymczasowego wsparcia.

Aby ubiegać się o pracę, musisz przygotować CV. Można go przygotować po ukraińsku, jeśli nie mówisz po polsku. Wiele firm oferuje możliwość tłumaczenia. Pamiętaj, aby do CV dołączyć wszystkie dokumenty potwierdzające poziom Twoich kwalifikacji zawodowych. Jeśli mówisz w języku obcym, powinieneś również poinformować potencjalnego pracodawcę.