Jak zdobyć dodatkowe kwalifikacje zawodowe z Urzędu Pracy?
26 stycznia 2022 | Aktualizacja: 25 lipca 2024 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania
Osoby bezrobotne, a także takie, które w najbliższym czasie mogą utracić zatrudnienie, mają możliwość wzięcia udziału w kursach i szkoleniach. Ich celem jest umożliwienie zdobycia kwalifikacji zawodowych, które zwiększą szanse na znalezienie zatrudnienia. Są to zarówno szkolenia organizowane przez Urząd Pracy, jak i zewnętrzne, na które osoba bezrobotna może uzyskać dofinansowanie.

Szkolenia z Urzędu Pracy
Celem szkoleń i kursów organizowanych przez Urząd Pracy jest uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie przez ich uczestników umiejętności i kwalifikacji zawodowych. Uczestnictwo w kursie i jego ukończenie ma zwiększyć szanse bezrobotnego na znalezienie pracy.
Szkolenia dzielimy na dwa rodzaje: grupowe oraz indywidualne. Szkolenia grupowe są kierowane do konkretnej grupy osób bezrobotnych, kompletowanej na podstawie rekrutacji prowadzonej przez urząd pracy. W przypadku szkoleń indywidualnych są to kursy wskazane przez osobę bezrobotną i realizowane na jej wniosek, jeżeli udział w szkoleniu jest odpowiednio uzasadniony. Koszt wybranego przez bezrobotnego szkolenia w części finansowanej z Funduszu Pracy w ciągu roku nie może przekroczyć 300% przeciętnego wynagrodzenia za pracę.
Kto może skorzystać ze szkolenia z Urzędu Pracy?
Szkolenia mające na celu zdobycie kwalifikacji zawodowych, skierowane są do osób bezrobotnych, które nie posiadają żadnych kwalifikacji lub muszą je uzupełnić bądź zmienić. Chęć udziału w szkoleniu mogą zgłaszać również osoby, które utraciły zdolność do wykonywania pracy w dotychczasowym zawodzie. Aby zdobyć skierowanie na wybrane szkolenie, należy zgłosić się do urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce zamieszkania i zapytać o możliwość wzięcia w nim udziału.
Najpopularniejsze szkolenia organizowane przez Urząd Pracy
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w szkoleniu mają w czym wybierać! Urzędy Pracy w całej Polsce organizują kursy i szkolenia dotyczące najróżniejszych zagadnień. Do najpopularniejszych należą szkolenia z zakresu obsługi komputera, marketingu cyfrowego, zarządzania projektami czy nauka języków obcych. W ramach dofinansowania z UP można także wziąć udział w kursie, mającym na celu zdobycie uprawnień na wózki widłowe. Osoby z takimi umiejętnościami mają obecnie zwiększone szanse na znalezienie zatrudnienia, szczególnie w dobie powstających w całym kraju magazynów.
Dlaczego warto?
Szkolenia z Urzędu Pracy dają możliwość zwiększenia szans na rynku pracy poprzez zdobycie przydatnych umiejętności i wiedzy. Osoby zarejestrowane jako bezrobotne, po spełnieniu kilku dodatkowych warunków dodatkowo otrzymają stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych za udział w szkoleniu. Dodatkowo, jeżeli szkolenie będzie odbywało się poza miejscem zamieszkania, jego uczestnik będzie mógł ubiegać się o zwrot kosztów zakwaterowania oraz wyżywienia.
Z aktualną ofertą szkoleń z Urzędu Pracy, a także szczegółowymi warunkami uczestnictwa możecie zapoznać się na stronie internetowej waszego Powiatowego Urzędu Pracy!