Jak założyć Gewerbe – krok po kroku

24 października 2022 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Gewerbeanmeldung, inaczej Gewerbe, to wpis do ewidencji działalności gospodarczej w Niemczech. Ta forma zatrudnienia okazuje się dziś chętnie wybieranym rozwiązaniem dla ambitnych i przedsiębiorczych Polaków, decydujących się na emigrację zarobkową za zachodnią granicę Polski. Rodacy pracujący na terenie Niemiec coraz częściej korzystają z możliwości założenia Gewerbe, czyli jednoosobowej działalności gospodarczej, przekładając pracę na własny rachunek ponad inne możliwe formy zatrudnienia. Jakie formalności należy spełnić, aby móc prowadzić Gewerbe w Niemczech? Jak wygląda procedura jej założenia? Odpowiedź na te pytania wraz z praktycznymi wskazówkami znajdziesz w poniższym artykule.

Jak założyć Gewerbe – krok po kroku
Jak założyć Gewerbe – krok po kroku

Czym jest Gewerbe i kto może ją założyć?

Jak wspomniano, Gewerbe to jednoosobowa działalność gospodarcza prowadzona na terenie Niemiec, którą może założyć – po spełnieniu określonych formalności i procedur – niemal każda pełnoletnia osoba, która ma ugruntowany plan na biznes. Pozwala na to przynależność Polski do Unii Europejskiej, dzięki której naszym rodakom przysługuje prawo do rejestrowania własnej firmy w innych państwach członkowskich, w tym w Niemczech.

Jak założyć Gewerbe?

Aby założyć własną działalność gospodarczą na terenie Niemiec, należy uprzednio spełnić kilka obowiązków administracyjnych. Kluczową formalnością, jaką obligatoryjnie trzeba wypełnić, jest zarejestrowanie Gewerbe we właściwym dla miejsca zamieszkania niemieckim urzędzie do spraw działalności gospodarczej, czyli tzw. Gewerbeamt. Jest to obowiązek dla wszystkich podmiotów gospodarczych związanych z przemysłem, wytwórstwem, handlem, a także firm świadczących usługi, np. przedsiębiorstw działających w branży budowlanej. Wyjątkiem od tej zasady okazują się wyłącznie osoby wykonujące tzw. zawody wolne.

W jaki sposób dokonać rejestracji własnej Gewerbe w Niemczech? W tym celu należy złożyć stosowny wniosek w Gewerbeamt, dołączając do niego komplet niezbędnych dokumentów. Wśród potrzebnej dokumentacji wymienia się:

  • kserokopię dowodu osobistego lub paszportu;
  • pełnomocnictwo będące upoważnieniem do założenia własnej działalności gospodarczej;
  • polski lub niemiecki adres zamieszkania;
  • adres stanowiący siedzibę przyszłej firmy.

W określonych przypadkach i branżach konieczne do przedłożenia w urzędzie będą ponadto:

  • dokument potwierdzający prawo do wykonywania zawodu;
  • zaświadczenie o zabezpieczeniu finansowym, a także o niekaralności.

Rejestracja Gewerbe bez meldunku w Niemczech – czy to możliwe?

Zgodnie z niemieckim prawodawstwem prawo do zarejestrowania i prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech przysługuje również osobom, które nie mają zameldowania na terenie tego kraju. Wymagane jest jedynie posiadanie stałego adresu siedziby firmy. Sposobem na jego uzyskanie może być np. użyczenie meldunku. Wówczas najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się obsługą formalności związanych z zakładaniem Gewerbe w Niemczech.

Warto jednak wiedzieć, że meldunek na terenie Niemiec uprawnia przedsiębiorców do korzystania z licznych benefitów, w tym z ulg podatkowych przewidzianych przez niemiecki system fiskalny dla właścicieli Gewerbe. Dlatego najczęściej zameldowanie za zachodnią granicą okazuje się korzystnym rozwiązaniem, również pod względem finansowym.

Jak zarejestrować Gewerbe za pośrednictwem Internetu?

Procedurę rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w Niemczech już od dłuższego czasu można z powodzeniem przeprowadzić również przez Internet. W tym celu wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek bezpośrednio na stronie wybranego urzędu Gewerbeamt. Dzięki temu cały proces będzie z pewnością znacznie szybszy i wygodniejszy.

Mimo że prowadzenie własnej działalności gospodarczej w Niemczech wiąże się z większą odpowiedzialnością i licznymi formalnościami, rosnący procent Polaków decydujących się na ten krok jasno wskazuje, że jest to opłacalne i atrakcyjne finansowo rozwiązanie.