Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny lub gotówkowy?

27 czerwca 2022 | Artykuł sponsorowany

Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym, ponieważ chcesz spełnić marzenie o własnych czterech kątach? A może planujesz wziąć pożyczkę gotówkową na samochód, remont czy wakacje? Niezależnie od Twoich planów, aby otrzymać szybko pieniądze, powinieneś prawidłowo wypełnić wniosek. Zastanawiasz się, jak to zrobić? Jakie informacje trzeba podać? Jakie dokumenty trzeba dołączyć? Sprawdź.

Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny lub gotówkowy?
Jak wypełnić wniosek o kredyt hipoteczny lub gotówkowy?

Jakie informacje trzeba podać we wniosku o kredyt?

Na podstawie informacji podanych we wniosku bank będzie mógł ocenić Twoją zdolność kredytową, a także sprawdzić, czy jesteś wiarygodnym klientem oraz czy udzielenie Ci pożyczki nie wiąże się z wysokim ryzykiem. Dlatego w formularzu należy podać:

  • dane osobowe, czyli imię, nazwisko, data urodzenia, numer PESEL, adres zamieszkania, rezydencję, numer i seria dowodu;
  • dane odnośnie do sytuacji finansowej, czyli branżę, miejsce i rodzaj zatrudnienia, wysokość osiąganych dochodów, a także wysokość kosztów stałych i zobowiązań wobec innych banków czy firm pożyczkowych;
  • informacje na temat historii kredytowej, czyli czy kiedykolwiek miałeś zaległości w spłacie zobowiązań;
  • dane rodzinne, czyli to, ile osób masz na utrzymaniu;
  • informacje odnośnie do ubieganego się kredytu – należy wpisać kwotę, jaką chcesz pożyczyć, okres, przez jaki chcesz spłacać zobowiązanie, rodzaj oprocentowania i typ rat. Istotny jest także cel kredytowania, ponieważ od tego zależy ilość dokumentów.

Warto pamiętać, że te dane będą potrzebne zarówno w przypadku pożyczki gotówkowej, jak i w przypadku, gdy składasz wniosek o kredyt hipoteczny.

O czym nie zapomnieć podczas wypełniania wniosku o kredyt?

Prawidłowo uzupełniony wniosek kredytowy to gwarancja, że bank nie odrzuci “z automatu” Twojego zgłoszenia. Co więcej, jeśli wszystkie pola są dobrze wypełnione, czas oczekiwania na odpowiedź znacznie się skraca. 

Zatem o czym nie zapomnieć podczas sporządzania wniosku o kredyt?

  • Podpisy – brak Twojej sygnatury może sprawić, że wniosek będzie nieważny.
  • Dane osobowe – sprawdź kilkakrotnie, czy informacje wpisane w rubryki zgadzają się z tymi, podanymi w dowodzie osobistym.

Jeśli boisz się, że o czym zapomnisz, dobrym pomysłem jest złożenie wniosku za pośrednictwem internetu, np. na stronie finanse.rankomat.pl. Znajdziesz tam prosty kalkulator, który pozwoli Ci porównać dostępne kredyty hipoteczne na rynku i przekieruje Cię na stronę wybranego banku oferującego kredyt na najkorzystniejszych warunkach. Wówczas wystarczy uzupełnić formularz zgłoszeniowy i poczekać na decyzję. 

Jeśli zapomnisz uzupełnić jakąś rubrykę, system podkreśli ją na czerwono. Dzięki temu unikniesz przesłania niekompletnego wniosku i wyślesz wszystkie niezbędne informacje.

Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o kredyt? 

Do pożyczki gotówkowego zazwyczaj potrzebne jest tylko zaświadczenie o osiąganych dochodach. Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego wymagane są nie tylko dokumenty odnośnie do zarobków, ale także budowanej lub kupowanej nieruchomości.  Aby o niczym nie zapomnieć, warto poprosić o pomoc doświadczonego doradcę kredytowego.

Wypełnianie wniosku o kredyt nie jest trudne. Dobrze się przygotuj i dokładnie przeczytaj treść dokumentu, a w razie potrzeby poproś o pomoc obsługę banku. Dzięki temu złożysz kompletny wniosek i szybciej otrzymasz decyzję!