Jak wybrać pierwsze małe mieszkanie?

7 września 2021 | Artykuł sponsorowany

Zakup pierwszego mieszkania często wydaje się być wyborem na całe życie, jednak z reguły po kilkunastu latach właściciele nieruchomości myślą o przeprowadzce. Pojawienie się dzieci, zmiana miejsca pracy bądź adopcja psa ze schroniska sprawiają, że jedno pokojowe mieszkanie staje się za ciasne. Na początek nie trzeba jednak od razu budować dużego domu lub kupować apartamentu. Na co zwrócić uwagę, gdy szuka się pierwszego mieszkania dla siebie?

Jak wybrać pierwsze małe mieszkanie?
Jak wybrać pierwsze małe mieszkanie?

Dwupokojowe mieszkanie czy kawalerka?

Trzypokojowe mieszkanie w większości polskich miast jest poza zasięgiem finansowym młodych ludzi. Rozkładowe mieszkanie dwupokojowe lub kawalerka jest dla nich szczytem marzeń. Które z nich jest lepszym wyborem? Na mieszkanie.pl można znaleźć kawalerki o powierzchni 35-40 m2, jednak nawet na 25 m2 można stworzyć przytulną przestrzeń dla singla lub pary. Ważne jest jednak zwrócenie uwagi na ustawność takiej przestrzeni. Znacznie łatwiejsza jest aranżacja pomieszczeń o kształcie kwadratu niż jednopokojowego mieszkania w formie tzw. wagonu.

Jeśli mieszkanie składa się z dwóch pokojów, jeden z nich służy jako sypialnia, a drugi jako salon. W przypadku, gdy w rodzinie pojawi się dziecko, można przenieść kuchnię do dużego pokoju i stworzyć nowoczesny aneks kuchenny. W pomieszczeniu po kuchni można urządzić wtedy niewielki pokoik dla malucha, by zapewnić mu więcej przestrzeni do rozwoju. 

Przeczytaj też, jak postawić dom bez pozwolenia.

Mieszkanie na sprzedaż a stan techniczny

Jeśli chce się zaoszczędzić na zakupie pierwszego mieszkania, ważne jest sprawdzenie, jakich nakładów finansowych wymaga lokal po zakupie. Mieszkanie w stanie deweloperskim wymaga nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na wykończenie. Przytulne mieszkanie z rynku wtórnego może być tańsze, zwłaszcza gdy wybierze się nieruchomość, która wymaga jedynie niewielkiego odświeżenia zamiast kapitalnego remontu. Mieszkania do kapitalnego remontu można za to nabyć w niskich cenach nawet w centrum miasta. 

Lokalizacja mieszkania

Lokalizacja pierwszego mieszkania jest niezwykle istotna. Jeśli lokal znajduje się na pierwszym piętrze trzypiętrowego budynku, będzie droższy niż nieruchomość na ostatnim, 10. piętrze. Ponadto więcej kosztuje mieszkanie na strzeżonym osiedlu z miejscem postojowym w garażu podziemnym. Dla oszczędnych kupujących odpowiedniejsze są ogłoszenia, gdzie mieszkanie znajduje się w mniej popularnych dzielnicach w starszych budynkach. Lokalizacja powinna uwzględniać jednak potrzeby domowników oraz wykorzystywany przez nich środek transportu, zwłaszcza gdy zamierza się poruszać po mieście komunikacją miejską.