Jak sprzedać auto na złom i nie dać się oszukać?

2 listopada 2022 | Artykuł sponsorowany

Niestety branża złomowania samochodów często kojarzy się z niechlubnymi sposobami ordynarnej reklamy za pomocą jaskrawożółtych ulotek i wielu podejrzanie wyglądających ogłoszeń. Przeglądając znane portale możemy natknąć się na liczne oferty osób proponujących odkupienie auta poprzez skup lub przeprowadzanie kasacji samochodu. Czy wszystkie z nich zapewniają działanie zgodne z literą prawa? Komu powierzyć swój stary pojazd, aby móc go bez problemu wyrejestrować w Wydziale Komunikacji?

Jak sprzedać auto na złom i nie dać się oszukać?
Jak sprzedać auto na złom i nie dać się oszukać?

Demontaż i recykling samochodów

Nie każdy zdaje sobie sprawę, z tego, że wrak samochodu traktowany jest jako odpad niebezpieczny, który koniecznie powinien trafić do profesjonalnej firmy, która prowadzi recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji. Zajmują się tym autoryzowane stacje demontażu, które by móc funkcjonować posiadają stosowne uprawnienia i pozwolenia nadawane przez Urząd Wojewódzki. Z racji tychże wymagań, liczba punktów przyjmujących auta do kasacji jest mocno ograniczona, a w niektórych przypadkach jest ich zaledwie kilka na całym obszarze województwa.

Może stanowić to spore utrudnienie dla mieszkańców miast, w których nie ma działającej stacji demontażu pojazdów. Zwłaszcza wtedy, gdy auto, którego chcemy się pozbyć jest niesprawne, powypadkowe, lub nie posiada ważnego badania technicznego, przez co nie może poruszać się po drogach publicznych. Do jego transportu należałoby wtedy nająć lawetę i w ten sposób przetransportować je do auto złomu. Jest to kosztowny sposób, który mógłby zredukować środki otrzymane oddanie auta do demontażu, niemalże do zera.

Jednak istnieje inne, zdecydowanie bardziej korzystne rozwiązanie, które również zapewnia legalne złomowanie. Można skorzystać z usług firm pośredniczących, które zajmują się skupem i złomowaniem na zlecenie klienta. Do tego warto oczywiście wybrać prawdziwych specjalistów, którym bez obaw będziemy mogli powierzyć naszego starego grata.

Skup aut do złomowania na umowę

Aby sprzedać auto do złomowania drogą w pełni legalną, można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest zlecenie złomowania pośrednikowi, który wykona demontaż w naszym imieniu. Jest to możliwe, jeśli upoważnimy do tego fachowca zajmującego się tego typu usługami. Przedsiębiorstwa specjalizujące się w takich działaniach odbierają zepsute auto bezpośrednio od klienta, a następnie wykonują ich kasację na renomowanym złomowisku samochodowym. Dobry szrot wypłaci za złomowane auto pełną kwotę należności w formie gotówkowej, oraz dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty, potwierdzające legalny demontaż. Z otrzymanym zaświadczeniem możemy się udać do miejscowego Wydziału Komunikacji i złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu.

Drugą opcją jest sprzedaż auta do skupu samochodów używanych (do złomowania). Korzystając z tego sposobu, musimy jednak zwrócić szczególną uwagę na wybór firmy, do której się zwrócimy. Jest szansa na to, że trafimy na usługi podejrzanych handlarzy porzucającej auta w przysłowiowych krzakach lub oferujących fikcyjne umowy. Dlatego decydując się na sprzedaż poprzez skup pojazdów, warto zachować ostrożność oraz wybrać do tego firmę, której można zaufać w stu procentach. By się o tym przekonać, można poszukać opinii w internecie lub skorzystać ze sprawdzonej oferty, poleconej np. przez znajomych lub rodzinę.
Skup pojazdów przeznaczonych do kasacji może być opłacalnym rozwiązaniem, które uwzględni nie tylko dobre ceny, ale i fachową obsługę i szereg innych dodatków zachęcających klienta do skorzystania z usług.

Opracowanie artykułu: Auto-House, firma obsługująca auto-złom i skup aut na terenie całego Śląska. Jej lokalne oddziały można znaleźć w miastach takich jak Chorzów, Gliwice, Ruda Śląska, Pyskowice, Zabrze, Świętochłowice, Knurów i Mikołów.