Jak rozpoznać samochód uszkodzony przez powódź?

17 marca 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Kupując samochód, wielu Polaków próbuje przy tym zaoszczędzić pieniądze. Czy auto ma służyć tylko do dojazdu do pracy, czy jako pierwszy pojazd – dla sporego grona kierowców są to argumenty przemawiające za tym, aby przesadnie nie przepłacać. Dlatego szukają oni atrakcyjnych cenowo ofert i w ten sposób mogą wpaść na nieuczciwych sprzedawców. Jak sprawdzić, czy samochód był uszkodzony? Czy da się ocenić straty wywołane przez powódź? Dowiedz się, jak nie dać się oszukać.

Jak rozpoznać samochód uszkodzony przez powódź?
Jak rozpoznać samochód uszkodzony przez powódź?

Uszkodzenia samochodu – co sprzedawcy próbują ukryć?

Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele pojazdów uszkodzonych na różne sposoby. Sprzedawcy starają się je odnawiać, naprawiać i próbować sprzedać klientom w normalnych, rynkowych cenach. W trakcie transakcji nie mówią o wypadkowości danego pojazdu, dachowaniu, wymianie części karoserii czy nawet o zalaniu w wyniku powodzi. To jednak niezwykle istotne sprawy, ponieważ wszystkie takie czynniki i możliwe uszkodzenia mają wpływ na dalsze funkcjonowanie i bezpieczeństwo pojazdu.

Jak sprawdzić, czy samochód ma oryginalne części i czy coś wydarzyło się w trakcie jego użytkowania? Można np. wpisać numer VIN na stronie https://www.carvertical.com/pl. Umożliwia to m.in. przejrzenie historii pojazdu, raportów dotyczących ewentualnych uszkodzeń i przebiegu, informacji o ilości właścicieli, a także zapisy o kradzieży. Nie wszystkie uszkodzenia mogą być jednak opisane, dlatego trzeba również polegać na własnych obserwacjach. Na co zwrócić uwagę, aby nie kupić samochodu zalanego w trakcie powodzi?

Zapach stęchlizny, wilgoć i pleśń

Sprzedawcy dobrze potrafią zatuszować nieprzyjemne zapachy pojazdu przed jego oglądaniem. Samochód popowodziowy ma charakterystyczny zapach wilgoci i stęchlizny, który bardzo łatwo odróżnić. Często uderza w nas ten zapach, gdy tylko wejdzie się do pojazdu. W trakcie oglądania samochodu może być on sprytnie ukryty dzięki silnym zapachom odświeżającym, na co warto zwrócić uwagę. Może to oznaczać, że sprzedawca próbuje coś przed nami ukryć.

Oglądając każdy pojazd, należy nie tylko zwracać uwagę na zapachy, lecz także zaglądać do wszelakich miejsc, które mogą kryć w sobie pozostałości po uszkodzeniach. Uwagę powinny zwrócić takie rzeczy jak: ślady zalania tapicerki, piach za uszczelkami m.in. szyb oraz drzwi, a także warto sprawdzić stan materiałów wykończeniowych. Zwrócić uwagę musimy również, czy zakamarki wnętrza i bagażnika nie noszą śladów błota oraz pleśni.

Zaśniedziałe styki kostek elektrycznych

Jeżeli w pojeździe nie ma ślad powodzi, które można zauważyć gołym okiem, warto sprawdzić jeszcze jedną rzecz. Sprzedawca może nic nie ukrywać albo naprawdę dobrze przygotował pojazd do sprzedaży. Żeby się o tym przekonać, wystarczy zerknąć do styków kostek elektrycznych. Tego typu elementów jest wiele w samochodach, dlatego rzadko kiedy sprzedawcy chcą je pojedynczo odpinać, czyścić, osuszać i ponownie montować. Jeśli samochód został dotknięty powodzią, styki kostek elektrycznych są zaśniedziałe, co widoczne jest gołym okiem.

Zaparowane reflektory i zachowanie podczas jazdy

Przy oglądaniu pojazdu warto również zwrócić uwagę na reflektory. Jeśli ich powierzchnia jest zaparowana od wewnątrz, najprawdopodobniej miały one kontakt z dużą ilością wody, która nadal nie została w pełni usunięta z pojazdu. To istotny znak, na który warto zwracać uwagę. Nawet jeśli zaparowane reflektory nie są wynikiem uszkodzeń popowodziowych, może to świadczyć o innych problemach gryzących oglądany pojazd.

Jeśli jednak nic nie świadczy o uszkodzeniach, warto pojazd również wziąć na jazdę testową. Zalany samochód może wykazywać problemy w trakcie poruszania się po drodze. Przede wszystkim często zwraca się uwagę na nagłe komunikaty pojawiające się na tablicy rozdzielczej, wyskakujące w trakcie jazdy. Naszą uwagę powinny zwrócić również nierówne obroty silnika, przerywanie oraz brak mocy.