Jak rozpoznać dobry węgiel?

18 marca 2022 | Artykuł sponsorowany

Obecnie węgiel to jeden z najpopularniejszych surowców, który wykorzystywany jest do ogrzewania budynków. Decydując się na jego zakup, musisz mieć jednak na uwadze to, że węgiel węglowi nierówny. To, czy wybierzesz dobrej jakości produkt, zależy przede wszystkim od jego składu.

Jak rozpoznać dobry węgiel?
Jak rozpoznać dobry węgiel?

Jaki rozpoznać, czy węgiel jest dobry? Czym kierować się przy wyborze składu węgla? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu, zapraszamy więc do czytania.

Czy tani węgiel się opłaca?

Wbrew pozorom niższa cena za tonę nie oznacza największych oszczędności. Wręcz przeciwnie – tani węgiel zazwyczaj najwięcej nas kosztuje. Jak to w ogóle możliwe? Węgiel, który dostaniesz w niskiej cenie, bardzo często ma kiepskie parametry. To sprawia, że 1GJ ciepła, jaki z niego się pozyska, kosztuje więcej niż ten pochodzący z węgla o dobrym składzie.

Jak więc wybrać dobry węgiel? Przede wszystkim kieruj się jego wartością opałową. To ten wskaźnik pokaże Ci, czy opał, który chcesz kupić, to produkt dobrej jakości. Bez większych trudności na opakowaniach znajdziesz informację o cieple spalania. Zignoruj ją, ważniejsza jest informacja o kaloryczności. To ona pokazuje Ci, czy ten węgiel jest opłacalny.

Węgiel o niższej kaloryczności ma więcej minusów. Po pierwsze, gorzej się rozpala. Produkuje on większą ilość popiołu, a to z kolei przekłada się na większą ilość pracy. Ponieważ szybciej się spala, częściej trzeba dokładać do pieca.

Węgiel do domowych pieców – który będzie najlepszy?

Jeśli szukasz opału, który najlepiej sprawdzi się do ogrzewania domu, postaw na węgiel o średniej kaloryczności, czyli taki, który ma parametry od 26 do 28 MJ/kg. Węgiel o wyższej kaloryczności potrzebuje większej ilości powietrza, a piece dostosowane do domowych warunków nie zawsze potrafią w pełni wykorzystać potencjał takiego produktu.

Po czym rozpoznasz, że węgiel ma dobry skład? Najwięcej informacji otrzymasz po próbie jego spalania, ale na pierwszy rzut oka możesz też uzyskać wiele przydatnych wiadomości. Im intensywniejszy kolor ma węgiel, tym większa jest jego kaloryczność. Produkt nie powinien mieć białych pasków, które są oznaką przerostu kamienia. To znak, że węgiel po spaleniu produkuje większą ilość popiołu. Pamiętaj też, by kupić suchy węgiel. Jeśli jest on mokry, to palenie nim będzie utrudnione, a poza tym jego waga będzie wyższa, co z kolei przekłada się na większą cenę. 

Interesuje Cię skład węgla w Bielsku-Białej lub okolicach? Koniecznie sprawdź ofertę Auroland. To autoryzowany sprzedawca węgla z ponad 27-letnim doświadczeniem. Zobacz, dlaczego warto nawiązać współpracę z tą firmą.