Jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego: Porady i triki dla kierowców

21 września 2023 | Artykuł sponsorowany

Akumulator samochodowy może służyć bezawaryjnie przez 5 lat albo i dłużej. Wystarczy tylko stosować się do prostych zasad i trików. Dzięki nim przedłużysz okres eksploatacji akumulatora w Twoim aucie i zaoszczędzisz.

Jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego: Porady i triki dla kierowców
Jak przedłużyć żywotność akumulatora samochodowego: Porady i triki dla kierowców

Długowieczność akumulatora: Jak dbać o swój akumulator, aby służył dłużej?

Każdy współczesny samochód wykorzystuje akumulator rozruchowy 12V. Bez względu na to, czy ma napęd benzynowy, wysokoprężny, hybrydowy czy stuprocentowo elektryczny. Akumulator ten montuje się pod maską samochodu.
W samochodach klasy premium, autach z bogatym wyposażeniem i autach hybrydowych stosuje się akumulator dodatkowy, tak zwany pomocniczy, który możesz znaleźć pod tylnym siedzeniem albo w bagażniku.

Podstawowa rzecz, która pozwala Ci zadbać o długowieczność akumulatora, to zakup akumulatora dobrej marki i dobranie akumulatora zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. To bardzo ważne.

Na co przede wszystkim zwrócić uwagę?

  • Na pojemność akumulatora. Może różnić się o 10 procent od tej, którą zaleca producent auta.
  • Na technologię wykonania akumulatora. Jeśli producent zaleca akumulator AGM lub EFB, taki należy zastosować. Jeśli producent zaleca zwykły akumulator kwasowo – ołowiowy, możesz zastosować lepszy akumulator wykonany w technologii srebra albo wapniowej Ca-Ca.
  • Na jakość akumulatora. Zgodnie z przepisami, każdy akumulator objęty jest 24 – miesięczną gwarancją, ale markowy akumulator, wykonany z lepszych materiałów, będzie służyć znacznie dłużej, niż dwa lata. Oczywiście przy odpowiedniej eksploatacji.

Pielęgnacja akumulatora. Proste kroki, które mogą oszczędzić Ci pieniądze

Utrzymuj akumulator w stanie pełnego ładowania. Jeśli jeździsz mało i rzadko – doładowuj akumulator do pełna za pomocą prostownika albo ładowarki mikroprocesorowej.
Chroń akumulator przed mrozem i przed wystawieniem na silne promieniowanie słoneczne. Dbaj o sprawność instalacji elektrycznej w aucie.
Myj obudowę akumulatora. Zanieczyszczenia wywołują prądy błądzące, które niszczą akumulator.
Zamocuj akumulator w odpowiedni sposób i chroń go przed drganiami.

Najczęstsze błędy w dbaniu o akumulator: Jak uniknąć kosztownych awarii?

Najgorsze dla akumulatora jest głębokie rozładowanie, które powoduje nieodwracalne zniszczenia.
Ciągłe niedoładowanie akumulatora także przyspiesza jego uszkodzenia. Jeśli korzystasz z auta sporadycznie – doładowuj akumulator.  
Nie kupuj akumulatora o zbyt małej pojemności, bo będzie stale przeładowany, co też go niszczy. Nie kupuj akumulatora o zbyt dużej pojemności, bo będzie stale niedoładowany.

Gdzie kupić dobry akumulator?

Najlepszy akumulator we Wrocławiu kupisz w firmie Car-Zone. W naszym sklepie znajdziesz dziesiątki modeli akumulatorów. Weź ze sobą dowód rejestracyjny – nasi sprzedawcy dobiorą idealny akumulator do Twojego auta po numerze VIN.