Jak napisać proste CV

13 października 2021 | Aktualizacja: 20 października 2021 | Artykuł sponsorowany

CV to często najważniejszy element rekrutacji na nowe stanowisko pracy, ponieważ to od niego zależy, czy kandydat będzie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i jak zaprezentuje się na innych kandydatów. 

Jak napisać proste CV
Jak napisać proste CV

Napisanie odpowiedniego CV spędza sen z powiek niejednej osobie, niezależnie od doświadczenia i umiejętności. CV jest pierwszą rzeczą, którą należy przygotować przed rozpoczęciem poszukiwania pracy. Jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, CV to opis umiejętności i doświadczenia kandydata, które czynią go konkurencyjnym na rynku pracy. Jak zatem napisać proste CV?

Dlaczego CV to kluczowy element rekrutacji?

Każda osoba, która ubiega się o pracę, zdaje sobie sprawę, że stworzenie atrakcyjnego i prostego CV jest bardzo ważne. Większość kandydatów nie wie jednak, na jakie elementy CV zwrócić uwagę, aby przekonać do siebie rekrutera. Proste CV musi oczywiście zawierać podstawowe informacje potrzebne, aby potencjalny pracodawca dostrzegł, że CV jest źródłem danych biograficznych i informacji o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym, jednak największe znaczenie dla pracodawcy mają te elementy, które bezpośrednio pokazują, że kandydat pasuje na konkretne stanowisko w konkretnej firmie. CV, które pracodawca czyta przed rozmową kwalifikacyjną, pozwala szybko dowiedzieć się głównych rzeczy o kandydacie, sformułować dodatkowe pytania, co skraca czas i zwiększa efektywność rozmowy kwalifikacyjnej. Specjaliści od doboru personelu stosują subiektywne metody oceny CV, jednak istnieją pewne sprawdzone sposoby, które znacznie ułatwiają stworzenie atrakcyjnego CV. Oczywiście zawsze duże znaczenie ma subiektywne postrzeganie osoby odpowiadającej za rekrutację w firmie, jednak bez profesjonalnie napisanego CV znalezienie pracy marzeń jest praktycznie niemożliwe. Zobaczmy więc, jak napisać proste CV.

Jak napisać proste CV?

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz swoje pierwsze proste CV, czy masz wieloletnie doświadczenie, niektóre informacje muszą się w nim znaleźć w każdej sytuacji. Niby jest to oczywiste, jednak wielu kandydatów na różne stanowiska pracy wciąż ma z tym problem. Podstawowym elementem każdego CV są dane osobowe. W górnej części CV powinieneś umieścić swoje imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz dane kontaktowe – numer telefonu oraz adres e-mail. Nie warto jednak umieszczać w tej sekcji zbyt dużej ilości informacji. Jeśli pracodawca w ogłoszeniu o pracę nie wspomina o specjalnych wytycznych lub wymaganiach, nie ma konieczności podawania takich danych jak np. stan cywilny.

Następnie można przejść do najważniejszych elementów każdego CV, które zazwyczaj decydują o tym, czy kandydat otrzyma pracę. Mowa oczywiście o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym. Oprócz wypisania w porządku chronologicznym nazw swoich byłych szkół i firm warto również dopisać informacje o swoich osiągnięciach i dokonaniach. Trzeba przy tym pamiętać, żeby pisać konkretne dane i podpierać je konkretnymi liczbami. Oczywiście, czasem jest to niemożliwe, jednak konkretne dowody skuteczności to najlepszy sposób, aby przekonać do siebie przyszłego pracodawcę. Jeśli chodzi o wykształcenie, najlepiej ograniczyć się do informacji o studiach (w tym również ewentualnej wymiany studenckiej na zagranicznej uczelni), a w przypadku młodszych kandydatów można również umieścić informację o szkole średniej. CV powinno również zawierać podsumowanie i cele zawodowe, umiejętności specjalistyczne oraz kompetencje miękkie, informację o znajomości języków obcych oraz ewentualnie dodatkowe kursy i certyfikaty.

Prosty wzór CV - jak napisać pierwsze CV do pracy?

Przygotowanie CV zawsze jest swego rodzaju wyzwaniem. Przed najtrudniejszym wyzwaniem stoją jednak zdecydowanie osoby, które tworzą swoje pierwsze CV i nie mają zbyt dużego doświadczenia zawodowego. Co zrobić w takiej sytuacji? Proste curriculum vitae zawsze składa się z kilku obowiązkowych elementów. Na początku trzeba podać dane osobowe i dane kontaktowe (jeśli mieszkasz również w innym mieście, niż miasto, w którym znajduje się firma, lepiej podać oba adresy, ponieważ sam adres zameldowania może zmylić pracodawcę). Trzeba również pamiętać o wpisaniu profesjonalnego adresu e-mail. Bardzo ważną sekcją dla osób, które szukają pierwszej pracy lub po prostu nie mają zbyt dużego doświadczenia, jest sekcja wykształcenie. Oczywiście najważniejszą informacją w tej sekcji są studia lub uczelnie policealne, jednak młodsi kandydaci mogą również napisać o swojej edukacji w liceum lub technikum.

Najtrudniejszym elementem CV dla wszystkich młodych pracowników jest sekcja dotycząca doświadczenia. Jeśli nigdy nie pracowałeś, możesz opisać w niej swoja aktywność jako wolontariusz, staże, prace dorywcze lub aktywność w organizacjach studenckich i szkolnych. W takiej sytuacji warto dokładnie opisać wykonywane obowiązki, ponieważ nawet jeżeli nie miałeś wcześniej żadnej oficjalnej pracy, doświadczenie zdobyte w inny sposób może przekonać przyszłego pracodawcę. Jeśli osiągnąłeś sukcesy w konkursach lub olimpiadach związanych z branżą, w której funkcjonuje firma, również możesz o nich napisać. W przypadku osób, które szukają pierwszej pracy, bardzo duże znaczenie ma także opisanie swoim umiejętności jak np. obsługa komputera, pakiet Office, prawo jazdy, języki obce itd. Warto również opisać swoje kompetencje miękkie oraz cechy, które mogą być ważne na danym środowisku jak np. sumienność, terminowość i komunikatywność.

Czym charakteryzuje się atrakcyjne CV?

Niezależnie od tego, czy tworzysz proste CV do pracy, czy masz już kilkuletnie doświadczenie, atrakcyjne CV zawsze wyróżnia się podobnymi cechami. Najważniejsze jest podanie szczegółowych i prawdziwych informacji. Nie oznacza to jednak, że powinieneś się ograniczyć do ogólników. Zamiast tego dokładnie opisz zadania i funkcje, które wykonywałeś na wcześniejszym stanowisku. Nie możesz również zapomnieć o klauzurze do CV, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dość kontrowersyjnym punktem jest zdjęcie w CV. W wielu przypadkach warto dodać swoje zdjęcie do CV, jednak tylko wtedy, jeśli jest ono schludne i profesjonalne. Jeżeli nie dysponujesz takim zdjęciem, znacznie lepszy, rozwiązaniem będzie pominięcie tej sekcji niż umieszczenie zdjęcia, które od razy zdyskwalifikuje Cię z rywalizacji z innymi kandydatami. Pamiętaj więc o profesjonalizmie i naszych wskazówkach, a na pewno uda Ci się stworzyć proste CV i znaleźć wymarzoną pracę!

Więcej na stronie Banana CV.CV to często najważniejszy element rekrutacji na nowe stanowisko pracy, ponieważ to od niego zależy, czy kandydat będzie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną i jak zaprezentuje się na innych kandydatów. Napisanie odpowiedniego CV spędza sen z powiek niejednej osobie, niezależnie od doświadczenia i umiejętności. CV jest pierwszą rzeczą, którą należy przygotować przed rozpoczęciem poszukiwania pracy. Jeśli chodzi o poszukiwanie pracy, CV to opis umiejętności i doświadczenia kandydata, które czynią go konkurencyjnym na rynku pracy. Jak zatem napisać proste CV?
już kilkuletnie doświadczenie, atrakcyjne CV zawsze wyróżnia się podobnymi cechami. Najważniejsze jest podanie szczegółowych i prawdziwych informacji. Nie oznacza to jednak, że powinieneś się ograniczyć do ogólników. Zamiast tego dokładnie opisz zadania i funkcje, które wykonywałeś na wcześniejszym stanowisku.

Nie możesz również zapomnieć o klauzurze do CV, czyli zgody na przetwarzanie danych osobowych. Dość kontrowersyjnym punktem jest zdjęcie w CV. W wielu przypadkach warto dodać swoje zdjęcie do CV, jednak tylko wtedy, jeśli jest ono schludne i profesjonalne. Jeżeli nie dysponujesz takim zdjęciem, znacznie lepszy, rozwiązaniem będzie pominięcie tej sekcji niż umieszczenie zdjęcia, które od razy zdyskwalifikuje Cię z rywalizacji z innymi kandydatami. Pamiętaj więc o profesjonalizmie i naszych wskazówkach, a na pewno uda Ci się stworzyć proste CV i znaleźć wymarzoną pracę!
Więcej na stronie Banana CV.