Jak działa SEO?

17 lutego 2023 | Aktualizacja: 20 lutego 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Stworzenie strony internetowej zajmuje obecnie kilka minut i nie wymaga od nas większych umiejętności, ale utworzenie takiej, która będzie cieszyć się wysoką pozycją rankingową, ruchem, konwersją czy zyskami, jest dużo trudniejszym zadaniem. Nieważne więc czy prowadzisz prywatnego bloga internetowego, witrynę firmową, czy sklep online – zawsze będzie Ci zależeć na zasięgach. W ten sposób wkraczamy do świata optymalizacji i pozycjonowania. Jak on właściwie wygląda?

Jak działa SEO?
Jak działa SEO?

Wprowadzenie do SEO

Search Engine Optimization to proces polegający na uzyskaniu przez stronę jak najwyższej pozycji rankingowej w wynikach wyszukiwania. 

W tym celu wykorzystywane są liczne techniki on-site oraz off-site: od audytów i analiz środowiskowych, przez optymalizację techniczną, aż po pozyskiwanie wartościowych linków zwrotnych. Jak możesz przeczytać na stronie https://www.grupa-icea.pl/ – profesjonalnej agencji SEO – jest to proces długotrwały, zależny od kolejnych aktualizacji algorytmów, trendów oraz rozwoju technologicznego. 

Czynniki on-site i off-site

SEO koncentruje się na optymalizacji struktury strony internetowej w celu poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania. Działania poza nią obejmują zaś takie elementy, jak pozyskiwanie wartościowych linków, marketing w mediach społecznościowych czy działanie w szeroko pojętej blogosferze. Ich zadaniem jest zbudowanie silnego autorytetu witryny na tle konkurencji.

White Hat SEO vs. Black Hat SEO

Podstawowy podział technik optymalizacji opiera się na przestrzeganiu zasad wyszukiwarki. Wszelkie działania, które są zgodne z określonymi wytycznymi, nazywane są White Hat SEO. To długi i żmudny proces, ale pozwalający na osiągnięcie trwałych wyników, a także zbudowanie zaufania oraz autorytetu w sieci.

Istnieje jednak grupa pozycjonerów, która chce iść na skróty. Uzyskują, co prawda, szybkie efekty niskim kosztem, jednak nie są one zgodne z regulaminem. W związku z tym są szybko wykrywane przez algorytmy oraz pracowników Google, którzy nakładają kary na tego typu strony. Mogą one trwać od kilku miesięcy do kilku lat, a w skrajnych przypadkach skutkować całkowitym usunięciem strony z indeksu.

pexels-markus-spiske-177598.jpg

źródło: Markus Spiske/pexels

Jak działa wyszukiwarka i czym są algorytmy?

W sieci istnieją obecnie niemal 2 miliardy stron internetowych, których liczba rośnie z dnia na dzień. Wprost proporcjonalnie zwiększa się liczba użytkowników. Abyś mógł jak najlepiej znajdować w Internecie interesujące Cię materiały, wyszukiwarki działają na podstawie wpisywanych zapytań, określanych w terminologii SEO jako “search intent”. Każde słowo jest analizowane i dopasowywane do treści stron znajdujących się w indeksie. Z tego powodu tak ważne jest stworzenie bazy słów kluczowych. 

Nieocenioną pomocą w tym zakresie są algorytmy. Oceniają strony internetowe pod kątem czynników rankingowych. Do najważniejszych można zaliczyć: PageRank, Kolibra, Gołębia, Pandę oraz Pingwina. Należy zrozumieć działanie każdego z nich, aby zaplanować efektywną strategię, która poprowadzi Cię do TOP 3 w SERP-ach. 

Od czego zależy pozycja rankingowa w Google?

To bardzo złożone pytanie, na które można udzielić dwóch odpowiedzi. Z jednej strony mowa o budowie technicznej witryny, z drugiej zaś o jej (potencjalnych) użytkownikach. Do pierwszej grupy w ogólnym rozumieniu zaliczają się: treść, tytuły, nagłówki, materiały wizualne, linkowanie wewnętrzne, responsywność czy prędkość ładowania. Do drugiej zaś wrażenia użytkowników wynikające z użytkowania strony, czynniki behawioralne i demograficzne oraz obowiązujące trendy. 

Z tego względu coraz częściej mówi się w branży o optymalizacji SXO, czyli takiej, która łączy w sobie SEO oraz UX.

Serpstat

źródło: Serpstat 

Co dalej?

Krajobraz cyfrowy stale ewoluuje, a firmy, jeśli chcą odnieść sukces, muszą być o krok przed konkurencją. SEO to praktyka, która nie wychodzi z mody – jest ponadczasowa. Warto więc edukować się w tym kierunku, a zacząć należy od teorii i zasad. Cały ten proces przypomina układanie puzzli – wszystkie elementy są ważne i pozwalają uzyskać satysfakcjonujący obraz.