Jak działa rekuperacja? Czy warto ją stosować w Twoim domu?

22 listopada 2021 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Rekuperacja to coraz popularniejsze rozwiązanie. Przede wszystkim jest bardzo ekologiczne. Dofinansowanie na montaż rekuperacji można otrzymać nawet w ramach programu „Czyste powietrze”. Tylko, jak działa takie rozwiązanie? Czy rekuperację warto zastosować w domu? Zapraszamy do lektury!

Jak działa rekuperacja? Czy warto ją stosować w Twoim domu?
Jak działa rekuperacja? Czy warto ją stosować w Twoim domu?

Z roku na rok obserwujemy zwiększenie świadomości na temat proekologicznych rozwiązań. Jednym z nich jest rekuperacja. To sposób na wentylację powietrza, który zdobywa coraz większe uznanie, a tym samym rozszerza się grono jego użytkowników. Skuteczność tego rozwiązania jest na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, jego montaż może być w różnym stopniu dofinansowany m.in. w ramach programu „Czyste powietrze”.

Rekuperacja - jak działa?

Rekuperacja jest aktualnie najlepszym sposobem na skuteczną wentylację powietrza w budynku. To proces, w którym bierze udział urządzenie zwane rekuperatorem. Odpowiada on za zautomatyzowanie całej procedury, dzięki czemu użytkownik nie musi podejmować żadnych kroków. 

Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła bazuje na dwóch strumieniach powietrza. Jeden odpowiada za zużyte, które znajduje się w budynku, drugi za świeże, które jest poza domem. Rekuperator steruje więc ruchem powietrza, które jest rozprowadzane oddzielnymi kanałami. To, które jest pobierane z zewnątrz, trafia do urządzenia, gdzie zostaje podgrzane. Jest to możliwe, dzięki wymiennikowi ciepła, który odzyskuje energię z zużytego powietrza, odprowadzanego z domu. W rekuperatorze następuje również proces filtracji. Powietrze, które trafia do pomieszczeń, jest oczyszczane z wszelkich bakterii, wirusów oraz szkodliwych cząsteczek.

Czy warto stosować rekuperację?

System rekuperacji ma ogromną przewagę nad tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Przede wszystkim jest od niej skuteczniejszy. Pozwala na stały dostęp w domu do świeżego powietrza, a co ważne - jest niezależny od różnicy ciśnień, czy temperatury. Poza tym rekuperator pracuje cały czas, a więc nie są potrzebne żadne czynności użytkowników, aby proces wentylacji w ogóle się odbywał (np. stosowanie dodatkowych nawiewników na szczelne okna). Rekuperacja gwarantuje zatem stały dostęp do świeżego powietrza, co ma ogromne znaczenie dla samopoczucia oraz zdrowia fizycznego.

Ponadto rekuperacja opiera się na wymianie ciepła. Powietrze, które jest rozprowadzane po budynku, jest ogrzane. Co za tym idzie, ograniczane są straty cieplne. Pomieszczenia nie są wychładzane, a zatem nie trzeba ich mocno dogrzewać za pośrednictwem kotła. Wtedy też nie musi on pracować na tak wysokim poziomie, jak przy wentylacji grawitacyjnej. Zmniejsza się zatem ilość paliwa, jaka jest zużywana w sezonie grzewczym. Wszystkie te działania wpływają na oszczędności.

Podsumowanie

Rekuperacja jest skutecznym rozwiązaniem, dzięki któremu można zadbać o stały dostęp do świeżego powietrza w domu. Jest ono pozbawione zanieczyszczeń, a w dodatku ma odpowiedni poziom wilgotności. Tym samym zapewnia zdrowe funkcjonowanie we własnym domu. Ponadto rekuperator z wymiennikiem ciepła pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy na ogrzewaniu, a także ograniczenie strat cieplnych.