Jak działa kredyt ratalny? - Zasady, korzyści i pułapki

11 maja 2023 | Artykuł sponsorowany

W obecnych czasach, kiedy ceny podstawowych artykułów nieustannie wzrastają, kredyty ratalne dynamicznie zyskują na popularności. W niniejszym artykule omówimy specyfikę tego rodzaju pożyczki, przedstawiając między innymi zasadę jego działania, a także zalety, jakie za sobą niesie.

Jak działa kredyt ratalny? - Zasady, korzyści i pułapki
Jak działa kredyt ratalny? - Zasady, korzyści i pułapki

Czym jest i na jakiej zasadzie działa kredyt ratalny?

Kredyt ratalny jest to rodzaj pożyczki, zaciąganej w celu sfinansowania zakupu konkretnych, uprzednio określonych dóbr materialnych. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego, cel kredytowania musi pozostać jawny dla pożyczkodawcy. Opcja kredytu ratalnego oferowana jest przez większość instytucji bankowych, prosperujących na rynku, takich jak na przykład Alior Bank.

Warunki uzyskania kredytu ratalnego — co należy wiedzieć?

Kluczowym i fundamentalnym warunkiem do uzyskania kredytu ratalnego jest posiadanie stałego źródła dochodu. Należy jednak zaznaczyć, iż niekoniecznie musi być to umowa o pracę. Ubiegając się o tego rodzaju finansowanie, musisz być osobą pełnoletnią, posiadającą dowód osobisty oraz pełną zdolność do czynności prawnych.

Co obejmuje zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa, potwierdzana w chwili zaciągania kredytu ratalnego, obejmuje takie kwestie, jak:

  • wysokość miesięcznych zarobków
  • miesięczne koszty życia osoby ubiegającej się o wniosek
  • wiek pożyczkobiorcy
  • liczba osób na utrzymaniu, wliczając w to współmałżonka oraz potomstwo

Co można sfinansować przy pomocy kredytu ratalnego?

Z pomocą kredytu ratalnego możemy sfinansować różnego rodzaju artykuły, których koszty przekraczają nasze miesięczne dochody, jednak są tak niezbędne, że nie możemy zwlekać z ich zakupem. Pomimo faktu, iż tego rodzaju kredyt oferuje niezwykle szerokie możliwości finansowania, w większości przypadków środki finansowe uzyskane w ramach pożyczki przeznaczane są na artykuły gospodarstwa domowego, takie jak sprzęt RTV i AGD, wyposażenie domu, ale również urządzenia elektroniczne. 

Kredyt ratalny — zalety, na które warto zwrócić szczególną uwagę

Kredyt ratalny jest jedną z najpopularniejszych obecnie form finansowania, cieszących się powszechnym uznaniem. To, co go wyróżnia na tle innych rodzajów kredytów to przede wszystkim niskie oprocentowanie, wynoszące maksymalnie pięć procent. W większości przypadków jednak nie przekracza ono jednego procenta. Kolejną niezaprzeczalną zaletą jest również prosty, sprawny i intuicyjny proces sprawdzania zdolności kredytowej.

Aby zaciągnąć kredyt ratalny, niezbędne jest jedynie kilka podstawowych dokumentów w postaci dowodu osobistego oraz informacji, potwierdzającej uzyskiwanie przez Ciebie stałych dochodów. Może być to zarówno zaświadczenie uzyskanie od pracodawcy, jak i wyciąg z konta bankowego. Na uwagę zasługuje również stosunkowo krótki czas oczekiwania na decyzję, a także możliwość szybszej spłaty bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat. W większości przypadków, przyznanie środków finansowych następuje w przeciągu kilku godzin od złożenia wniosku. Dla porównania, w przypadku innych rodzajów kredytów, okres ten może wynosić nawet kilka dni.