Jak długo jest ważny numer księgi wieczystej? Jak można go sprawdzić?

3 grudnia 2021 | Artykuł sponsorowany

Decydując się na zakup nieruchomości, podstawowym obowiązkiem kupującego jest posiadanie jak najbardziej rozbudowanych i kompletnych informacji na temat jej stanu prawnego. Ustalenie obiektywnych danych na podstawie wyłącznie oferty oraz deklaracji sprzedającego lub pośrednika nie zawsze jest możliwe. Warto wykorzystać numer księgi wieczystej i na jego podstawie zapoznać się z zawartością dokumentów. Co wyjątkowo istotne: można to zrobić bez wychodzenia z domu i bez konieczności angażowania właściciela nieruchomości.

Jak długo jest ważny numer księgi wieczystej? Jak można go sprawdzić?
Jak długo jest ważny numer księgi wieczystej? Jak można go sprawdzić?

Numer księgi wieczystej działki, mieszkania, domu

Dla wielu osób zakup nieruchomości to jedna z najistotniejszych transakcji w ciągu całego życia. Nic w tym dziwnego: ceny domów, mieszkań i działek nieustająco rosną i osiągają kolejne rekordy. Według Głównego Urzędu Statystycznego przeciętnie za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego oddanego do użytku w 2 kwartale 2021 roku trzeba było zapłacić aż 5 112 zł. Dla porównania: jeszcze dwa lata wcześniej stawka wynosiła 4484 zł, a w drugim kwartale 2015 roku było to 4066 zł. W związku z tym każdej osobie powinno zależeć przede wszystkim na uniknięciu zbędnego ryzyka. – Numer księgi wieczystej to przepustka do rozbudowanych informacji na temat nieruchomości i jej aktualnego statusu – mówi Michał Dawidowicz, autor serwisu blogkredytowy.pl, w którym tłumaczy m.in. jak ustalić numer księgi wieczystej na podstawie adresu.

Jak wygląda numer księgi wieczystej i jak długo jest ważny?

Numer księgi wieczystej pod wieloma względami przypomina system PESEL. O ile unikalny numer PESEL przypisany jest do konkretnej osoby, numer księgi wieczystej dotyczy wybranej nieruchomości, a więc np. domu, mieszkania czy działki. Składa się przy tym z trzech części:

  • Pierwsza to 4 znaki reprezentujące kod wydziału odpowiedniego Sądu Rejonowego,

  • Druga część to ośmiocyfrowy numer księgi nadawany przez sąd,

  • Ostatni element to cyfra kontrolna.

Stary numer księgi wieczystej prezentował się jednak nieco inaczej – nie był dostosowany do wymogów systemu elektronicznych ksiąg wieczystych, z którego korzystamy obecnie. Aby przy jego pomocy ustalić aktualny numer księgi wieczystej, wystarczy do numeru dopisać z przodu odpowiednia liczbę zer (tak, aby łącznie było to osiem cyfr), ustalić kod odpowiedniego Sądu Rejonowego, a następnie przyporządkować cyfrę kontrolną (z zakresu 0-9). Jak widać: numer księgi wieczystej nie traci ważności. Po jego ustaleniu można więc wielokrotnie sprawdzać zawartość KW.

Gdzie znaleźć numer księgi wieczystej?

Dostęp do ksiąg wieczystych jest publiczny. Każda osoba, która zna numer księgi wieczystej działki, domu czy mieszkania, może sprawdzić widniejące w niej zapisy. W związku z tym dobrą praktyką jest podawanie numeru księgi wieczystej przez samego sprzedającego lub pośrednika zainteresowanym kupującym. Oczywiście nie zawsze ma to jednak miejsce. Co zrobić w takiej sytuacji? Numer KW można ustalić na drodze urzędowej. W tym celu należy zgłosić się do odpowiedniego sądu wieczystoksięgowego lub urzędu gminy ze stosownym wnioskiem. Warto mieć jednak świadomość, że ten proces sam w sobie jest czasochłonny, wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty administracyjnej oraz – co wyjątkowo ważne – nie zawsze musi zakończyć się sukcesem. Urzędnicy mogą bowiem podważyć interes prawny wnioskodawcy do uzyskania numeru księgi wieczystej. Nadal możliwe jest jednak szybkie ustalenie go – i to bez wychodzenia z domu

Numer księgi wieczystej po adresie

Warto przede wszystkim korzystać z portali umożliwiających ustalenie numeru księgi wieczystej na podstawie adresu nieruchomości. To zdecydowanie najłatwiejszy sposób na zapoznanie się z treścią księgi wieczystej. Nie będzie przy tym konieczne legitymowanie się odpowiednim interesem prawnym, dzielenie się swoimi danymi osobowymi czy informowanie aktualnego właściciela o przeprowadzanej weryfikacji. Sam proces jest szybki i pozwala na ustalanie numerów KW wielu nieruchomości jedynie na podstawie ich adresu. Następnie można natomiast przejść na prowadzoną przez MF stronę, aby zapoznać się z zawartością ksiąg wieczystych.