eSIM a zgubienie lub kradzież telefonu

19 września 2024 | Artykuł sponsorowany | 3 min. czytania

Istotne zalety eSIM-a, takie jak brak fizycznej karty i możliwość sparowania swojego numeru ze smartwatchem, mają spore znaczenie w przypadku kradzieży lub zgubienia telefonu. Zdecydowanie się na wirtualną kartę SIM może pomóc w lokalizacji smartfona, uniemożliwić korzystanie z numeru przez inną osobę, ale też – zapobiec zgubieniu telefonu w sytuacjach, gdy nie warto mieć go przy sobie. Jak to możliwe? Wyjaśniamy!

eSIM a zgubienie lub kradzież telefonu
eSIM a zgubienie lub kradzież telefonu

Łatwiejsza lokalizacja sprzętu przy kradzieży telefonu z eSIM-em

Co zrobi złodziej niedługo po kradzieży telefonu? Wyjmie z niego kartę SIM. A to dlatego, że karta łączy się z siecią komórkową poprzez nadajniki BTS, czyli stacje bazowe sieci, które przesyłają i odbierają fale radiowe. Gdy ktoś przemieszcza się ze smartfonem z aktywną SIM-ką, karta łączy się z najbliższą stacją, by móc zalogować się do sieci operatora. A odpowiednie narzędzia umożliwiają lokalizację nadajnika, przy pomocy którego numer ostatnio logował się do sieci. Co jest oczywiście zmorą dla osób planujących kradzież telefonu, dlatego też szybko pozbywają się karty SIM z urządzenia.

eSIM nie ma postaci fizycznej, jest instalowany na telefonie cyfrowo, zatem nie można go po prostu wyjąć. Jedyną opcją na „usunięcie” karty jest wyłączenie jej w ustawieniach smartfona. W przypadku karty eSIM w Orange Flex – zarówno włączenie, jak i wyłączenie karty odbywa się przy pomocy aplikacji mobilnej. Łatwo i szybko, ale… tylko dla właściciela telefonu.

Osoba, która pokusiła się o kradzież telefonu z eSIM-em, musi zatem po pierwsze zorientować się, że ma do czynienia z kartą wirtualną, a po drugie: złamać wszystkie zabezpieczenia smartfona, takie jak choćby PIN, hasła czy blokady biometryczne. Jeśli złodziejowi się to w ogóle uda, to na pewno zajmie sporo czasu – czasu, który właściciel urządzenia poświęci na ustalenie ostatniej lokalizacji telefonu.

A ponadto: telefon z eSIM-em możesz śmiało zostawić w domu!

O zgubienie telefonu nietrudno. Można zostawić go przypadkiem w sklepowej przebieralni czy w autobusie, może „zakopać się” w piasku na plaży albo zwyczajnie gdzieś wypaść. O kradzieży telefonu nie wspominając. I tu znowu z pomocą przychodzi eSIM: dzięki niemu telefon możesz połączyć ze smartwatchem i to na nim odbierać połączenia czy wiadomości z komunikatorów

Nieważne, czy jesteś na wakacjach, czy idziesz na zakupy, na imprezę albo pobiegać, po prostu zostawiasz smartfon w bezpiecznym miejscu i korzystasz ze swojego inteligentnego zegarka. Oczywiście takiego, który również jest wyposażony w obsługę eSIM, no i ma wbudowany mikrofon oraz głośnik – a takie funkcje oferuje większość nowoczesnych smartwatchy. Nie tylko tych z najwyższej półki cenowej!

A jak ogarnąć takiego eSIM-a dla zegarka, żeby współgrał z Twoim numerem w telefonie? Po prostu włączasz w aplikacji Orange Flex dodatkowy eSIM do swojego głównego numeru, bo masz go bezpłatnie w każdym Planie. To, ile takich dodatkowych kart możesz aktywować, zależy od Planu, jaki dla siebie wybierzesz – szczegółowe informacje znajdziesz na stronie Orange Flex.

Jak widzisz, eSIM pozwala zarówno zminimalizować ryzyko zgubienia telefonu w sytuacjach, gdy nie opłaca się zabierać go ze sobą, jak i łatwiej namierzyć utracony smartfon w razie „W”. Jeśli zatem wciąż się wahasz, czy warto wybrać eSIM, to odpowiedź jest krótka: jeszcze jak!