Dlaczego warto grać w squasha?

21 kwietnia 2023 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Squash to popularny sport indoorowy, którego powstał w pierwszej połowie XIX wieku w Anglii. Choć ta dyscyplina nie cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony Polaków, to jej popularność ciągle rośnie, a coraz więcej osób chce rozpocząć przygodę z odbijaniem piłki o ścianę. Dlaczego warto grać squasha i jak zacząć to robić?

Dlaczego warto grać w squasha?
Dlaczego warto grać w squasha?

Co to jest squash?

Squash to dyscyplina sportowa, w której dwóch graczy odbija rakietami piłkę, starając się trafić w wyznaczone miejsce na ścianie. Zadaniem zawodnika jest utrudnienie rywalowi odbicia piłki o wyznaczone miejsce. Pole gry jest zaznaczone liniami – trafienie poza jego obszar jest zaliczane jako aut, co powoduje zdobycie punktu przez przeciwnika.

Zasady gry w squasha przypominają nieco tenisa, choć są od niego dużo prostsze, a sama rozgrywka jest bardziej dynamiczna, głównie ze względu na niewielkie odległości pomiędzy ścianą a zawodnikami. Jeszcze więcej podobieństw występuje w stosunku do padla, który łączy w sobie elementy gry w tenisa i squasha: https://sportano.pl/padel. Padel jest szczególnie popularny w USA – w Polsce sport ten dopiero raczkuje, choć można już znaleźć jego oddanych fanów.

Korzyści z gry w squasha

Squash to szybka, dynamiczna gra, która wiąże się z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Regularne rozgrywki doskonale wpływają na kondycję i mają pozytywne skutki zdrowotne. To świetny sposób na energiczny trening oraz uzupełnienie procesu odchudzania – podczas rozgrywki w squasha spalisz kilkaset kcal na godzinę, co pomoże Ci uzyskać deficyt kaloryczny. Ale to nie koniec zalet, bo squash wzmacnia mięśnie nóg, ramion, pleców i brzucha, a do tego redukuje stres. Wiele osób traktuje ten sport jako okazję do spotkań towarzyskich – podczas przerwy w rozgrywce możesz porozmawiać z drugim graczem.

Jak zacząć grać w squasha?

Najprostszym sposobem na rozpoczęcie gry w squasha jest wizyta w korcie, który umożliwia rozgrywkę. Obiekt należy wynająć na czas rozgrywki – początkujący mogą też od razu wypożyczyć rakiety do squasha. Jeśli nie masz z kim grać, to zapisz się do klubu sportowego. To świetna okazja na poznanie nowych osób i znalezienie chętnych graczy, w tym innych początkujących. Postaraj się dobrać przeciwników na podobnym poziomie, choć na początek przygody ze squashem warto wybrać się na kilka sesji z doświadczonym instruktorem, który nauczy się podstaw tej gry i przekaże garść praktycznych porad.

Jeśli squash przypadł Ci do gustu i planujesz kontynuować regularne rozgrywki, to rozważ zakup własnego sprzętu. Do gry niezbędna jest rakieta oraz piłki, które jedynie nieznacznie różnią się od piłeczek tenisowych. Bogaty wybór rakiet do squasha w sklepie sportowym Sportano sprawia, że nie musisz rozglądać się po internecie – cały sprzęt do squasha wygodnie zakupisz w tym samym miejscu! Tylko na jaką rakietę warto się zdecydować?

Dlaczego warto grać w squasha?

Jak wybrać rakietę do squasha?

Podczas wyboru rakiety do squasha zwróć uwagę na rozmiar główki, sztywność oraz jej ciężar. Każdy z tych aspektów ma duże znaczenie – oto, co warto o nich wiedzieć!

Rozmiar główki

Im większa główka rakiety, tym mocniejsza siła uderzenia. Im mniejsza główka rakiety, tym łatwiejsza kontrola nad piłką oraz kierunkiem uderzenia. Różnice są znaczące i można je łatwo wyczuć po zmianie rakiety. Dla początkujących graczy polecane są rakiety z małym rozmiarem główki.

Sztywność

Sztywność rakiety wpływa na moc oraz kontrolę nad piłką. Rakiety sztywne są odpowiednie dla zaawansowanych graczy, którzy chcą zwiększyć siłę zagrania, podczas gdy rakiety elastyczne skutecznie sprawdzą się w przypadku początkujących graczy, którzy chcą uzyskać większą kontrolę nad piłką.

Ciężar

Im lżejsza rakieta, tym lepiej. To nie tylko większa zwrotność i stabilność, ale też dużo mniejsze obciążenie ręki, co pozwala na dłuższą rozgrywkę. Najlepiej wybrać rakietę do squasha z włókna węglowego.

Gra w squasha: podsumowanie

Squash to dynamiczny sport, który ma świetny wpływ na kondycję organizmu. Jeśli rozgrywka przypadnie Ci do gustu, to koniecznie zaopatrz się w profesjonalną rakietę do squasha. Zwróć uwagę na rozmiar główki, sztywność rakiety oraz jej ciężar.