Czym różnią się pożyczki bankowe i pozabankowe?

28 lutego 2022 | Artykuł sponsorowany | 4 min. czytania

Potrzebujesz środków na niespodziewany wydatek? W takiej sytuacji możesz rozważyć skorzystanie z pomocy finansowej. Skuteczną, wygodną i krótkoterminową formą wsparcia są pożyczki. Warto jednak przyjrzeć się ofertom różnych instytucji, porównać je i wybrać opcję, która najlepiej odpowie Twoim potrzebom. Pierwszym krokiem powinno być zapoznanie się z plusami i minusami pożyczek bankowych i pozabankowych. Dowiedz się, jakie możliwości oferują te rozwiązania i na co zwracać uwagę przy wyborze.

Czym różnią się pożyczki bankowe i pozabankowe?
Czym różnią się pożyczki bankowe i pozabankowe?

Plusy pożyczki bankowej 

Pożyczka to operacja, która polega na udzieleniu określonej kwoty lub przedmiotu przez instytucję lub osobę fizyczną, na czas oznaczony w umowie lub nieoznaczony. Pożyczkobiorca może podpisać umowę jako osoba prywatna lub w ramach prowadzonej przez siebie firmy. W przypadku pożyczek bankowych, instytucją oferującą środki jest bank. W porównaniu do kredytów, jest to dużo bardziej elastyczna forma pomocy finansowej. 

Umowa pożyczki bankowej, z punktu widzenia Kodeksu cywilnego, nie musi określać celu, na który zostaną przeznaczone pieniądze. W takiej sytuacji bank nie będzie mógł kontrolować sposobu dysponowania środkami przez pożyczkobiorcę. Z kolei w przypadku kredytu, zapis dotyczący celu finansowania jest obowiązkowy. Przepisy ponadto nie narzucają treści umowy pożyczki, więc dokument może zawierać dowolne ustalenia. Pożyczka nie musi być też odpłatna. A jak to wygląda w praktyce?

Minusy pożyczki bankowej

Pożyczka bankowa tak naprawdę niewiele różni się od kredytu. Warunki umowy są zazwyczaj podobne. Oznacza to, że bank nawet w przypadku pożyczki może zaznaczyć cel finansowania w umowie. Widać to w ofercie licznych banków, które proponują pożyczki na jasno wskazany przedmiot - na przykład energooszczędne instalacje lub samochody. 

Bank może też upewnić się, czy pożyczkobiorca ma zdolność pokrycia zadłużenia. Proces ten, nawet jeśli prostszy od przyznania decyzji kredytowej, może trochę potrwać. Może okazać się, że wzięcie pożyczki bankowej przez osobę fizyczną lub firmę nie będzie możliwe.

Zwrot środków odbywa się zazwyczaj w określonym przedziale czasu i według ustalonego harmonogramu. Raty są objęte oprocentowaniem, a w przypadku opóźnienia spłaty trzeba liczyć się z odsetkami. Zawierając umowę pożyczkową z bankiem, trzeba uważać jednak na wszystkie zapisy i ewentualne ukryte koszty. Może okazać się, że nawet niskooprocentowana pożyczka będzie droższa od zakładanej kwoty zadłużenia. Takimi dodatkowymi zobowiązaniami mogą być: prowizja, opłaty przygotowawcze, opłata za ubezpieczenie pożyczki czy opłata weryfikacyjna.

Plusy i minusy pożyczki pozabankowej

Podobnie jak w przypadku pożyczek bankowych, minusem pożyczki pozabankowej mogą być ukryte koszty. Firmy pożyczkowe często kuszą niskim oprocentowaniem. Zarabiają jednak na licznych opłatach dodatkowych, w tym na wysokich prowizjach, opłatach początkowych czy zaporowych opłatach za przedłużenie terminu spłaty. Niektóre instytucje, które oferują pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej, pożyczają środki osobom niezdolnym do spłaty.   

Pożyczka pozabankowa ma jednak wiele zalet. Najważniejsze jest wybrać odpowiedzialnego i sprawdzonego pożyczkodawcę. W tym celu warto sprawdzić dane firmy w KRS oraz zapoznać się z zasadami etyki. Taką bezpieczną ofertą jest pożyczka pozabankowa od Wonga. Firma jest w stanie udzielić niemal natychmiastową pożyczkę, nie wymagając przy tym licznych formalności. Decyzja o przyznaniu środków zajmuje zazwyczaj kilka minut. 

Wonga udziela pożyczki w sposób bezpieczny i odpowiedzialny, bez ukrywania kosztów. Wszystkie zasady są jasne i przekazane klientom w przejrzysty sposób. Dzięki temu przed podpisaniem umowy znasz całkowity koszt zobowiązania. Etyczny i godny zaufania pożyczkodawca podchodzi indywidualnie do sytuacji klienta oraz wyróżnia się światowymi standardami obsługi. Kluczowym wyznacznikiem bezpieczeństwa są jasno przedstawione zasady udzielania pożyczki.

Co wpływa na szybką decyzję przyznania pożyczki pozabankowej?

Nowoczesne i zaufane instytucje pozabankowe udostępniają swoim klientom wygodne wnioski online. Dzięki nim można załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Konsument uzupełnia w formularzu swoje podstawowe dane, czyli numer konta bankowego, numer dowodu osobistego i numer telefonu komórkowego, niezbędny do weryfikacji. Na podstawie tych danych zostanie sprawdzone, czy pożyczka nie jest zbyt dużym obciążeniem dla konsumenta. Jeżeli wniosek zostanie zaakceptowany, a bank klienta realizuje szybkie przelewy, środki pojawią się na koncie błyskawicznie.