Czym jest karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia i co powinna zawierać?

2 grudnia 2021 | Artykuł sponsorowany

Kupiłeś działkę i planujesz wybudować na niej dom? Czy wiesz, że każda inwestycja, która może znacząco wpłynąć na środowisko wymaga pozwolenia? Zalicza się do niej także budowa domu. Szczególnie jeżeli planujemy go na działce wolnostojącej. Jak uzyskać pozwolenie na budowę? W pierwszej kolejność musisz uzyskać kartę inwentaryzacyjną przedsięwzięcia. Czym jest karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia i co powinna zawierać?

Czym jest karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia i co powinna zawierać?
Czym jest karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia i co powinna zawierać?

Karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia- co to jest?

Karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia to dokument, który zawiera kluczowe informacje dotyczące planowanej inwestycji. Jednak nie każdej, a takiej, która jest klasyfikowana jako przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco wpłynąć na środowisko. Kartę inwentaryzacyjną załącza się do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. KIP zawiera podstawowe i kluczowe informacje o planowanej inwestycji, które przekładają się na ocenę wpływu przedsięwzięcia na środowisko.

Kiedy wymagana jest karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia?

Kartę inwentaryzacyjną przedsięwzięcia najczęściej sporządzamy w przypadku, kiedy chcemy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Co ważne, dokument jest sporządzany tylko dla przedsięwzięć, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Co się do nich zalicza? Na liście znajduje się dom jednorodzinny, farma fotowoltaiczna, skup złomu, inwestycje planowane na obszarze Natura 2000, hale przemysłowe lub magazyny oraz stacje paliw.

Co powinna zawierać karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia?

Jak już wiemy, karta inwentaryzacyjna przedsięwzięcia zawiera najważniejsze informacje na temat planowanej inwestycji. Warto jednak wiedzieć, że jest ich całkiem sporo. KIP zawiera szczegółową dokumentację. Co się w niej dokładnie znajduje? Przede wszystkim w karcie inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia znajduje się informacja o rodzaju inwestycji. Bardzo ważna jest także skala oraz usytuowanie. W KIP musi znaleźć się również powierzchnia zajmowanej nieruchomości oraz tymczasowego obiektu budowlanego. Musimy zawrzeć także informację o roślinności, którą planujemy pokryć obszar inwestycji.

W KIP umieszcza się informację o rodzaju technologii, która będzie wykorzystana do budowy. Tutaj musimy opisać każdy etap procesu produkcyjnego. Do karty inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia sporządza się także bilans zużycia podstawowych materiałów budowlanych. Niezwykle ważne są również rozwiązania chroniące środowisko, które planujemy zastosować.

Artykuł powstał przy współpracy z AvesNature (avesnature.com.pl) - ekspertami od środowiska, którym możesz zlecić opracowanie karty inwentaryzacyjnej przedsięwzięcia.