Czy warto inwestować w oryginalne części samochodowe?

21 czerwca 2021 | Aktualizacja: 24 czerwca 2021 | Artykuł sponsorowany

Samochód ma to do siebie, że w pewnym momencie wymagać będzie naprawy. Wówczas stajesz przed wyborem – kupić części oryginalne, czy może ich tańsze zamienniki? Pamiętaj, że wielu kierowców również zadaje sobie to pytanie. Dziś postaramy się na nie odpowiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Czy warto inwestować w oryginalne części samochodowe?
Czy warto inwestować w oryginalne części samochodowe?

Oznaczenia części samochodowych

Warto rozpocząć od tego, że części samochodowe posiadają dedykowane oznaczenia, za którymi stoi odpowiednia jakość. Kupując części samochodowe w Gubinie, czy w jakimkolwiek innym mieście masz do wyboru elementy o następujących oznaczeniach:

  • OE – są to części oryginalne, na których znajduje się logo marki samochodu; są to części, na których bazują głównie ASO, ale także warsztaty samochodowe;
  • OEM – są to także części oryginalne, na których znajduje się jednak nie logo konkretnej marki samochodu, ale logo producenta danego elementu;
  • OEQ – są to zamienniki, których jakość potwierdzona jest przez testy certyfikacyjne;
  • AM – są to zamienniki bez certyfikacji.

Słuszność wyboru jednej z powyższych opcji zależna jest od kilku czynników i nie zawsze wybór części oryginalnych będzie domyślnym rozwiązaniem.

Oryginalne części samochodowe – najważniejsze zalety

Nie da się ukryć, że oryginalne części samochodowe posiadają szereg zalet. Do najważniejszych należą m.in. fakt, iż produkowane są na potrzebny konkretnego samochodu, dzięki czemu masz pewność, że będą one doskonale spasowane z resztą elementów oraz posiadać będą odpowiednie parametry. Dodatkowo są one objęte 2-letnią gwarancją producenta i często przez cały ten okres doskonale spełniają swoje funkcje oraz posiadają szereg atestów bezpieczeństwa. Dodatkowo wykorzystanie oryginalnych części do naprawy także podnosi wartość samego auta, co może być szczególnie istotne w trakcie jego sprzedaży.

Oryginalne części samochodowe – kiedy warto w nie inwestować?

Jak już zostało wspomniane części oryginalne pozytywnie wpływają na wartość samochodu, ale to właśnie ze względu na ich wysoką jakość wykonania, która przekłada się na bezpieczeństwo i niesamowitą, późniejszą wygodę użytkowania warto zainwestować w części oryginalne. Zwłaszcza w przypadku tak istotnych elementów, jak klocki hamulcowe, sprzęgło, czy tarcze hamulcowe. Części oryginalne warto także wybierać w stosunkowo nowych autach. Istnieje jednak kilka kwestii, kiedy to inwestycja w oryginalne części samochodowe w Gubinie, czy innym mieście nie będzie do końca trafiona. Dzieje się tak w przypadku mniej ważnych ze względu na bezpieczeństwo elementów, czy w przypadku, gdy sam pojazd jest już mocno wyeksploatowany i Twoim celem nie jest podwyższanie jego wartości. W takiej sytuacji dobre (i o wiele tańsze) zamienniki będą w zupełności wystarczającym wyborem. 

Części oryginalne, czy tańsze zamienniki – postaw na fachową radę!

Podczas wyboru czasem warto wesprzeć się także fachową radą. „Wybierając produkty z naszej oferty części samochodowych w Gubinie i okolicy, możesz liczyć na specjalistyczną pomoc uzyskaną od wykwalifikowanych doradców klienta. Chętnie udzielamy fachowych porad w zakresie wyboru odpowiednich części samochodowych, gwarantując naszym klientom pełną satysfakcję z zakupu” - mówi Jarosław Kalina, specjalista ds. sprzedaży w hurtowni i sklepie motoryzacyjnym Auto-Części Lipiec, oferującej swoim klientom ponad 300 000 części zamiennych i produktów przeznaczonych do pielęgnacji pojazdów różnego typu.