Części samochodowe - które psują się najczęściej?

21 września 2022 | Artykuł sponsorowany

Niektóre części i podzespoły w samochodzie są zdecydowanie bardziej narażone na uszkodzenie. Awaryjność poszczególnych komponentów zależy nie tylko od stylu jazdy kierowcy, kondycji dróg, wieku pojazdu, ale także jakości części samochodowych. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jakie auto części psują się najczęściej i w zakup których z nich warto zainwestować więcej! 

Części samochodowe - które psują się najczęściej?
Części samochodowe - które psują się najczęściej?

Części eksploatacyjne na bok 

Wśród najczęściej psujących się części eksploatacyjnych wymienić można m.in. tarcze, bębny i klocki hamulcowe, a także filtry oleju. W tym przypadku najważniejsze jest, aby kierowca pamiętał o regularnej wymianie tych komponentów i stosowaniu się do zasad ekonomicznej jazdy. Zalecana jest jazda bez gwałtownych zahamowań i regularne kontrole elementów układu hamulcowego. Z kolei w przypadku filtrów oleju należy pamiętać o ich cyklicznej wymianie - najlepiej raz w roku lub co 10-15 tysięcy kilometrów.

Turbosprężarka 

Turbosprężarki nie występują we wszystkich samochodach, ale jeżeli w Twoim aucie znajduje się ten element - uważaj! Ta część silnika bardzo często ulega awarii, zazwyczaj ze względu na niedostateczny poziom smarowania. Co jeszcze jest przyczyną szybszego zużycia turbosprężarki? Przede wszystkim brak regularności w wymianie oleju silnikowego, gwałtowne przyspieszanie przed rozgrzaniem silnika czy wyłączanie silnika bez ostudzenia turbiny. 

Elementy zawieszenia

Elementy zawieszenia również należą do części, które zdaniem kierowców najszybciej ulegają zużyciu. Głównym powodem, dla którego kierowcy obserwują taką tendencję jest wpływ stanu dróg na kondycję samochodu. Najbardziej szkodliwe dla układu zawieszenia są: 

  • zbyt gwałtowna jazda po nierównej powierzchni, 
  • jazda z dużą prędkością po dziurach, ubytkach w drodze czy terenach górskich lub leśnych.

Poruszając się po drogach w ten sposób, bardzo łatwo doprowadzić do uszkodzeń drążków kierowniczych, sprężyn, akumulatorów czy stabilizatorów. Właśnie dlatego tak ważna jest rozsądna jazda samochodem i zakup wysokiej jakości części. 

Koło dwumasowe 

Koło dwumasowe ma za zadanie tłumić drgania, które powstają przez pracę silnika. Na żywotność tego elementu wpływ ma przede wszystkim styl jazdy kierowcy, a także masa i moc jednostki napędowej. Jeżeli poruszasz się samochodem głównie po mieście - żywotność koła dwumasowego wynosi mniej niż 100 000 kilometrów.

Akumulator

Akumulatory w zależności od rodzaju i jakości różnią się od siebie żywotnością i awaryjnością. Istotną kwestią jest również częstotliwość cykli rozładowywania i ładowania, na które wpływa liczba systemów związanych z obsługiwaniem multimediów, układów sterujących czy czujników. W większości nowoczesnych pojazdów akumulator jest mocno narażony na szybsze zużycie. Właśnie dlatego akumulator powinno się wymieniać średnio co 4 lata. 

Jak widać - w samochodzie znajduje się wiele elementów, których żywotność jest ograniczona i właśnie dlatego kierowca powinien dbać o odpowiednio dobrany styl jazdy. Jednak czy to wystarczy, aby przez miesięcy cieszyć się sprawną jazdą? Niestety nie - równie istotne jest pochodzenie i jakość kupionych części. Jeżeli chcesz mieć pewność, że wyposażysz swój samochód w najlepsze komponenty, sprawdź ofertę auto części w Bielawie od firmy Auto Expert.